Djevojački zbor splitske II. gimnazije osvojio je zlatnu plaketu u kategoriji C-2 na državnom natjecanju školskih zborova u Varaždinu. Povodom sjajnih nastupa i rezultata splitskog zbora razgovarali smo s njihovim voditeljem i dirigentom, profesorom Ivanom Bošnjakom.
Koliko ste dugo voditelj zbora i otkud ideja o vođenju školskoga zbora?
- Školski sam zbor osnovao 2013. U početku selekcija nije bila prestroga, da se vidi kakav će biti odaziv. S vremenom sam vidio da ima dovoljno odličnih sluhista da se krug pjevača suzi na one najkvalitetnije, što se pokazalo dobrom odlukom. Zbor koji je nastao pjeva na visokoj razini, što su sad i pokazali. Motiv za zbor bio je taj što sam uvijek volio društvene predmete, a najviše od svega glazbeni, prije svega pjevanje i sviranje. Stekao sam iskustvo u Gradskom zboru Brodosplit u kojem sam već 13 godina, pod budnim okom maestra Vlade Sunka. To je iskustvo koje me ojačalo i dalo mi iskustvo i poticaj da i sam razvijam učenike koji vole pjevati i natjecati se.
Koliko članica ima djevojački zbor II. gimnazije? Kakve su njihove glazbene pozadine i planiraju li se baviti glazbom i nakon srednje škole?
- U zboru je 31 djevojka. Manjina ide u glazbenu školu, a mnogo je više onih bez formalne glazbene naobrazbe. One ne čitaju note, uče po sluhu. Muzikalne su, imaju lijepe glasove i kad im se nešto objasni, svladaju to bez poteškoća. Ove godine imamo i dvije djevojke u showu Zvjezdice. Nadamo se da će se glazbom profesionalno nastaviti baviti jedna naša violinistica, a za sve vjerujem da će ostati u okviru nekih zborova i pronaći način da nastupaju. Bitna je ljubav prema pjevanju, a na njima je koji će žanr i put izabrati.
Jako ste brzo napredovali s mladim djevojačkim zborom i uzeli državno zlato. Koja je tajna ovoga rezultata?
- Naše prvo natjecanje bilo je 2016. I tada smo pjevali jako dobro, osvojili smo srebro, kao i prošle godine, a ove se godine dogodio velik iskorak. Tajna je da je postava ove godine vrlo jaka, došlo je mnogo novih glasova, prvašica, koje su izvrsne, a starije su djevojke glasovno ojačale. Novi impuls i stari napredak odlična su kombinacija. Osim toga, odabrali smo skladbe koje im sjajno odgovaraju i dobro zvuče. Prije županijskog i državnog natjecanja neko smo vrijeme intenzivno vježbali, što je također razlika u odnosu na prošlu godinu. Kako su se svi naši učenici pripremali za državna natjecanja, tako se pripremao i zbor. Kad nisu bile skupa, slušale su svoje snimke, snimale zvuk mobitelom, snalazile su se kako god su mogle. Upornost i želja vjerojatno su najveći ključ uspjeha.
Preferirate li više modernu ili klasičnu glazbu?
- Iako ja više volim klasičnu glazbu, trudim se naći zlatnu sredinu koju je Aristotel zagovarao. Na božićnom koncertu solisti pjevaju što god žele pa to pretežito bude moderna glazba. Za natjecanje tražim klasične skladbe, ali opet dovoljno bliske djevojakama, da im ne izazivaju odbojnost, nego veselje i izazov.
Koliko danas mladi drže do glazbe? Kako ih zainteresirati za zborsko pjevanje?
- Smatram da mladi mnogo drže do glazbe, i to dobre. U našoj sam školi radio istraživanje vezano za cajke – čitali smo nekoliko vrlo prizemnih tekstova, a učenici su se u šoku pogledavali i razmišljali o tom fenomenu. Na kakve tekstove oni danas plešu? Naučili smo bitnu razliku između narodne glazbe i narodnjaka. Veseli me što većina zna razliku i tu glazbu sluša samo kad izlazi van, silom prilika. Više naših učenika sluša domaću glazbu, elektronsku, pop i rock. Uzorak je bio oko 600 učenika i čini mi se da je glazba koju slušaju većim dijelom estetski kvalitetna, a da ponekad i mediji pretjeruju s eksponiranjem tobožnjih „cajkaških“ trendova, a to im nije primarna glazba, barem u našoj školi.
Kako ih zainteresirati? Oni slušaju glazbu dok uče, dok se spremaju za školu, dok putuju. Glazba oplemenjuje i jedna je od najvažnijih umjetnosti koja izaziva duboke emocije kod ljudi. Što se tiče zborskoga pjevanja u Hrvatskoj, moglo bi biti i bogatije, ali mala smo zemlja pa imamo opravdanje. Ipak imamo nekoliko kvalitetnih zborova. Počela je hipeprodukcija klapa, a zborova manjka. I komercijalizacija je učinila svoje. Mi se trudimo imati bogat i raznolik program te pokazati svojim članicama da cijenimo njihov rad i trud. Njihovi karakteri ojačaju, steknu nove prijatelje i bolje se nose s nekim životnim izazovima nakon što pobijede strah od nastupa. Drago mi je što se počinjemo profilirati kao škola koja privlači i stvara sjajne zboraše i glazbenike. Ako u tome postoji i moj doprinos radu i glazbi, jako sam sretan zbog toga.
Stvorili ste sjajne zboraše od svojih učenika, a jeste li Vi što naučili od njih?
- Stekao sam iskustvo u radu s djecom i naučio sam biti strpljiv, otvoren i tolerantan. Nije lako voditi djevojački zbor od 1. do 4. srednje, to je vrlo delikatno razdoblje u odrastanju mladog čovjeka. Naučio sam da glazba prije svega mora biti zabavna i pozitivna. Osim toga, naučili su me kako bolje objašnjavati i koje metode primjenjivati da budu razumljivije učenicima. Banalan primjer: kako otpjevati čist i taman vokal u – treba ga pjevati kao da se radi onaj danas popularan izraz lica „Instagram usne“. Malo se nasmijemo usporedbi, ali u praksi se tako najlakše zapamte upute koje mnogo znače u samoj pjevačkoj tehnici.
Jesu li sjajni rezultati zbora II. gimnazije pomogli u populariziranju glazbene umjetnosti?
- Mislim da jesu. Osjećam da naši učenici vole glazbeni. Zapamte gradivo bez ikakva bubetanja, logično zaključuju i kao da se odmore uz glazbu. Ne reproduciraju napamet kao papige i uočavaju korelacije s drugim predmetima, posebno humanističkim. Međutim, zbor je sigurno pomogao. Na nastavi se stalno pjeva, a to veseli i one koji nisu u zboru. Učimo, pamtimo, zabavljamo se i cijenimo uspjehe svojih kolega.
Je li u Splitu prepoznat rad zbora II. gimnazije?
- S obzirom na to koliko smo mlad zbor, mislim da smo prepoznati. Trudimo se biti aktivni i pozivati gledatelje na naše nastupe, kao i širiti ih po društvenim mrežama. Mediji su vrlo korektni u praćenju naših rezultata, a već imamo i svoju publiku.
Koji su vaši daljnji planovi?
- I dalje ići na državna natjecanja, ostvarivati dobre rezultate, napredovati, njegovati naše školske koncerte. Međunarodno natjecanje zborova Rijeka u studenome bit će novost za naš školski zbor koji će biti prijavljen u dvije kategorije. To će biti velik iskorak za nas, kao u nogometu Europska liga. Zahvaljujemo našoj ravnateljici, prof. Ivanki Kovačević, na svesrdnoj podršci i pomoći, kao i svim profesorima koji su ukazali povjerenje učenicama i dali im vremena za vježbanje. Pozlatilo se, a dat ćemo sve od sebe da tako i nastavimo.