Antroponimičar i vrsni poznavatelj rodoslovlja splitskih obitelji i okolice Splićanin Mario Nepo Kuzmanić domaćin je našeg serijala o splitskim prezimenima. Do sada je objavio nekoliko knjiga u kojima piše o obiteljima i onome čime su se bavili kroz stoljeća, te na taj način zorno prati povijest grada podno Marjana.
Siriščević
Siriščević su jedna od najstarijih pučkih obitelji čiji kontinuitet se prati od 1476. godine kada se spominje Radivacij (Rade) Siriščević iz predgrađa po čijem se nadimku oblikovalo prezime.
Godine 1832. javljaju se kao težaci, pomorci, konopari i postolari, koji su vlasnici 29.297 metara kvadratnih, dok kao koloni obrađuju 90.612 metara kvadratnih uživajući prosječan prihod sa 3.447 metara kvadratnih što je vrlo solidno za obitelj miješanog socijalnog sastava.
"Kao i ostale obitelji iz ovog feljtona i danas žive u gradu penjući se u socijalnom statusu".
Dadas
Danas će biti riječi i o obitelji Dadas, podrijetlom iz starog Vranjica. U početku su koristili prezimena Novaković i Novakušić (zabilježimo da Jelaske duguju svoje prezime svojoj pramajci Jeli Novakušić-Dadas ) koja je uselila u Split nakon Ciparskog rata (1571.-1573. godine), a kontinuirano je pratimo u maticama od 1603. godine.
"Nastanjeni su u Velom Varošu i za razliku od većine splitskih obitelji uopće se ne bave zemljoradnjom, pa ih u prvoj polovici 19. stoljeća nalazimo kao ribare, pomorce i mesare", kaže Kuzmanić.
Devetnaest članova obitelji Dadas posjeduju 4.410 metara kvadratnih koju im kao koloni obrađuju Jelaske. Oni uživaju prihod od 77 metara kvadratnih po članu obitelji iz čega je evidentno da je zemljišni prihod s područja splitske općine bio zanemariv za njihovu egzistenciju.
SPLITSKA PREZIMENA (I.) Cambi: Sve je krenulo doseljenjem trgovca iz Firenze u Split