Kako „maknuti“ smeće sa ulica pitanje je s kojim se još uvijek suočava grad Split. Grad Kaštela doskočio je tom problemu još prije četiri godine kada je gradska komunalna tvrtka Zeleno i modro krenula s podjelom spremnika za miješani komunalni otpad na kućne adrese te postavljanjem polupodzemnih spremnika. Uz to, otvorena su dva reciklažna dvorišta i korisnici imaju pravo jedan put godišnje zatražiti da im se na kućnu adresu doveze spremnik za glomazni otpad. Time se stiglo na zavidnu brojku stope odvajanja otpada u odnosu na ostale gradove u Županiji i sada je stopa na 32 posto, piše Portal Grada Kaštela.
- Prošle godine stopa odvajanja je bila 23,58 posto, a ukoliko se u obzir uzme i sav otpad, uključujući i građevinski, koji su građani donijeli na reciklažno dvorište, stopa odvajanja je bila 27,77 posto.
Prvih sedam mjeseci ove godine stopa odvajanja je iznad 28 posto, a ukoliko se uzme i odvojeni otpad na reciklažnom dvorištu stopa odvajanja se penje na 32 posto – kazao je direktor tvrtke Zeleno i modro Alen Lučić i dodao da kontejnere na javnim površinama nema već preko četiri godine te da sva kućanstva imaju spremnike ili koriste polupodzemne spremnike sa ugrađenim otpadomjerom.
Kako navode iz komunalne tvrtke do sada je ukupno podijeljeno 11.000 spremnika za miješani komunalni otpad i jednako toliko spremnika za papir i plastiku. Podijeljeno je i 3000 kompostera.
Oko tisuću spremnika za glomazni otpad građanima se doveze godišnje, smanjeno vrijeme čekanja
- Godišnje se građanima na kućnu adresu dostavi oko 1000 spremnika za glomazni otpad, a u prvih osam mjeseci ove godine dostavljeno je 607 spremnika za glomazni otpad, a vrijeme čekanja spremnika za glomazni otpad se smanjilo na prosječno tjedan dana – navodi Lučić.
Podsjetimo, svaki korisnik može naručiti kontejner za glomazni otpad na svoju adresu. Zahtjev za preuzimanje glomaznog otpada se podnosi putem telefona: 021/535-068, online obrasca OVDJE ili na maila operativa@zelenoimodro.hr. Nakon podnošenja zahtjeva Zeleno i modro će vas kontaktirati u vezi termina dostave spremnika.
U reciklažna dvorišta moguće je donijeti do tone građevnog otpada
Uz to iz tvrtke napominju kako su dostupna dva reciklažna dvorišta za građevinski otpad. Jedno u Sućurcu i drugo Rudinama te umjesto dosadašnjih 200 kilograma u reciklažna dvorišta moguće je donijeti do tone građevnog otpada kako smo pisali na Portalu.
Reciklažno dvorište u Rudinama nalazi se na adresi Put Žabic 16, otvoreno je ponedjeljkom, utorkom i srijedom u vremenu od 12 do 18 sati, te četvrtkom, petkom i subotom od 8 do 14 sati.
Reciklažno dvorište u Kaštel Sućurcu je na adresi dr. Franje Tuđmana 31, otvoreno je ponedjeljkom, utorkom, srijedom i subotom u vremenu od 8 do 14 sati, te četvrtkom i petkom od 12 do 18 sati.
Dijelit će se i spremnici za biorazgradivi otpad, a izgrađen je i idejni projekt za kompostanu
Kako je najavljeno iz ZiM-a za sljedeću godinu planirana je podjela smeđih spremnika za biorazgradivi otpad, što će dodatno unaprijediti sistem odvajanja i reciklaže.
Pored toga, izrađen je idejni projekt kompostane, koja će, s planiranim kapacitetom od 10 tisuća tona biootpada godišnje, igrati ključnu ulogu u upravljanju biootpadom i smanjenju ukupne količine otpada koji završava na odlagalištu.
- Sve ove mjere ukazuju na sustavan pristup i jasnu viziju unapređenja održivog gospodarenja otpadom, što doprinosi kako očuvanju okoliša, tako i poboljšanju kvalitete života građana – zaključio je Lučić.