Pivo je vjerojatno najpopularnije alkoholno piće na svijetu, pa je to glavni razlog zašto smo pokušali saznati koja je najatraktivnija lokacija u Splitu za sve ljubitelje piva. Mnogo je poznatih pivovara, pivskih festivala i piva širom svijeta, ali ova pivnica na Trsteniku će vas osvojiti na prvu ako volite dobro pivo i dobru atmosferu.
Craft pivska scena sve je bogatija i bogatija, a iz 'golih zidova' na Trsteniku nastala je jedna od tri lokalne pivovare – to je splitski TapB, pravi raj ljubitelja craft piva, koju je osnovao Hrvoje Paštar s trojicom prijatelja koje je upoznao u udruzi Hmelj.
Ljubitelji piva hobi pretvorili u posao
Oni vole piti i kuhati, stoga se rodila ideja o otvorenju pivovare.
„Nas četvorica smo entuzijasti koji su se bavili kućnim pivarstvom, upoznali smo se u udruzi Hmelj koja se bavi promocijom kućnog pivarstva, a tada je brojala oko 40 članova. Razmjenjivali smo iskustva, recepte, organizirali edukacije, degustacije i pivarska druženja te je tako pala odluka nađemo polovni pogon“, priča nam Paštar.
Put od ideje do realizacije tekao je glatko jer su Paštar i prijatelji ubrzo polovni pogon pronašli u Sloveniji.
„Vlastitim sredstvima kupili smo polovni pogon u Sloveniji star desetak godina koji nije bio puno korišten. Međutim kada smo ga kupili još nismo znali hoće li raditi struja, automatika, grijači i slično, no na kraju smo imali sreće jer je sve radilo“, kazuje vlasnik pivovare.
Nakon što se rodila ideja, trebalo je naći prostor .
„Prostor kojeg smo našli na Trsteniku sredili smo i borili se s birokracijom. Od 2007. Godine aktivno smo počeli raditi testna piva, isprobavali smo recepte i 'vani' zašli s prvim pivom Trapula“, govori nam Hrvoje.
Prostran i prozračan pogon vlasnici su uredili potpuno sami. Iako moderno uređen, interijer je zadržao onaj prepoznatljivi štih pivnice, a ljubazno osoblje od tri zaposlenika zaokružuje cjelokupni dojam mjesta na kojem ćete se osjećati ugodno i kao kod kuće.
11 pivskih priča
Craft pivovara "Tap B" započela je s radom 2008. godine, da bi u godinama koje su uslijedile stvorile prepoznatljivost pivima osebujnih dalmatinskih imena kao što su Trapula, Mirakul, Lito, Luigi, Tiramol koje su svoje mjesto sve više pronalazile i na stolovima ugostiteljskih objekata.
Majstor piva, Hrvoje Paštar svoje iskustvo je pretočio u proizvode iza kojih stoji strast za stvaranjem vrhunskog iskustva ispijanja piva. Sa svojih 11 pivskih priča različitih stilova zadovoljio moderne tržišne trendove. jedinstvena je pojava na tržištu i kao takva vrijedna svake pažnje.
„U početku smo krenu american pale aleom. To je jedno od klasičnih craft piva s jakim okusom hmelja i mirisom citrusa. To je stil koju većina pivskih znalaca voli i rado pije, a umjerena gorčina i hmeljna aroma glavni su aduti ovog svijetlog ALE piva.
India pale ale je jači, gorči, ima više alkohola i jako je popularan među istinskim ljubiteljima craft piva ne prezaju od viška arome i mirisa u pivu.
Pivo Blonde Ale stila je lagano i premda ima 5% alkohola, jako je pitko s blagom aromom mandarine, a koje će vas lagano uvesti s industrijskog piva u raj craft piva.
Za ljubitelje piva s puno arome i mirisa tu je NEIPA pivo koje kada je pijete imate osjećaj da pijete voćni sok.
Za uživanje na velikim vrućinama imamo u ponudi light golden ale ljetno pivo i Belgian wit, lagani ljetni stil pšeničnog piva“, objašnjava nam Paštar te dodaje da za svakoga imaju ponešto.
Novi okus na pivskoj sceni
Svoju pivsku kartu nadopunili su još jednom vrstom piva – Dišpet.
„ Riječ je o točenom pivu koje je najjače je od svih ostalih sa 7.5 % alkohola. U proizvodnji smo koristili najskuplje američke hmeljeve koje smo kombinirali s cvjetnom aromom dvostrukosuhog hmeljenja“, pojasnio je.
Sa sigurnošću možemo reći da je pivska scena dobila pivo koje će instantno naći svoje ljubitelje.
S nama se slaže i organizator pivskog natjecanja u Splitu 'SMASH homebrew' .
„Rekao nam je da nikada bolje pivo nije probao, najbolje koje je napravljeno u Dalmaciji“, ponosno će Paštar.
Splitska prijestolnica piva i dobre zabave
Tap B osim proizvodnje piva, ima i svoj brewpub kojem možete probati, sad već pozamašnu kolekciju od čak 11 vrsta craft piva proizvedenih u proizvodnji koja se vidi kroz veliko staklo iza šanka, a uz različite eventove poput kvizova ili svirke uživo, etablirao kao glavna splitska prijestolnica piva i dobre zabave.
Zanimalo nas je koje craft pivo Splićani najviše preferiraju.
„Tap B se etablirao u Splitu i okolici sa svojim najpoznatijim i najprodavanijim pivom, a to je Trapula American Pale Ale, svima poznati brend i rado pijeno pivo u Splitu“, navodi naš sugovornik.
Ovaj ljubitelj piva smatra da je hrvatska craft scena je još na svom početku
„U Americi craft scena postoji već oko 30 godina, no u Splitu je popularna tek zadnjih nekoliko godina, no potencijala ima te se nadam da će se nastaviti širiti“, kazuje.
Upravo iz tog razloga, TapB, zbog atraktivne lokacije i boljeg poznavanja craft piva, više posjećuju stranci, nego lokalci.
Craft pivovare vs. Industrijske pivovare
No, hoće li sve popularnije craf pivovare 'srušiti' komercijalne industrijska piva?
„Ožujsko, Karlovačko, Pan i slično neće otići u povijest jer ipak industrijske pivovare drže tržište, imaju velike ugovore s ugostiteljima pa se teško s njima boriti“, smatra Hrvoje.
Rođendanski spektakl
Ovog ponedjeljka, 10. travanj , mnogima omiljena destinacija, brewpub Tap B, slavi svoj peti rođendan na kojem će predstaviti svoje najjače i najzahmeljenije pivo do sad – DIŠPET.
Osim toga, uz Dišpet i ostala piva očekuje vas i dobar ritam kojeg će servirati Ad hoc acoustic blues duo.
A posebno za čitatelje Dalmacije Danas pripremili su neodoljivi giveaway , mix karton Tap B pivskih uradaka.
Kako biste ušli u bubanj za izvlačenje, zaigrajte nagradnu igru na Facebook stranici Dalmacija Danas.