Za Dalmacija Danas piše dr. Mladen Smoljanović, epidemiolog, nekadašnji šef splitskog Nastavnog zavoda za javno zdravstvo
Moja pučkoškolska generacija recitirala je: „Zima, zima e pa šta je, ako je zima nije lav!“ Vjerojatno su isto verglale i mlađe generacije.
Na ovo me podsjeti svakodnevno medijsko ponavljanje i dramatično naglašavanje tzv. britanskog soja korona virusa. Uplašiš se najave: brzošireći virus, porast oboljelih u cijelom svijetu, pretrpane bolnice, nedostaje zdravstvenog osoblja itd. Prava kataklizma. Spašavaj se tko može.
Točno, novi soj jeste brzošireći i prouzročio je povećanje broja zaraženih koronom gotovo u svim zemljama. Ali to nije razlog za stvaranje panike i nepotrebnog uznemiravanja i velike zabrinutosti u odnosu na sve ono što se događalo kroz prethodnu godinu dana.
Rijetko netko spomene da taj novi soj kao i drugi novi sojevi ne zaražavaju one koji su prethodno preboljeli COVID-19 bolest. Isto tako ne naglašavaju da oni sretnici koji su se uspjeli krajem prosinca i kroz siječanj ove godine cijepiti protiv SARS-CoV-2 virusa ne obolijevaju. Kao to nije bitno da bi se istaknulo.
Bilo bi dobro pokazati primjere kako su se Španjolska, Portugal, Nizozemska, Danska uspeli oduprijeti navali britanskog soja.
Uostalom, kako je samo Ujedinjeno Kraljevstvo uspjelo suzbiti širenje korona virusa. Kako su to uspjeli smanjiti broj zaraženih sa jedan milijun i 300 tisuća zaraženih u siječnju na 360.000 zaraženih u veljači, a broj umrlih od 32 tisuće prepoloviti.
Koliko su za to drastično smanjenje zaslužne opće mjere, a koliko od kraja prosinca dostupna specifična mjera cijepljenjem koju su Britanci uvelike iskoristili.
Procjene govore da je gotovo polovica Britanaca postigla ukupni imunitet cijele svoje zajednice od otprilike 50%. To je još ispod željenih 70%.
Međutim, ukoliko se nastavi ovakvi stalni trend smanjivanja broja zaraženih i umrlih Ujedinjeno Kraljevstvo bi do ljeta moglo biti bez novozaraženih koronom.
Ta okolnost bi mogla biti od velike povoljnosti za našu turističku ponudu. Poznato koliko Britanci rado dolaze kao turisti u Dalmaciju. Jedan od najvećih propagatora je sam premijer UK koji je u više navrata ljetovao na Jadranu.
On sam i drugi doći će ako je kod nas povoljno stanje, tj. ako budemo pred ljeto bez epidemije korona virusa, tj. ako uspijemo uraditi ono što su oni postigli izdašnim cijepljenjem svojih građana.
Sada smo nepuni tjedan dana do kraja kalendarske zime.
Iz povijesti epidemija gripe poznato je da one obično završavaju do kraja kalendarske zime tj. do proljetne ravnodnevnice 21. ožujka. Rjeđe se produljuju u rano proljeće ali najkasnije do sredine travnja. Produljenje trajanja epidemije gripe bilo je zbog pojave novih sojeva virusa gripe najčešće iz grupe B virusa, ali isti nisu imali veliki epidemijski potencijal izazivanja novog epidemijskog vala.
Nešto slično zbiva se i sada kod ove korona pandemije. Može se očekivati produljenje epidemijskog vala dok je novi epidemijski val manje moguć iz ekoloških razloga, a i izvjesne potrošenosti epidemijskog potencijala.
Pojave većeg broja zaraženih u kasnim proljetnim i ljetnim mjesecima više su posljedica ljudskih propusta nego smog prirodnog širenja virusa. Prisjetimo se mjeseca kolovoza u Splitsko-dalmatinskoj županiji. Veći broj zaraženih u mjesecu kolovozu nego u rujnu posljedica je zaražavanja mlađih osoba boravkom u zatvorenim klimatiziranim, ali ne ventiliranim prostorima. Slikovito kazano: to je ulazak i boravak u virusima obogaćenu komoru.
Zaražavanja na otvorenim prostorima, pogotovo ne na plažama, nema!
I zapamtimo, epidemije korona virusa su sezonskog obilježja. Pojavnost izvan sezone posljedica je ljudskih aktivnosti.
U Hrvatskoj, pa tako i u SDŽ, velika je potražnja za cjepivom. Cijepljenja se provode s više vrsta cjepiva različitih proizvođača. Po pitanju njihove sigurnosti i učinkovitosti nema bitnih razlika. Jedini nedostatak svima njima je da ih nema u dovoljnim kiličinama kolike su potrebe.
Da je Republika Hrvatska na vrijeme dobila dogovorene količine cjepiva sada ne bismo bilježili povećanje broja zaraženih koje za sada nije popraćeno povećanjem broja umrlih.
Unatoč nedovoljne procijepljenosti čitavog stanovništva povoljno je što je u više županija zabilježen pad broja zaraženih dobi 70 i više godina što je posljedica provedenog cijepljenja te dobi.
Primjer Istarske županije ukazuje da se dobri rezultati mogu postići i sa malim obuhvatom cijepljenja. Nisu to spektakularni rezultati kao u UK koji ne bi bili mogući bez cijepljenja, ali ipak pokazuju kako valjan i ustrajan rad Stožera civilne zaštite s dobrom suradnjom s epidemiološkim timovima može ublažiti nedostatak specifične zaštite cijepljenjem.
Iz svakodnevnih izvješća Stožera Istarske županije tek jedna četvrtina do jedne petine novozaraženih dolazi iz prethodno neobrađenog izvora. Svi ostali su kontakti ili osobe u samoizolaciji. To ukazuje na stalnost valjanog rada i dobro poznavanje stanja u cijeloj županiji.
Stoga nije čudno da već sada „ZELENA ISTRA MOŽE NA ZELENE TURISTIČKE KARTE“ slobodnog dolaska turista.
Turistička Dalmacija morat će uložiti puno truda za dostići dvostruko manju stopu dnevne zaraženosti kao u Istri.
Istarska županija također ima povećanje broja zaraženih posljednjih 3-4 tjedna, ali te stope su značajno manje nego u preostalom dijelu Hrvatske. U Istri nitko ne spominje „treći val“.