Gradonačelnik Vrgorca Ante Pranić objavio je kako je ishodovana građevinska dozvola za vrgorački gradski park.
- Za vrgorski „povijesni perivoj“ koji je sačuvao svoj izgled i granice, a svojom ljepotom, inventivnošću, likovnom i kulturnom vrijednošću je jedinstven u Dalmatinskoj zagori i kao takav vrijedan spomenik kulture ovog kraja ishodovana je građevinska dozvola za rekonstrukciju nakon dvije godine projektiranja.
Gradski park u Vrgorcu, smješten u samom centru grada, započet je s gradnjom krajem 19. stoljeća, kada su u njegovoj neposrednoj blizini dovršena skladišta duhana i zgrada za činovništvo te otkup duhana s kojom čini skladnu i očuvanu cjelinu. Građen je kao park zatvorenog tipa za izolaciju građanske elite od puka, da bi tek 1960. godine bio otvoren za javnost. Danas ima zaštićeni status kulturnog dobra kao primjer perivojne i urbane kulture srednje Europe na razmeđu 19. i 20. stoljeća.
Projektom obnove parka je planirana obnova svih pješačkih komunikacija, oranžerije, boravišta, vidikovaca, unos nove parkovne opreme, sustava navodnjavanja, video nadzora, oblikovanje dječjeg igrališta, postavljanje rasvjete i pročišćavanje postojeće te sadnja nove vegetacije i hortikulturno uređenje. Popisane su sve biljke, napravljeni detaljni troškovnici obnove postojeće hortikulture i sadnje novih biljaka.
S obzirom na to da je park jedinstven po svojoj morfologiji, projektom će se maksimalno očuvati stijene i prirodnost prostora. Također, u park će se unijeti odgovarajući elementi koji će se izgledom i smještajem maksimalno uklopiti u park (parkovna oprema, sprave za dječju igru, rasvjetni stupovi i ograda).
Idejno rješenje krajobraznog uređenja izradila je tvrtka Studio Perivoj iz Malinske, odnosno glavna projektantica mr.sc. Dobrila Kraljić sa suradnicima, a glavni projekt Vita projekt iz Zagreba s suradnicima.
Park je dio obnove „Vrgorske kolajne“ a procjena troškova obnove gradskog parka iznosi 4 295 976 kn. Danas park nosi naziv 4.gardijske brigade.
Nakon dvije godine sustavnog projektiranja, mnogih radnih sastanaka predstavnika Grada Vrgorca, Konzervatorskog odjela iz Imotskoga, Centra za kulturu i baštinu Grada Vrgorca, Turističke zajednice Vrgorca, sve je spremno za prijavu na bespovratna sredstva. Zahvaljujemo se i građanima koji su pomogli sa svim korisnim informacijama tijekom projektiranja - poručio je Pranić.
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=2116465345108934&id=984228071666006