Za dugoročan razvoj turističke ponude, ključno je uzeti u obzir sve okolišne, društvene i kulturne aspekte ove gospodarske djelatnosti. Stoga je u skladu sa smjernicama Strategije EU za jadransko-jonsku regiju održivi turizam bio jedna od tema okruglih stolova koji su se održali u sklopu 1. zajedničke konferencije Foruma jadransko-jonskih komora u organizaciji Foruma jadransko-jonskih gospodarskih komora i HGK Županijske komore Split, u suradnji s Gradom Splitom.
Konferencija je od 16. do 18. listopada u Splitu okupila više od 120 tijela i institucija iz tri mreže civilnoga društva jadransko-jonskoga područja: gospodarske komore, gradove i sveučilišta.
Razgovarajući o temi kreativnih i kulturnih industrija u kontekstu EU godine kulturne baštine i turističke godine EU – Kina, kulturna baština istaknuta je kao način rješavanja problema sezonalnosti, ali i kao dio turističke ponude na koji je potrebno obratiti posebnu pozornost s obzirom na sve veći broj turista i njezino očuvanje.
Cilj okrugloga stola bio je i razmijeniti primjere najbolje prakse i potaknuti daljnju suradnju zemalja jadransko-jonske regije po pitanju održivoga turizma. „Sve regije dio su međunarodne ekonomije, a dionici ne mogu samostalno odgovoriti na izazove ili iskoristiti prilike koje se nude,“ rekao je potpredsjednik Europske mreže za održivi razvoj turizma Ecotrans Gordon Silllence, koji je sudionicima konferencije predstavio zelene karte za turiste, koje upućuju posjetitelje na „zelenu ponudu“ diljem Europe.
„Fokus stupa su dvije teme, raznolika turistička ponuda i održivi te odgovorni razvoj turizma. Najveći izazov za postizanje tih ciljeva je financiranje“ rekla je Branka Belošević iz Ministarstva turizma, koordinatorica za održivi turizam za Hrvatsku u okviru Strategije EU za jadransko-jonsku regiju.
„Turizam može osjećati posljedice onečišćenja, ali može i sam uzrokovati to onečišćenje. Poanta je vrlo jednostavna, korištenje resursa mora biti manje od mogućnosti njihove obnove. Stoga moramo mjeriti da bismo mogli upravljati,“ rekao je Hrvoje Carić iz Instituta za turizam
Forum jadransko-jonskih gospodarskih komora su 2001. godine pokrenule i osnovale HGK Županijska komora Split i Gospodarska komora Ancone s ciljem zajedničkog promišljanja i unapređenja gospodarskog razvoja jadransko-jonskog područja.
Danas je to mreža od 46 gospodarskih komora iz osam zemalja jadransko-jonske regije (Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Grčke, Hrvatske, Italije, Slovenije i Srbije), koje predstavljaju oko 1.800.000 tvrtki na jadransko-jonskom području. Šest županijskih komora HGK – Pula, Rijeka, Zadar, Šibenik, Split i Dubrovnik – hrvatske su članice Foruma.