U našem malom vijađu kroz godine od početka organiziranog igranja malog balunu u Splitu, 1965. pa do konca osamdesetih godina prošlog stoljeća posvetili smo dužnu pažnju najboljim klubovima tog doba.
No svakako popularnosti najmasovnije sportske igre u Splitu, znatno su doprinijeli izuzetno posjećeni Novogodišnji turniri, kada je velika dvorana SC Gripe, redovito bila prepuna ljubitelja malog nogometa, tiskalo se tu i preko 7.000 ljudi.
Reprezentacija Splita s uspjehom se nosila s prvoligaškim klubovima velikog nogometa, padali su tu i igrači velike četvorke, Hajduka, Partizana, Dinama, Crvene zvezde, pa Sarajeva, Radničkog iz Niša, razne selekcije prvoligaša.
Zanimljivo je da je prvu utakmicu reprezentacija odigrala šezdesetih godina i to u velikom nogometu, pobijedivši selekciju Hajduka 3:1. No prvi nastup u malom nogometu zbio se 1972. u Beogradu, kada je sastav IKB, pojačan s još tri igrača (Ljubo Križević i braća Alujević) osvojila veliki turnir, kao reprezentacija Splita.
Godine 1974. u Šibeniku, nastupa "prava" reprezentacija, pobijeđen je Šibenik s 11:0 i Lido iz Zadra u finalu s 1:0. Goran Leskur proglašen je najboljim igračem, a Božidar Lambaša bio je najbolji strijelac.
Ta možemo reći prva reprezentacija Splita nastupila je u sastavu: Goran Lisica, Vinko Matoković, Zdravko Kapetanović, Božo Murgić, Goran Leskur, Božidar Lambaša, Marjanko Pezzi, Vojo Marčić, voditelj Branko Bosanac.
Izuzetni doprinos reprezentaciji Splita, kao igrač i poslije najuspješniji izbornik, dao je Goran Leskur, koji je u svojoj bogatoj malonogometnoj karijeri nastupao za sva tri ponajbolja malonogometna kluba u to vrijeme, Primu, Dalmu, Dalmastroj.
Njemu uz bok svakako je Marjanko Pezzi, koji je bio članom reprezentacije od 1972. u Beogradu, i sudionik svih reprezentativnih selekcija koje su se okupljale do posljednje 1987. godine. Tituliran u medijima kao majstor tunela, lažnjaka, felša, loba i duplog pasa. Proglašen je više puta najboljim igračem Splita, a jednom prilikom najboljim i najatraktivnijim igračem malog nogometa bivše države. Autentični je malonogometaš koji nikad nije igrao veliki nogomet.
Ubojiti tandem s Marjankom Pezzijem u napadu čini Antiša Šeparović, klupski suigrač iz IKB, Dalmastroja i reprezentacije, vrsni strijelac, savršenim duplim pasom izluđivali su protivničku obranu, pogotovo igrače velikog nogometa, koji bi ostali zavrteć, a balun bi se već koprcao u mreži.
Leskur, Pezzi, Šeparović, Vojo i Milan Marčić, Lambaša, Hajrić, Svilar, Bilić, Tonči Kunac (9 golova na jednoj utakmici), Tominić, Brzović, Koščina, Kukoč, Knežević, Kesić, Pavić, Vukasović, Ivica i Franko Perković, Ivulić, Spain, Bonačić, Vitaić, Dumanić, Barišković, Prijić, Pribačić, Alujević, Boban, Pilić, golmani Marović, Popović, Viđak, F. Kunac, Belotti, Lisica, Kuštre, Miljak, Botica, Duić, Perišić i još mnogi, mnogi drugi bili su velemajstori malog nogometa.
Nije moguće sve spomenuti, ali zato postoje dvije izvanredne edicije, Ante Duplančića "Mali nogomet u Splitu 1965-2007" i "50 lita Udruge za mali nogomet" urednika Ive Reića. Udruzi, nakon evo skoro 60 godina postojanja, želimo dug život i konačno rješenje svog doma, kojeg smo mi malonogometaši s početka ove priče zazivali, inspiracija i infišanost koja se crpi iz prošlosti, te put kojim se kroči u sadašnjosti, zalog su svijetle budućnosti.
Neke od legendi malog baluna Dalme, IKB i Dalmastroja imat ćemo priliku pozdraviti sutra, 1.11. uoči utakmice MNK Torcida i Osijeka u SC Gripe, kad će i oni dati podršku svojim nasljednicima sa željom da još jedna titula prvaka Hrvatske u futsalu dođe u Split, kolijevku malog nogometa.