[dropcap]U[/dropcap] Splitsko-dalmatinskoj županiji (SDŽ) na kraju 46. tjedna 2021. godine na blagdan Gospe od zdravlja zabilježen je sedmodnevni prosjek zaraženih korona virusima 406 što je 113 (21,8%) zaraženih manje od prethodnog 45. tjedna kada je bilo 519 zaraženih (svakog dana prosječno je bilo 519 zaraženih). Prošle godine vrhunac drugog pandemijskog vala u SDŽ bio je također na blagdan ali tri tjedna kasnije na Sv. Luciju 13. prosinca (vidi u kolumni):
Od početka pandemije do sada u SDŽ je ukupno zabilježeno 70.552 zaraženih korona virusima tj. 15.768 na 100.000 stanovnika ili 15,77% stanovnika SDŽ je prirodno imunizirano obolijevanjem ili asimptomatskom prokužbom. Umrlo je 806 bolesnika od COVID-19 ili 1.801 na milijun stanovnika.
Na Malti je do sada ukupno zabilježeno 38.709 zaraženih ili 8,73 posto ukupnog stanovništva. Ukupno je na Malti imunizirano preko 90% stanovnika dok je u SDŽ ukupno imunizirano cca 68% stanovnika što nikako nije jamac sprječavanja daljnjeg epidemijskog zaražavanje.
U epidemiologiji često se koristi komparativna znanstvena metoda za usporedbu s drugim područjima. Zanimljiva je usporedba Malte, mediteranske otočne zemlje u europskom Sredozemlju s 442.600 stanovnika, sa SDŽ 447.440 stanovnika (Procjena DZS 2019.).
Zbog onih koji nisu vični relativnim brojevima uspoređeni su apsolutni brojevi zaraženih i umrlih po tjednima od 13. ožujka 2021. do sada.
Broj zaraženih korona virusima naglašeno je veći u SDŽ u trećem valu na proljeće 2021. i u petom valu na jesen u listopadu i studenom 2021. Malta petog jesenskog vala do sada gotovo nije ni imala. Zato je Malta imala naglašen četvrti ljetni izvansezonski val u sredini ljeta u mjesecu srpnju dok je ljetni val u SDŽ nastupio krajem srpnja te trajao kroz kolovoz, rujan do polovice listopada. Ispravnije bi bilo za SDŽ govoriti o jednom ljetno-jesenjem valu koji je eskalirao povećanjem broja zaraženih polovicom listopada.
U prva tri tjedna mjeseca studenog na Malti je zamjetno povećanje broja zaraženih. Ti brojevi su 6 do 15 puta manji od brojeva istovremeno zaraženih u SDŽ.
U razdoblju od 13. ožujka do 21. studenog 2021. broj zaraženih u SDŽ je 39.477 dok je na Malti 16.312, što je 2,4 puta manje.
U razdoblju od 13. ožujka do 21. studenog 2021. od COVID-19 u SDŽ preminulo je 358 bolesnika, a na Malti 149 što je 2,4 puta manje. Razlika kao i kod broja zaraženih je drastična u korist manjeg pobola i umrlosti na Malti. Da nije bilo ljetnog vala na Malti gotovo da bi broj umrlih nakon travnja bio simboličan.
Što se može zaključiti iz ovih usporedbi?
Prethodno treba znati da je do sada udio cijepljenih na Malti veći od 80%, a u Hrvatskoj pa tako i u SDŽ tek nešto iznad 50%. U srpnju mjesecu procijepljenost na Malti od 70% nije spriječila pojavu ljetne epidemije.
Za povoljno epidemiološko stanje na Malti zaslužna je visoka procijepljenost.
Za nepovoljno epidemiološko stanje u SDŽ uzrok je slaba procijepljenost uz nepridržavanja epidemioloških mjera.
Tek procijepljenost iznad 80% uz prirodnu prokuženost do ukupne imuniziranosti iznad 90% sprječava nastanak epidemijske pojavnosti korona infekcije.
Delta soj virusa korone one koji nisu imunizirani ili im je imunološki odgovor oslabio zbog duljine proteklog vremena od cijepljenja, a nisu docijepljeni, također će se zaraziti. Oni koji liječe bolesnike kažu da je klinička slika lakša kod cijepljenih, ali ipak izvjesni broj njih, doduše puno manji broj nego prije cijepljenja, umire.
Dakle, pored specifične mjere cijepljenja, neophodno je stalno provoditi opće epidemiološke mjere sve dok budemo sigurni da nismo izloženi zaražavanju korona virusima.
Naime, pokazalo se da neiumunizirani ili nedovoljno imunizirani, prije ili kasnije postaju žrtve nove infekcije kojoj je nemoguće izbjeći. Kad-tad korona virusi uhvatit će nas nespremne oduprijeti im se.
Stoga tko god može treba, se cijepiti i docijepiti.
Cjepivo je besplatno, a nuspojave u odnosu na bolest nikakve.