U ponedjeljak, 16. kolovoza u Splitu okuplja sama krema svjetskog pijanizma. Radi se o laureatima najvećeg pijanističkog natjecanja koji su ove godine svirali na nekim od najvećih svjetskih festivala i pozornica, pa je velika privilegija imati ih, čuti i vidjeti u Hrvatskom domu u Splitu - rekla nam je ravnateljica festivala prof. Vanesa Kleva.
-Radi se o pijanistima uz čije smo snimke odrastali oblikujući svoj glazbeni ukus i koji su kroz svoj pedagoški rad odgojili brojne generacije mladih pijanista, pa vjerujem da će ne samo glazbenici već i brojni Splićani uživati u glazbenim čarolijama i vrhunskim izvedbama.
Piano Loop festival produkcije je uvijek blisko vezivao uz različite kulturne institucije u gradu, od Podruma Dioklecijanove palače, Galerije Meštrović, Etnografskog muzeja, Muzeja grada Splita i Galerije umjetnina. Nakon uspješne zimske Piano Loop akademije vrata festivalu će ponovno otvoriti Hrvatski dom Split. Zanimljivo je da se vrijeme izgradnje prve splitske koncertne dvorane podudara s nastankom Etudes tableaux iz opusa Sergeja Rahmanjinova i Bajki Nikolaja Medtnera, koje ćemo ove godine imati priliku čuti u izvedbi Kemala Gekića, Nikolaja Luganskog i Dmitrija Šiškina”, ističe ravnateljica festivala Vanesa Kleva.
Tradicionalno ime Piano Loopa, Kemal Gekić, na otvorenju festivala 16. kolovoza izvodi program s djelima skladatelja romantizma: Franza Liszta, Franza Schuberta, Frédérica Chopina, Roberta Schumanna i Sergeja Rahmanjinova. Prvom koncertu prethodi pijanistički maraton polaznika Piano Loop akademije Piano 24 u kojem će publika imati priliku uživati od 10 do 20 sati. Vrijedni učenici i studenti i ove godine usavršavaju se u prostorijama Glazbene škole Josipa Hatzea uz Kemala Gekića, Grigorija Gruzmana, Massimiliana Mainolfija, Andreasa Frölicha i Nataliju Trull.
Ruska pijanistica Natalia Trull u bogatom repertoaru broji čak pedeset koncerata. Znanje i vještine prenosi i u radu na Moskovskom državnom konzervatoriju P. I. Čajkovskog, a u njezinoj klasi učio je i omiški pijanist Lovre Marušić, dobro poznato ime publike Piano Loopa. Na splitskom koncertu 17. kolovoza Trull će izvesti Šest bagatela, op. 126 Ludwiga van Beethovena, Varijacije na Schumannovu temu, op. 9 Johannesa Brahmsa te Kreislerianu, op. 16. Roberta Schumanna u kojoj je osam fantazija okupljeno pod imenom ekscentričnog kapelmajstora iz pera Hoffmana ujedno i posveta F. Chopinu.
Centralni koncert, 18. kolovoza, u Split dovodi jednog od najistaknutijih suvremenih ruskih pijanista Nikolaja Luganskog. U početnoj fazi karijere pokorio je konkurenciju te ponio titulu laureata prestižnih glazbenih natjecanja, poput onog J. S. Bacha u Leipzig, moskovskih natjecanja S. V. Rahmanjinov i Čajkovski te salzburškog Mozarteuma. Titula Narodnog umjetnika Rusije dodijeljena mu je 2013., a šest godina kasnije i Državna nagrada Ruske Federacije. Kao solist nastupio je s istaknutim ruskim i europskim orkestrima pod vodstvom renomiranih dirigenata, poput V. Gergijeva, C. Eschenbacha i R. Chaillyja, dok je kao entuzijastični komorni glazbenik udružio snage s internacionalno priznatim glazbenicima u koje se ubrajaju sopranistica Anna Netrebko, violončelist Miša Majski i violinist Joshua Bell. Repertoar mu obuhvaća različite stilske i glazbene epohe, od baroka do suvremene glazbe, a u Splitu izvodi djela Ludwiga van Beethovena, Sergeja Rahmanjinova i Johanna Sebastiana Bacha.
Na četvrtom koncertu 19. kolovoza nastupa ruski pijanist Dmitrij Šiškin hvaljen od kritike zbog kreativnog i individualnog pristupa glazbi te iznimnih pijanističkih vještina. Prvi recital održao je s tri godine, a uz orkestar je nastupio u dobi od deset godina. Od tada je kao solist svirao uz većinu značajnih ruskih orkestara, Varšavsku filharmoniju, Belgijski nacionalni orkestar, Orkestar Državne kapele iz Weimara te Tokijski simfonijski orkestar. Recitalom će dominirati djela njegovih sunarodnjaka, Nikolaja Medtnera, Sergeja Prokofjeva i Modesta Petroviča Musorgskog uz skladbe Franza Liszta.
Goran Filipec vraća se 20. kolovoza u Split te postaje rezidencijalni umjetnik Piano Loopa, što će sigurno oduševiti brojne poklonike ovog svestranog pijanista. Poseban odnos u pijanističkom radu Filipec njeguje s Lisztovim opusom, ali i kao predsjednik i osnivač Ženevskog društva Franz Liszt. Mađarski skladatelj u Splitu će biti zastupljen izvedbom Četiri zaboravljena valcera, kojem će se pridružiti i djela Domenica Scarlattija, Marka Hambourga te Ive Mačeka, čijem je integralnom klavirskom opusu Filipec posvetio album u nakladi Naxosa te primio dvije prestižne nagrade, Vatroslav Lisinski i Milka Trnina.
Svi koncerti započinju u 21 sat, a ulaznice se mogu kupiti putem Adriaticketa.