Piše: dr. Mladen Smoljanović, epidemiolog, nekadašnji šef splitskog Nastavnog zavoda za javno zdravstvo.
To su zabilježena pojedinačna zaražavanja i smrtni ishodi dok su stvarni brojevi zaraženih i bolesnika nepoznati. Procjenjuje se da je na jednog zabilježenog 3-10 puta više njih nezabilježenih i da je ovo predočeno brojkama samo vrh sante leda. Prema ovim podacima 2,8% svjetske populacije prirodno je prokuženo dok je preminulo 0,058%. Ovo sadašnje stanje je ujedno i stanje nakon osam mjeseci od početka provedbe specifične mjere cijepljenja protiv korona virusa.
Na grafikonima prikaza broja zaraženih i preminulih po mjesecima u čitavom Svijetu razvidno je da se od siječnja 2021. godine broj zaraženih ne smanjuje zamjetno, dok broj smrtnih ishoda ima izraženiji trend samnjivanja. Tome su uzrok nedostatne količine cjepiva te su prioriteno cijepljene ugrožene skupine najstarijih i bolesnih pa zatim postupno mlađe dobne skupine.
Drugo što se zamjećuje, a još bolje se uočava na grafikonima za Europu, Europsku uniju (EU), Sjedinjene američke države (SAD) i Ujedinjeno Kraljevstvo (UK) sezonska raspodjela zaraženih korona virusima nije tako izražena kao kod gripe.
U područjima umjerene klime na hemisferama epidemijske pojavnosti gripe nema od travnja do rujna. Bilježe se samo veoma rijetki sporadični oblici dok su brojne epidemije korona virusa tijekom ovog ljeta 2021. godine zabilježene u većini zemalja umjerene klime.
Kako su to mahom zemlje kojima je ovo drugo ljeto u uvjetima pandemije s više od jednogodišnjom prokuženošću i iskustvom i budući da od siječnja postoji specifični vid prevencije bolesti covid-19 ovolika pojava zaraženih i preminulih tijekom ljeta je neočekivana. Zaraženih korona virusom u srpnju i kolovozu bilo je kao u veljači. Također ni porast broja preminulih u kolovozu nije očekivan.
U odnosu na cijelu Europu s cca 770 milijuna stanovnika EU s cca 450 milijuna stanovnika ima povoljnije epidemiološke pokazatelje zaraženih koronom i preminulih od Covid-19.
Nakon smanjenja broja zaraženih u veljači uslijedilo je povećanje broja zaraženih britanskim sojem korone u ožujku i travnju. Nakon smanjenja broja zaraženih u svibnju i osobito lipnju, u srpnju i kolovozu dogodilo se više nego trostruko izvansezonsko povećanje broja zaraženih za što je okrivljen delta soj virusa.
Broj preminulih u siječnju u EU bio je više od 95 tisuća. Unatoč povećanju broja zaraženih u proljetnim mjesecima zahvaljujući cijepljenju postupno se smanjuje broj preminulih do 4 tisuće u srpnju. U kolovozu broj preminulih povećava se više nego dvostruko na 9.240.
HRVATSKA I SPLITSKO-DALMATINSKA ŽUPANIJA
Ukupno kroz svo vrijeme trajanje pandemije u Hrvatskoj do kraja kolovoza 2021. zabilježeno je ukupno 373.998 zaraženih i 8.334 preminulih. Kao u drugim zemljama EU u Hrvatskoj se broj zaraženih po mjesecima kretao u sličnim omjerima. Treba istaknuti mali broj zaraženih na početku pandemije sve do mjeseca srpnja 2020. godine. Zasluge za takvo stanje pripadaju isključivo strogim mjerama zaključavanja gotovo karantenskog oblika.
Nakon naprasno prekinute do tada veoma uspješne ljetne turističke sezone polovicom kolovoza broj zaraženih blago raste u mjesecu rujnu da bi veći porast uslijedio u listopadu, a eskalacija povećanja zaraženih slijedi u mjesecima studeni i prosinac. Povećanje broja zaraženih u proljetnom valu od ožujka do svibnja bilo je gotovo na polovici vrijednosti jesensko-zimskog vala. Broj zaraženih u početku ljeta kroz lipanj i srpanj 2021. bio je značajno veći nego 2020. godine. U mjesecu kolovozu uslijedilo je značajno, gotovo trostruko povećanje broja zaraženih.
Broj preminulih prati broj zaraženih. Najviše umrlih bilo je u hladnijem razdoblju studeni do siječnja.
Ugodno iznenađenje bio je niski broj zaraženih i preminulih u razdoblju od siječnja do ožujka kada već unatoč tromjesečne provedbe cijepljenja slijedi neočekivano povećanje preminulih od travnja do lipnja. Preminuli su mahom bili stariji necijepljeni građani diljem Hrvatske. Kroz tri mjeseca umrlo je 2.259 bolesnika od Covid-19 (27,11% svih umrlih u pandemiji). Kroz tri ljetna mjeseca 2021. od lipnja do kolovoza umrlo je 308 oboljelih što je za 225 više umrlih nego u istom ljetnom razdoblju 2020. godine, a obzirom na cijepljenje broj umrlih trebao je biti manji. Objašnjenje razlike: preminuli mahom nisu bili cijepljeni!
U Splitsko-dalmatinskoj županiji kroz cijelu korona-pandemiju do kraja kolovoza 2021. zabilježeno je 48.806 zaraženih korona virusima. Preminulo je 640 bolesnika od Covid-19.
Grafikoni zaraženih i preminulih u SDŽ podudarni su grafikonima Hrvatske kada se promatraju u apsolutnim brojevima te nema potrebe podrobno ih opisivati.
Međutim treba istaknuti da je bitna razlika SDŽ-a u odnosu na Hrvatsku u kumulativnim stopama broja zaraženih i broja preminulih.
Kumulativna stopa za Hrvatsku broja zaraženih je 9.199,87/100.000 ili u postocima 9,20% dok je za SDŽ 10.900,35/100.000 (u postocima 10,90%).
Kumulativna stopa broja preminulih za Hrvatsku je 205,01/100.000 (0,21%), a za SDŽ 142,94/100.000 (0,14%).
Stanovnici SDŽ su se puno više zarazili, a značajno manje umrli.
Mogu se uraditi brojne multifaktorijalne statističke raščlambe ali ostaje bitan zaključak samo temeljem izračuna statističke značajnosti razlika koja je kako za veću prokuženost u SDŽ tako i za manju smrtnost u SDŽ na razini pouzdanosti P<0,001.
Stanovnici SDŽ mlađe životne dobi bili su više izloženi zaražavanju, a stariji su bili zaštićeni epidemiološkim mjerama u početku, a zatim i procijepljeni. Može se špekulirati s nizom čimbenika i njihovom utjecaju na ovakvo stanje. Treba raspolagati s nizom podataka pa da bi zaključak bio znanstveno nepobitno utemeljem, ali za rutinski, operativni rad i ovo je dovoljno.
Nikada, nigdje i u nikojem slučaju ne smije se izostaviti spomenuti i zahvaliti na mukotrpnom radu i nadljudskim naporima kroz više od godine i pol dana sestrama i liječnicima odjela za intezivističku skrb nad Covid-19 bolesnicima.
Korona nije pobjeđena. Stalno vreba i svaki tren nepažnje će iskoristiti. Čuvajmo sebe. Epidemiološke mjere same nisu dostatne. Potrebno je cijepiti se naročito stariji od 40 godina.
Poštedite sebe ne samo smrtnog ishoda već teškog tijeka bolesti, mukotrpnog liječenja i nakon toga nepovoljnog ishoda postkovid sindroma. Na tisuće njih sada trebaju liječenje od ne baš malih tegoba.
Uradite ono što je uradio rođak Mate iz prethodne kolumne. Odveo na cijepljenje sebe i čitavu obitelj.
I zapamtite ovo što se sada događa meni, nama, svima u SDŽ, Hrvatskoj i u Europi, događa se u čitavom svijetu uz izvjesne nebitne razlike uvjetovane zemljopisnim položajem. Svugdje je model isti bez obzira na pojave novih sojeva virusa.
Stoga ove grafikone koji slijede neću komentirati. Pogledajte ih sami pa zaključite. I najbogatiji imaju teškoće kao i mi. Oni koji su u početku pohlepno prigrabili veće količine cjepiva nisu se zaštitili od korone onako kao su mislili. I njima kao i svima nama predstoji još dosta borbe. Ona će biti uspješnija i kraća budemo li se što prije i što više procijepili.
Ovaj grafikon naslova Južna hemisfera urađen je temeljem podataka za sedam zemalja umjerene klime na južnoj hemisferi. Te zemlje su na na zapadnoj hemisferi Argentina, Čile, Paragvaj i Urugvaj. Na istočnoj hemisferi su Australija, Novi Zeland i Južna Afrika.
Sveukupno oko 150 milijuna stanovnika. Kod njih su godišnja doba suprotno raspoređena nego kod nas na sjevernoj hemisferi. Sada su oni početkom našeg travnja u svom klimatološkom ožujku pri kraju zime i početka proljeća.
Iz sedmdnevnih prosjeka zaraženih i preminulih od kraja njihovog mjeseca studenog do početka ožujka vidljiv je stalni trend smanjivanja broja zaraženih kroz više od tri mjeseca. Oni su tijekom svoje jeseni imali povećano zaražavanje da bi sada kroz gotovo cijelu kalendarsku zimu imali manji broj zaraženih. Ipak moraju biti na oprezu jer da im se ne dogodi kao nama na sjeveru da nas u travnju „zima ošini repom“.
Takva inverzija nije ništa novo. To je već viđeno kod epidemija gripe i pošto su oni sezonom ispred nas mi smo na sjevernoj hemisferi prognozirali što nas očekuje iduće sezone temeljem njihovog iskustva. Oni sad prolaze drugu zimu pandemije korone. Jasno, zbog prirode samog virusa, njegovih mutacija, dosta se toga može u kratko vrijeme izmijeniti, ali načelno je moguće očekivati istovjetni tijek na sjevernoj hemisferi.
Stoga pripremimo se za moguću burniju korona-jesen kako bi nam korona-zima bila što bezazlenija.
Napomena: od ovih zemalja jedino su stanovnici Urugvaja i Čilea dobro procijepljeni.
Argentina i Paragvaj djelomično su procijepljeni dok su Australija, Novi Zeland i Južna Afrika slabo procijepili svoje stanovništvo.
O detaljima po zemljama južne hemisfere u narednoj kolumni.