Antroponimičar i vrsni poznavatelj rodoslovlja splitskih obitelji i okolice Splićanin Mario Nepo Kuzmanić (klasičar i inženjer kemije) domaćin je našeg serijala o splitskim prezimenima. Do sada je objavio sedam knjiga u kojima piše o obiteljima i onome čime su se bavili kroz stoljeća (ali analizira i pojedine povijesne teme), te na taj način zorno prati povijest grada podno Marjana.
Od Lokve Rogoznice do Okruga i Visa
U drugom serijalu pišemo o obitelji Kuzmanić za koje Nepo kaže da je to prezime rasprostranjeno od Lokve Rogoznice do Okruga, te do Visa. Ljudi s tim prezimenom stoljećima stanuju u Omišu, Splitu, Kaštelima, Trogiru, Okrugu, Šolti, Braču, Hvaru i Visu.
Nepovi Kuzmanići su iz Lokve Rogoznice u Split došli sredinom 16. stoljeća. U Split je prvi od te loze iz Lokve Rogoznice došao kanonik koji je kasnije doveo svoju sestru i bratovog sina. Kanonik je umro 1609. godine.
- Istražujući svoje prezime došao sam do zaključka da je to metronimik nastao od ženskog imena Kuzmana. Nisam našao moju Kuzmanu, ali sam u Kaštel Novom, koje ima Kuzmaniće, našao Kuzmanu. To je Kuzmana udata Šimetin koja je ostala udovica sa dvoje djece. Ona je uspjela svoju djecu održati na životu što je u 18. stoljeću bilo dosta teško. U to vrijeme se prezime piše Šimetin Kuzmanić, a kasnije samo Kuzmanić.
Nastavlja da je i na Šolti Mladen Andreis (vrhunski antroponimičar i inženjer kemije) pronašao Kuzmanu Mijić koja je umrla 1658. godine u dobi od sto godina. Baš su po njoj šoltanski Kuzmanići dobili prezime.
Splitski Kuzmanići su bili težaci i stanovnici Lučca. Jedan rod Kuzmanića je od Ante, drugi od Petra. Od Ante su svi ostali Kuzmanići, a od Petra su Peraže. Odskok je napravio Kuzmanić liječnik čiji je otac bio desetinar. Uz njega je imao i kći. U Zadru je pokrenuo Zoru dalmatinsku.
Zanatlije i težaci
- Taj doktor Kuzmanić se borio da jezik postane ikavica što je bilo interesantno, ali neutemeljeno i bez izgleda jer je pobijedila štokavica na kojoj je najviše napisano tekstova. Nakon toga su članovi pojedinih obitelji krajem 19. stoljeća išli u zanate. Primjera radi, moj otac je imao petoricu braće. Do oca su mu svi bili težaci, a on i braća su rasli u socijalnom statusu.
Godine 1832. Kuzmanići, dominantno težaci uz jednog kanonika ranije spomenutog liječnika, te trafikanta i kovača posjeduju 53.350 metara kvadratnih zemlje, dok kao koloni obrađuju 246.652 metra kvadratna uživajući prihod od 4272 metra kvadratna zemlje po članu obitelji što ih svrstava među bolje stojeće težačke obitelji.