Antroponimičar i vrsni poznavatelj rodoslovlja splitskih obitelji i okolice Splićanin Mario Nepo Kuzmanić domaćin je našeg serijala o splitskim prezimenima. Do sada je objavio nekoliko knjiga u kojima piše o obiteljima i onome čime su se bavili kroz stoljeća, te na taj način zorno prati povijest grada podno Marjana.
Dumanići su nadimačko prezime koje se izvodi iz dumana-duvna-opatica. Pripadaju najstarijim splitskim obiteljima od početka 1479. godine i nastanjeni su na Lučcu. Dok je jedna grana obitelji, koja se uzdigla do plemićkog statusa, promjenivši prezime u Dumaneo, izumrla u 18. stoljeću njihovi sljednici po ženskoj lozi su članovi obitelji Tartaglia.
Kuzmanić dodaje da varoški Dumanići potječu od težaka Ivana Dumanića koji je 1824. godine oženio Franinu Sinovčić-Žarin iz Velog Varoša. Godine 1832. u Splitu živi pedeset pet članova obitelji gotovo isključivo težačke orijentacije.
"Dumanići su vlasnici 8.990 metara kvadratnih, dok kao koloni obrađuju 179.159 metara kvadratnih, te uživaju prihod od 2.335 metara kvadratnih po članu obitelji".
Jakaša
Obitelj Vitković-Jakaša, čije je današnje prezime evidentno nadimačkog podrijetla, doselila je u Split iz Vranjica sredinom 16. stoljeća promjenivši izvorno prezime kao sve vranjičke obitelji, osim Negodića. Mogli bi potjecati od Mate Vitkovića koji se spominje kao gaštald (dvornik) sela Gorica u blizini Splita 1493. godine.
"Godine 1832. živi na Manušu četrdeset i jedan član obitelji Jakaša među kojima uz težake nalazimo krojača, konopare i bojadisare (piture). Posjeduju 1.036 metara kvadratnih zemlje, dok kao koloni obrađuju 140.617 metara kvadratnih uživajući prihod po glavi od 2.312 metara kvadratnih što ih svrstava među srednje obitelji miješanog sastava", zaključuje na kraju Kuzmanić.
SPLITSKA PREZIMENA (I.) Cambi: Sve je krenulo doseljenjem trgovca iz Firenze u Split