Kako je sve krenulo prije tri godine temom diplomskog rada, inovativnom idejom i željom za rad. Četiri studenta strojarstva FESB-a: Karlo Bosiljevac, Goran Ivandić, Marko Boljat i Mirko Borovac, danas već članovi Udruge, prijavljuju svoju ideju na međunarodno natjecanje Ericsson Innovation Awards i plasiraju se među najboljih 13 timova-polufinalista, od ukupno prijavljenih preko 900 timova iz cijelog svijeta.
Rad, kreativnost i neprospavane noći u Laboratoriju za aero-hibridne energetske sustave na splitskom FESB-u, rezultirale su osvajanjem Rektorove nagrade, predstavljanjem projekta javnosti kao i skorim osnivanjem Aerotehničke udruge Split (AUS). Priča se nastavila, piše Slobodna Dalmacijam, uključivanjem novih članova koji nastavljaju razvijati koncept te nizati uspjehe sudjelovanjem na međunarodnom natjecanju AUVSI SUAS u St. Ingosh-u, Maryland, SAD, kao najbolje plasirani europski tim i osvajanjem nagrade ”Tenacity Award” - nagrade za upornost.
Danas AUS broji preko 30 članova okupljenih u tri tima. Flow Design Team, Eco-Drone Solutions Team i Hydro Design Team rade na odvojenim projektima i sudjeluju na natjecanjima AUVSI SUAS 2019 u Americi, SmartDrone Challenge u Barceloni i Ericsson Innovation Awards 2019 u Stockholmu. Od ove akademske godine krenule su i pripreme za korak dalje, natjecanja Medical Express Challenge i Lake Victoria Challenge koja se odvijaju u Australiji i Africi. Odabrali su put međunarodne kompeticije zato jer je on izazovan i težak, dakle jedini mogući način da spoznaju vlastitu vrijednost i učine sebe boljima.
Osim studenata četiri splitska fakulteta, članovi Udruge su i fakultetski mentori prof. dr. sc. Branko Klarin, Goran Gašparović, dipl. ing. i Đani Vrsalović, dipl. ing., koji ih savjetuju u području tehničke i organizacijske problematike. Njihovi mentori uskoro završavaju poslijediplomski studij strojarstva na FESB-u, čime će se Udruga proširiti za još 2 doktora znanosti.
Cilj njihovih nastojanja je da studenti pored redovnog znanja stečenog na fakultetima, steknu i praktična iskustva, nauče se inovativno razmišljati, te podignu nivo samopouzdanja u natjecanju sa timovima vrhunskih svjetskih sveučilišta. To su vještine i znanja inovativnog razmišljanja i rješavanja problema, tehnologije, ekonomije, financija, marketinga, organizacije, vođenja, međuljudskih odnosa i ostale potrebne za uspjeh, koje sve zajedno u najmanju ruku čine još jedno paralelno završeno virtualno fakultetsko obrazovanje.
– Zato smo – kaže Vičenco Kosor, predsjednik AUS-a – predani ciljevima i spremni na žrtvu: slobodno vrijeme, obitelji, prijatelji, praznici, hobiji i druge aktivnosti su privremeno u drugom planu, ali zadovoljstvo ostvarenim rezultatima je naša najveća nagrada.
Uz navedene članove Aerotehničke udruge Split, tu su još aktivni svojim radom i idejama još i Matej Šalinović, Hana Malenica, Josip Volf, Ivana Nikolić, Toni Čobanov, Helena Knežić i Duje Luković.
AUS je ujedno, u suradnji s KUD-om Marjan i Dizajnom Vizualnih Komunikacija, aktivno uključen u društveni život održavanjem predavanja i radionica iz STEM područja te pomažući djeci otežanog imovinskog stanja. Samo ove godine sudjelovao je na međunarodnim događanjima poput ASDA-e, FER DroneDays, Osijek Drone Expo, Festival znanosti i mnogih drugih, proširujući svoje znanje i ostvarujući kontakte iz realnog sektora.
Kako se Udruga razvija i širi, a time i zahtjevi projekata i natjecanja, suočeni su s većim organizacijskim i financijskim preprekama u ostvarivanju željenih ciljeva. Mnogi su već prepoznali njhov potencijal i podržali rad na projektima putem sponzorstva i donacija kao što su Rimac Automobili, SHD Composites LTD, Zračna luka Split, HEP d.d., Sveučilište u Splitu, Obala d.o.o., Diverto d.o.o., Elevon Tehnologije d.o.o. , Treće Poluvrijeme d.o.o., HGK, Globtik Express Agency i drugi. Međutim, do sada prikupljena sredstva i dalje nisu dovoljna za sve troškove koje iziskuju projekti, od nabavljanja potrebne opreme do odlaska na natjecanja.
Zbog financijskih ograničenja, nisu uvijek u mogućnosti primijeniti optimalna rješenja za što uspješniju realizaciju projekata a kamoli ona vrhunska, pa pozivaju zainteresirane tvrtke, obrte i potencijalne investitore na dogovor o ostvarivanju suradnje.
Članovi Udruge planiraju i korak dalje, te su se kroz start-up tvrtku Alpha Sagittarius d.o.o., u kojoj će više članova udruge biti zaposleno prijavili na natječaj za dodjelu poticaja iz europskih fondova. Stvoren je poslovni plan za proizvodnju inovativnog višenamjenskog i modularnog sustava bespilotnih letjelica te pružanje raznih usluga. Intenzivno se kontaktiraju poslovni subjekti i institucije, kako u Hrvatskoj tako i u inozemstvu.
Dakako, tu su i nastojanja da se privuku investitori koji bi bili voljni uložiti svoja sredstva u daljnji razvoj sustava bespilotnih letjelica. Ovi sustavi namijenjeni su ostvarivanju posebnih zadataka te bi uključivali vrhunsku opremu sa tržišta. Do danas su članovi udruge razvili potpuno automatiziranu bespilotnu letjelicu sa unaprijed programiranim letom, koja je u stanju izbacivati robotizirano vozilo - rovera, te tako simultano ostvarivati dvostruku misiju i izvan zone vizualnog kontakta tzv. BVLoS misije, katapult za lansiranje bespilotne letjelice, vlastitu tehnologiju izrade kalupa te upravo testiraju vlastite procedure obavljanja operacija na terenu.
Poslovni cilj je komercijalizacija razvijenih tehnologija, dok bi udruga bila izvor obrazovanih mladih stručnjaka koji bi u tvrtku dolazili sa već stečenim praktičnim znanjima, čime bi se dodatno smanjio period učenja i prilagodbe mladih na radnom mjestu, te bi se kroz udrugu obavila i selekcija kvalitetnih kadrova. Istovremeno bi se povezala akademska zajednica i poslovni subjekti.
Pogledajte priložene fotografije koje su nastale na FESB-u, te na terenima u Prugovu.