Prirodoslovna škola Split posljednjih je godina jedna od najpopularnijih škola u Splitu. Smještena je u Ulici Matice hrvatske 11, a zgradu dijeli s još tri srednje škole. Osim što je popularna među budućim srednjoškolcima, škola je i najbolja u Splitsko-dalmatinskoj županiji, a od iduće školske godine u nju će se upisati i 24 buduća meteorološka tehničara. Upravo ova škola je jedina u Hrvatskoj u kojoj se meteorološki tehničari mogu školovati. Iduće školske godine upisuje se jedan razred sa 24 učenika.
„Ideja je nastala na jednom okruglom stolu gdje sam bila i gdje su gosp. Ivan Güttler, ravnatelj DHMZ-a, i gosp. Marko Mlinar rekli da na području Splitsko-dalmatinske županije ima potrebe za meteorološkim tehničarima. Nakon toga ja, kao ravnateljica, podnosim zahtjev ministarstvu, dobivam odobrenje i ove godine upisujemo 24 učenika u smjer meteorološki tehničar. Predmeti koji se boduju su: Hrvatski jezik, strani jezik, Matematika, Biologija, Fizika i Geografija“, kazala nam je na početku razgovora ravnateljica škole Marija Pustak.
Meteorološki tehničari nakon završene škole mogu odmah na tržište rada ili pak mogu nastaviti svoje školovanje na nekom od fakulteta.
„Ovaj program je atraktivan jer je usmjeren na usvajanje znanja iz Fizike, Matematike, Kemije i Geografije. Strukovni predmeti su Klimatologija, Hidrologija, Oceanografija i Kemija atmosfere. Budući da smo mi turistička i pomorska regija, ali i važna nautička destinacija, jako su bitni precizni meteorološki podaci. Ono što bih istaknula, to je zapošljavanje. Zapošljava se u DHMZ-u, Hrvatskoj kontroli zračne plovidbe, Hidrografskom institutu, Institutu za oceanografiju i ribarstvo, Institutu za jadranske kulture i melioraciju krša, Ministarstvu prostornog uređenja… Dakle, širok je spektar zapošljavanja. Meteorološki tehničari imaju tako dobar program tako da mogu osim završene škole nastaviti studiranje u smjeru gdje je bitna Matematika i Fizika, što im je jako pojačano“, kaže nam dalje ravnateljica.
Ogroman interes
Otkad se čulo da škola ima novo zanimanje, zavladao je ogroman interes, iako se bodovni prag još uvijek ne zna.
„Jako je velik interes, roditelji zovu, pitaju za bodovni prag. Još ga nemamo, to ćemo otkriti ove godine kada krene upis“, pojašnjava nam Pustak.
Kao što smo rekli, Prirodoslovna škola je trenutno jedina koja nudi školovanje za ovo zanimanje.
„Škola je postojala u Karlovcu 25 godina, ali njihovo tržište je valjda prezasićeno i oni su od ove godine zatvorili, tako da smo mi od ove godine jedina škola u RH koja školuje meteorološke tehničare.
Zadatak meteorološkog tehničara je prikupljanje podataka za meteorologe na tim meteorološkim stanicama – tlak, temperaturu,… Praksu će raditi u DHMZ-u, već smo dogovorili da će se stručna praksa odrađivati u podružnici Split“, kazuje nam dalje sugovornica.
Bodovni prag je prošle godine za Prirodoslovnu gimnaziju bio jako visok.
„Prošle godine smo bili sa Prirodoslovnom gimnazijom najbolja škola u Splitsko-dalmatinskoj županiji. Bodovni prag nam je bio 77,74. Ta gimnazija je specifična jer daje prošireno znanje iz Biologije, Kemije i Fizike. Učenici osim teoretskog imaju i praktični dio i to im je dobar temelj za nastavak studija, primjerice medicinu, farmaciju, stomatologiju,… Imamo zanimanje kemijski tehničar koje je izuzetno traženo, a imamo i prehrambene tehničare. Ove godine upisujemo pet razrednih odjeljenja – dva razreda prirodoslovne gimnazije, jedan kemijskih tehničara, jedan prehrambenih tehničara i jedan razred meteoroloških tehničara.
Velika je navala na gimnaziju, bodovni prag dovoljno govori. Svake godine nam se ljestvica diže. Dobri su rezultati naših učenika na maturi, prošle godine smo imali 23 učenika na državnim natjecanjima. To sve govori“, kaže nam ravnateljica.
Jedina mješovita škola u Splitu
Gimnazijalci upisuju medicinu, stomatologiju, farmaciju, FESB, građevinu, prehrambeni tehničari upisuju Prehrambeno-tehnološki ili nutricionizam, a kemijski tehničari se upisuju na Kemijsko-tehnološki fakultet ili na Oceanografiju.
„Naša škola je specifična jer smo jedina mješovita škola u Splitu, naši programi daju širok spektar. Satnica je tako raspoređena da naši đaci bez problema polažu državnu maturu. To su programi gdje imate konkretno zanimanje, ali i mogućnost da nastavite studirati. Daje vam temelj da možete i jedno i drugo. Tako će sada biti i s meteorološkim tehničarima. Bez problema mogu položiti državnu maturu i studirati. Moram istaknuti i da imamo puno izvannastavnih aktivnosti, dajemo prošireno znanje – imamo dramsku, fotoklub, debatni klub…“, kaže nam ravnateljica škole koja uskoro slavi svoj dan.
Naime, Dan škole obilježava se 3. svibnja, dok je 8. lipnja prilika za sve zainteresirane učenike da se upoznaju sa školom. Taj dan je rezerviran za Dan otvorenih vrata. Ako pak ne budete u mogućnosti doći na Dan otvorenih vrata, uvijek imate priliku posjetiti web stranicu škole i baciti virtualni đir.