Sanja Erceg Vrekalo treća je latica "Splitskog cvita". Riječ je o manifestaciji koja se održava desetu godinu zaredom, a u fokusu su joj žene grada pod Marjanom koje su svojim trudom i zalaganjem učinile mnogo za svoju okolinu.
Manifestacija je postala tradicija, a kako su joj u prvom planu žene, vrhunac se održava upravo na njihov dan - na Dan žena. Tako bi se i ove godine dodjela priznanja prvoj među jednakima trebala održati u Muzeju grada Splita, pod budnim okom udruge "Naš kvart" i Milene Mratinić koja je i pokrenula ovu lijepu priču.
Naime, Sanja Erceg Vrekalo akademska je glazbenica i profesorica solo pjevanja. Osnovno glazbeno obrazovanje završila je u Sinju, a srednjoškolsko u glazbenoj školi Josipa Hatzea u Splitu, a paralelno je pohađala i završila srednju medicinsku školu. Godine 1995. diplomirala je na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u klasi Cynthia Hansell Bakić.
Tijekom studija, 1992. godine, debitirala je u Hrvatskom narodnom kazalištu u Splitu pjevajući u operi Adel i Mara (J. Hatze). Slijedi niz uloga u operama: Rigoletto (G. Verdi), Carmen (G. Bizet), Carmina Burana (C.Orff), Gianni Schichi (G. Puccini), Orfej u podzemlju (J. Offenbach), Krvava svadba (M. Krstičević)...
Održala je niz solističkih koncerata u domovini i inozemstvu (Italija, Njemačka, Švicarska, Mađarska..). Godine 1997. nastupila je na Splitskom festivalu u duetu s Alenom Nižetićem s pjesmom „Vratit ću se opet Dalmacijo tebi“ i osvojila 1. nagradu žirija i publike te Grand prix.
Rado je nastupala i s klapom Sinj s kojom je snimila skladbe „Zvizde mi kažu“ i „Odiljam se moja vilo“ Imala je dugogodišnju suradnju kao solista sa zborom Splitskih liječnika s kojima je ostvarila niz uspješnih koncerata.
Godine 2001. započela je s pedagoškim radom u glazbenoj školi Josipa Hatzea u Splitu. Dobitnica je niza regionalnih, državnih i međunarodnih nagrada na natjecanjima učenika i studenata glazbe u disciplini solo pjevanja.
Godine 2007. dobitnica je priznanja i nagrade “Oskar znanja“ od Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa te Agencije za odgoj i obrazovanje Republike Hrvatske za izvrsne rezultate u radu s učenicima pjevačima u školskoj godini 2006./2007. (sedam regionalnih i pet državnih nagrada).
Od Agencije za odgoj i obrazovanje, dobila je priznanja i nagrade ˝Oskar znanja˝ za izvrsne rezultate na državnim natjecanjima s učenicima za školsku godinu 2010./2011., 2012./2013., 2016./2017., te za 2020./2021. godinu (2 Oskara znanja). Dobitnica je Godišnje nagrade za 2014. godinu, Hrvatskog društva glazbenih i plesnih pedagoga. Već dugi niz godina djeluje kao član međunarodnog ocjenjivačkog povjerenstva u disciplini solo pjevanja. Osim predanosti profesorskom pozivu, rado je surađivala s centrom za rehabilitaciju „Mir“ u Rudinama pod vodstvom dr. Lucije Čikeš. Uspješno se bavila dugogodišnjim humanitarnim radom kao članica Lions cluba „Marul“ Split .
Tijekom djelovanja u LC Marul, uz ostale vrijedne članove "Lions" kluba, jedna je od inicijatorica za dodjelu stipendija najboljim učenicima na području Splitsko-dalmatinske županije te organizator niza humanitarnih koncerata u svrhu stipendiranja učenika. Kao članica Marula, aktivno sudjeluje u organizaciji donacija za udrugu osoba s invaliditetom „Sveti Bartolomej“ u Kninu s kojima ostvaruje dugogodišnju suradnju.
Od 2009. - 2013. godine predsjednica je povjerenstva i organizator međunarodnog natjecanja mladih glazbenika Lions Grand prix za regiju jug u Republici Hrvatskoj.
Od 2010. - 2012. obnašala je dužnost predsjednice Kazališnog vijeća Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu te je ujedno bila i član Kazališnog vijeća Gradskog kazališta mladih Split do 2014.
Članica je udruge ARS ISSA od 2017.godine, u kojoj djeluje kao umjetnički suorganizator Festivala orguljaške baštine otoka Visa, koji je pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture te gradova Visa i Komiže.
Ovako bogata biografija bila je pravi povod za ugodan razgovor sa vrijednom 'splitskom laticom' Sanjom Erceg Vrekalo.
Sanja, otkrijte nam malo kada je počela vaša ljubav prema glazbi? Tko je najzaslužniji za to i koje vam se prve uspomene pobude kada se prisjetite vaših početaka?
Moja ljubav prema glazbi datira još od vremena kad sam bila dijete u osnovnoj školi. Početci me vežu za dječji crkveni zbor u crkvi Gospe Sinjske gdje je moj vokalni talent prepoznala sestra Zorislava Radić. Ona mi je dala priliku da pjevam na misnim slavljima i priredbama. Neizbrisiv trag na mene je ostavio i maestro fra Jure Župić, svaki dan ga se sjetim.
Mnogo sam mu zahvalna, puno mi je pomogao da sazrijem, kako glazbeno, tako i životno. Usmjeravao me i pomagao mi je od prvog dana.
Također, pjevala sam i velikom crkvenom zbor, a fra Jure je ostavio mnogo traga u mom životu i ne mogu da ga se ne sjetim, svaki dan mi padne na pamet. On je dao veliki obol da se ja upišem u Glazbenu školu “Ante Acalija” u Sinju. U početku sam svirala harmoniku, a paralelno sam učila i klavir zbog mogućnosti odlaska na prijemni u Glazbenu školu „Josip Hatze“ u Splitu. Veliko sam znanje stekla u sinjskoj glazbenoj školi, a puno mi je pomogao i profesor Tomislav Kazija koji je tada vodio zbor s kojim smo išli na natjecanja i mnoge koncerte. Moram vam naglasiti da su Sinj i njegovi glazbenici u tim vremenima okrunili prvom nagradom na državnom natjecanju u Zagrebu to je bio veliki i značajni uspjeh.
Već su vas rano prepoznali, a vi ste se kroz svoje dugogodišnje školovanje usavršavali. Debitantski nastup imali ste u splitskom HNK. Prisjetite se malo. Kakvi su ostali dojmovi, sigurno ćete to pamtiti do kraja života?
Profesor Kazija me odveo u HNK Split u nadi da će me poslušati maestro Silvije Bombardelli. To meni puno znači, spremila sam jednu pjesmu iz opere „Mali dimnjačar“ i on je bio oduševljen. To je za mene bio šok, doći iz Sinja u splitski HNK meni je puno značilo. Tada kao da su mi se svi snovi ostvarili. Još kao curica, kao solistica sam nastupila s Splitskim gradskom zborom "Marjan" kojeg je profesor Kazija vodio. To je bilo na drugoj večeri Splitskog festivala i te trenutke ću pamtiti do kraja života.
S druge strane, stati na scenu HNK tada je uistinu bio moj san i taj san mi se ostvario. Mogu reći da sam već tada stekla ogromno iskustvo koje mi i danas puno znači. Nakon toga, uslijedili su brojni operni i koncertni projekti.
Veliko je to iskustvo.
Na Splitskom festivalu ste ostvarili izvrstan uspjeh! Kako je došlo do toga da nastupate na kultnom festivalu koji je nadaleko poznat i kako je došlo do suradnje s Alenom Nižetićem?
U to vrijeme sam pjevala kao solista u HNK Split i dobila sam poziv od Nene Ninčevića, tadašnjeg direktora Splitskog festivala. Naime, on mi je ponudio suradnju, odnosno duet kojeg bi pjevala uz Alena Nižetića.
Naravno, Alena prije toga nisam poznavala. Upoznali smo se u samom studiju. Kada sam preslušala pjesmu, ista mi se odmah dopala. Mogu za sebe reći da imam tu glazbenu, ali i životnu intuiciju da prepoznam nešto što je za mene.
Brzo smo Alen i ja 'kliknuli', snimili smo pjesmu koja je polučila izvrstan rezultat. Često se prisjetim tih dana i suradnje, bio je lijepo i ugodno i mogu reći da sam ponosna na sve ostvareno na Splitskom festivalu.
To je bio moj mali izlet u pop vode, brzo nakon toga sam se vratila svom pozivu, jer nisam željela da moja karijera ode u nekom drugačijem smjeru.
Imate veliko iskustvo, a nesebično ste ga prenosili i na klape, na Splitski zbor liječnika, te na splitski zbor "Brodosplit". Što nam tu možete izdvojiti, jeste li bili zadovoljni takvom suradnjom?
Surađivala sam sa zborom „Brodosplit“. Dakle, bili smo na brojnim koncertima, a osim toga, s njima sam snimila kantatu „Zlato Gospine milosti“ koju je napisao maestro Vlado Sunko.
Praizvedba je bila u Gospe Sinjske. Taj nastup posebno mi je bio emotivan. Mogu reći da sam oduvijek željela pjevati s muškim zborom.
Svi moji nastupi bili su sa "Brodosplitom" uz vodstvo profesora i maestra Vlada Sunka.
Osim „Brodosplita“ imala sam i dugogodišnju suradnju sa splitskim liječnicima pjevačima i s njima sam nastupala kao solistica. Sudjelovali smo na brojnim predivnim koncertima i uz njih me veže jedna posebna ljubav i poštovanje. Dobila sam i posebno priznanje na njihovoj 30. godišnjici i proslavi u HNK Split. Lijepo je to bilo iskustvo.
Moram spomenut i Klapu Sinj s kojom snimila nekoliko pjesama, a sudjelovalo smo i na koncertima, a jedan od nastupa je bio u Vatroslavu Lisinskom.
Zasigurno će vam brojne nagrade "Oskara znanja" zauvijek ostati u sjećanju. Otkrijte nam, koliko su mladi učenici uz vašu podršku i mentorstvo uspjeli u ovoj umjetnosti. Možete nam to potkrijepiti i primjerima iz života...
S mojim učenicima sam osvojila sedam „Oskara znanja“. Naime, državno natjecanje u disciplini solo pjevanja održava se svako dvije godine. Da bi dobili „Oskar znanja“ morate biti na samom vrhu, samo najbolji dobiju tu prestižnu nagradu. Odgojila sam mnoge generacije kroz glazbenu školu. Poštujem i cijenim sve moje učenike i tako je uvijek bilo. Na njihove izbore nisam utjecala, a oni su svi dobili moje znanje i iskustvo. Drago mi je da sam im mnogima pomogla, to je njihov uspjeh, a ja sam ponosna zbog njih. Svaki njihov uspjeh je i moj uspjeh.
Upoznala sam jako puno kvalitetnih mladih ljudi, divne omladine. Mnogi od njih su uspjeli i jako sam ponosna na njih.
No, nije to još sve o vama. Što nam još o sebi možete izdvojiti? Poznati ste po dugogodišnjem humanitarnom radu. Otkrijte nam neke detalje...
Sudjelovala sam na brojnim humanitarnim akcijama, tko god bi me pozvao, ja bi se rado odazvala. Svaka humana gesta utječe na mene, to me čini boljom osobom. Ako je ikome u životu moj doprinos u humanitarnom radu, pa barem malo pomogao, ja sam već tada neizmjerno sretna i duhovno ispunjena. Moje mlade pjevače, moje učenike podupirem i motiviram ih. Želim da i oni, što je moguće više sudjeluju u humanitarnim aktivnostima. Gradim ih kao ljude i u tom smjeru, jer što smo humaniji, to smo bolje i plemenitije osobe.
Humanitarno sam samostalno djelovala, a bila sam aktivna i u "Lions" klub Marul Split. Kao članica "Lios" kluba doprinosila sam svojim glasom i uz sve svoje ostale kolege postizali smo vrijedne rezultate kroz akcije. Skrbili smo o korisnicama ustanove „Mir“ u Rudinama, donirali smo i pomogli smo Klinici za pedijatriju KBC-a Split.
Mogu reći da su najvažnije akcije vezane za rad s udrugom „Sveti Bartolomej“ u Kninu. Kao članica LC Marul Split, ponosna sam što je naš klub tad bio dobitnik posebnog priznanja, povelje grada Knina.
Za taj događaj sam snimila CD božićnih pjesama i izvela sam solistički koncert uz goste u crkvi Gospe od zdravlja. Sav prihod od prodanih CD-ova išao je kninskoj udruzi „Bartolomej“. Radost se ne može kupiti novcem, ali duhovnost i otvoreno srce pomaže onima kojima je pomoć potrebna. Na svoj mali humanitarni doprinos sam ponosna, sretna sam što sam nekoga obradovala.
Također, organizirali smo koncerte za stipendiranje učenika slabijeg imovinskog i socijalnog stanja. Na tim koncertima čestu su sudjelovali i moji učenici. Mlade sam uvijek odgajala tako, željela sam im ukazati koliko je bitno i važno pomoći potrebitima.
Samostalno sam humanitarno sudjelovala na likovnim kolonijama u splitskom Dječjem domu Maestral. To je bio moj osobni humanitarni doprinos pred vrijednim i humanim manifestacijama u domu. Kao glazbenica i solistica sam nastupala za djecu, i to iskustvo mi je bilo vrlo emotivno i dojmljivo.
Jedna ste o latica manifestacije Splitski cvit. Velika je to čast, jeste li sretni i ponosni zbog toga? Jeste li očekivali ovaj poziv?
Sve što radim u životu radim sa srcem i ne očekujem da će me netko nagraditi. Ovaj poziv me iznenadio. Sigurno je mnoštvo splitski latica koje još nisu otkrivene, a ja sam sretna što sam u ovom odabranom društvo. Hvala svima od srca, hvala što su me se sjetili, što ste me pozvali na vrijednu manifestaciju.
Ovo mi je jasna poruka da sam na dobrom putu i da moram nastaviti tamo gdje sam stala.
Počašćena sam...