Antroponimičar i vrsni poznavatelj rodoslovlja splitskih obitelji i okolice Splićanin Mario Nepo Kuzmanić domaćin je našeg serijala o splitskim prezimenima. Do sada je objavio nekoliko knjiga u kojima piše o obiteljima i onome čime su se bavili kroz stoljeća, te na taj način zorno prati povijest grada podno Marjana.
SPLITSKA PREZIMENA (XII.) Splitski Krstulovići prisutni su u gradu od 1601. godine. Doselili su se iz Poljica, vjerojatno iz Srinjina
Kuzmanić danas obrađuje prezime Mojtić i kaže da ih prvi put nalazimo 1539. godine kada se susreće Petar Mojtić. Vrijeme kada se Mojtići javljaju u Splitu, te sudjelovanje u uskočkim parnicama, Kuzmanića potiču da ih kao i obitelji Jelačić i Smoje, svrsta među uskoke (1537. godine Turci su osvojili Klis ).
- Vojničko opredjeljenje obitelji potvrđuje kapetan Ivan Mojtić koji je 1653. godine oženio Jakicu Brajčić, kćerku pok. kapetana Grgura, te harambaše Jure Mojtić koji je umro 1781. godine u dobi od 86 godina. Obitelj je nastanjena u Velom Varošu, a od sredine 17. stoljeća prati ih nadimak Žmire da bi se u 19. stoljeću pojavili nadimci Grašo i Matacin.
Godine 1832. u Splitu živi 20 članova obitelji tada isključivo težačke orijentacije jer ribari će se pojaviti krajem 19. stoljeća. Posjeduju 90 metara kvadratnih, a kao koloni obrađuju 51.459 metara kvadratnih uživajući prosječan prihod po osobi od 1.720 metara kvadratnih što ih svrstava među siromašne težačke obitelji.
SPLITSKA PREZIMENA (I.) Cambi: Sve je krenulo doseljenjem trgovca iz Firenze u Split