Antroponimičar i vrsni poznavatelj rodoslovlja splitskih obitelji i okolice Splićanin Mario Nepo Kuzmanić domaćin je našeg serijala o splitskim prezimenima. Do sada je objavio nekoliko knjiga u kojima piše o obiteljima i onome čime su se bavili kroz stoljeća, te na taj način zorno prati povijest grada podno Marjana.
Prezime Mašković, ako je vjerovati notarima, u početku je glasilo Mačković ili Macchouich, a kako se u Splitu za mačku kaže maška, isto se dogodilo i s prezimenom, podsjeća Kuzmanić. Godine 1541. nalazimo Ivana Maškovića iz sela Kuk u splitskoj okolici koji uzima na obradu od Natalija 17 vriti na Žnjanu, pokraj terena Skočibušića. Braća Ivan i Duje Mašković pok. Jure iz Kuka prodaju kuću najmlađem bratu Mihovilu 1543. godine.
Seoba u Molise u Italiji
- Maškovići su se dakle nakon turskog osvajanja Klisa 1537. godine iselili u Split. Inače Kuk u kojem se potkraj 15. stoljeća nalazi crkva sv. Lucije zajedno sa selima Križem, Katićem, Goricom i Bilajem nalazio se u prostoru između Kaštela, Klisa, Žrnovnice i Splita iz kojeg se živalj početkom 16. stoljeća iselila u Molise noseći prema vlastitoj izjavi samo kip sv. Lucije čiju feštu Moliški Hrvati i danas slave.
Kuzmanić tvrdi da je temeljem iznesenog prije pet godina održao zdravicu Ivi Maškoviću kojem je tada rekao: "Živio Ivo Mašković najbliži srodnik Moliških Hrvata "s naše bane mora". U Splitu danas žive Maškovići, potomci težaka s Lučca, ali i potomci Ante Maškovića pok. Frane, rođenog u Grohotama na Šolti, koji je 1778. godine oženio Jelu Klajić sa Manuša, uz napomenu da se njihovi potomci pišu Mašković-Šolta.
Godine 1832. u Splitu živi četrnaest članova obitelji, pri čemu su na Lučcu težaci, a iz obitelji Mašković-Šolta radnici na Manušu. Maškovići posjeduju 2.878 metara kvadratnih, a kao koloni obrađuju 5.024 metra kvadratna, pri čemu se to odnosi na težačku obitelj koja uživa prihod po glavi od 1.558 metara kvadratnih što ih svrstava među siromašnije težačke obitelji.
SPLITSKA PREZIMENA (XIV.) Mrduljaši su stigli s Klisa, ali prije 1622. nisu se prezivali tako
SPLITSKA PREZIMENA (I.) Cambi: Sve je krenulo doseljenjem trgovca iz Firenze u Split