Antroponimičar i vrsni poznavatelj rodoslovlja splitskih obitelji i okolice Splićanin Mario Nepo Kuzmanić domaćin je našeg serijala o splitskim prezimenima. Do sada je objavio nekoliko knjiga u kojima piše o obiteljima i onome čime su se bavili kroz stoljeća, te na taj način zorno prati povijest grada podno Marjana.
U želji za razlikovanjem obitelj Alujević se početkom 17. stoljeća razdvaja na Alujević-Španjol i Alujević-Drelje, ili možda Drlje, od kojih će nastati Jelaska i Pavazza. Alujević Ivan je 1622. godine oženio Katu Liković, a njegov sin Frane Alujević Drelje 1647. godine Mandu Matošić.
Franin sin Pavao Drelje oženio se 1674. godine s Jelom Novakušić-Dadas. Dok su prva dva para zajednički preci obitelji Jelaska i Pavazza, od Pavla i Jele Novakušić potječu svi Jelaske. Njihovi unuci Pavao, Stjepan i harambaša Ante prvi će prezimenu Drelje dodati Jelaska. Štoviše Stjepanov sin Ivan je prilikom vjenčanja s Vicom Spudičević-Tomić 1767. godine zapisan kao Alujević-Jelaska.
"Iz svega iznesenog je moguće konstatirati da se nadimak, odnosno kasnije prezime, odnosi na Jelu Dadas, ako se uopće odnosi na nekog člana obitelji. Godine 1832. u Splitu, ponajviše na Dobrom, živi četrdeset članova obitelji Jelaska, koji posjeduju 5.322 metra kvadratnih, dok kao koloni obrađuju 165.760 metara kvadratnih. U promatranom razdoblju osim težaka nalazimo pomorce, drvodjelca i zidara. Obitelj Jelaska uživa prihod od 2.895 metara kvadratnih po glavi što ih svrstava među prosječne obitelji, dominantno težačke orijentacije", kaže Kuzmanić.
SPLITSKA PREZIMENA (I.) Cambi: Sve je krenulo doseljenjem trgovca iz Firenze u Split