Dragi naši, donosimo vam novu kolumnu koja je inspirirana zanimljivim pitanjem jednog čitatelja, a koje nas je potaknulo da malo proširimo priču. Naime, pitanje je glasilo: Koja količina riže je potrebna za ručak četveročlane obitelji i koju rižu vi koristite za rižoto?
U našem restoranu koristimo Arborio rižu, a odličan izbor je i Carnaroli riža. Za jednu osobu dostatno je 80 g sirove riže. Naravno, teško je predvidjeti prehrambene navike svakog pojedinca, kao i procijeniti koliko tko voli pojesti. I upravo nas je to dovelo do današnje teme – što učiniti s ostatkom rižota od ručka?
Sigurno vam se često dogodi da pripremite ukusan rižoto za svoju obitelj, no dio ipak ostane. Nažalost, u većini slučajeva taj rižoto završi u smeću. To znači da doslovno bacate vlastiti, teško zarađeni novac. I nije ovdje poanta u tome koliko tko ima novca na raspolaganju – već je riječ o odgovornosti. Na globalnoj razini dnevno se baca ogromna količina hrane, a upravo su kućanstva najveći "krivci" za taj problem.
Nepotrebno bacanje hrane, podaci su strašni
Ako biste izračunali koliko hrane godišnje bacite, shvatili biste da je to ekvivalentno cijeni jednog obiteljskog putovanja. No, uz malo truda i promišljanja – a ova kolumna će vam u tome pomoći – možete reciklirati mnogo hrane.
Počnimo redom. Hrvati su nacija koja jede jako puno kruha. Pisali smo već o tome kako su nas kruh i krumpir odgojili – što jasno govori da život na ovim prostorima nikada nije bio lagan. Ni danas nije bajno, cijene divljaju, a pred nama su velike promjene. No, mi se nećemo baviti politikom – ima tko će to raditi. Mi ćemo se baviti time kako vas spriječiti da bacate svoj novac.
Kako iskoristiti stari kruh?
Svi volimo svježi kruh, a stari nam i nije neka baza. I upravo se tog starog kruha svakodnevno baca ogromna količina. Vrijeme je da to zaustavimo! Evo nekoliko jednostavnih ideja kako ga možete iskoristiti:
Bruschette – Stari kruh je savršena podloga za bruschette. Narežite ga na fete i tostirajte na tavi, zatim ga aromatizirajte češnjakom i maslinovim uljem. Na takav kruh stavite fetu rajčice (kad joj je sezona), malo soli i eventualno komadić sira. I eto – fantastične večere!
Knedle od kruha – U nastavku donosimo recept za bavarske knedle koje možete poslužiti uz gulaš ili jednostavan umak od gljiva.
Zamrzavanje kruha – Ako ne stignete odmah iskoristiti kruh, jednostavno ga zamrznite. Kada pečete meso u pećnici (npr. piletinu ili teletinu s krumpirima), pri kraju pečenja stavite odmrznuti kruh u pećnicu. Malo ga navlažite vodom i dobit ćete fantastično hrskavi kruh uz ručak.
Što učiniti s ostatkom rižota?
Ako vam je ostalo rižota od ručka, pustite ga da se potpuno ohladi, zatim oblikujte kuglice. Kuglice panirajte u brašnu, jajima i krušnim mrvicama te ih slobodno zamrznite.
Kad vam zatreba brz i ukusan zalogaj, odmrznite ih, još jednom ih uronite u jaje i panko mrvice te ih ispržite u dubokom ulju. Tako ćete dobiti fantastične arancine – savršene za posluživanje uz čašu vina, ali i kao kompletan obrok. Ako su arancini od ribljeg rižota, poslužite ih uz salsu, a ako su od mesnog ili povrtnog, pripremite umak koji će ih dodatno obogatiti.
Lešo meso i juha – bogovska spiza
Ako vam je ostalo lešo mesa, iskoristite ga za ukusnu salatu:
Narežite meso na trakice. Dodajte kapare, kisele krastavce, ljubičasti luk, sol, papar, maslinovo ulje i ocat
Ako vam je to sutrašnji ručak, dodajte i kuhano jaje te malo zelene salate ili rikule. Što se tiče juhe – nipošto je nemojte baciti! Pri sljedećem kuhanju bilo kojeg umaka, juha će vam biti puno korisnija od obične vode. Možete je i smrznuti u posudice od jogurta i koristiti po potrebi.
Što s pečenim mesom?
Ako vam je ostalo pečenog mesa (jer ste, naravno, prvo pojeli krumpire iz pečenke – koji su uvijek bolji od samog mesa!), meso natrgajte na vlakna i napravite: Burgere, nadjev za tortilje. Naravno, uz sve to dobro dođe domaći BBQ umak.
Evo jednostavnog recepta:
Otopite šećer dok ne postane karamela
Podlijte ga octom
Dodajte malo sojinog umaka, tabasca, pasirane rajčice, limunovog (ili još bolje, limetinog) soka i korijandera
Kuhajte dok se umak ne zgusne
Umak treba biti balansirano sladak, ljut i kisel.
A što s ribom?
Ako vam je ostalo ribe, napravite paštetu:
Očistite ribu od kostiju. Dodajte kapare, češnjak, nekoliko kapi limunovog soka, sol, papar, maslac i žlicu majoneze. Sve dobro izmiksajte i poslužite na tostiranom kruhu. Mala promjena – velika ušteda. Ako smo vam dali barem jednu ideju i ako smo spasili ostatke barem jednog obroka – bit ćemo oduševljeni!
Vidite koliko je malo truda potrebno da potencijalni otpad pretvorite u fantastičan obrok.
Još jedna korisna ideja – temeljac od povrća
Često se dogodi da vam propadne povrće jer ste ga kupili previše. Ako ne znate što s njim – napravite temeljac od povrća! Njime možete podlijevati rižota, tjesteninu ili svoj omiljeni gulaš.
Dakle, pokušajte ne bacati hranu. Skupa je i nema smisla. Malo odgovornosti nikome ne škodi!
Bavarske knedle od kruha
Sastojci:
500 g starog kruha
100 g suhe mesnate slanine
1 kapula
200 ml mlijeka (po potrebi dodajte više)
2 jaja
1-2 žlice krušnih mrvica
2-3 grančice svježeg peršina
30 g maslaca
2 grančice timijana
sol, papar
Priprema:
Stari kruh narežite na kockice i lagano prepržite na suhoj tavi. Kad se ohladi, prelijte ga toplim mlijekom i pustite da odstoji 10 minuta.
Kapulu sitno nasjeckajte, slaninu narežite na kockice. Otopite maslac pa popržite luk, a potom i slaninu.
Smjesi dodajte luk, slaninu, peršin, sol, papar, jaja, timijan i krušne mrvice. Sve dobro izmiješajte i pustite da odstoji 15 minuta.
Oblikujte knedle i kuhajte ih u kipućoj slanoj vodi 10 minuta. Dobar tek!
Bez zadrške i bez zaprške, čitajte trinaesto prase. Svoja pitanja i komentare šaljite nam i dalje na info@zorabila.com.