Dragi ljubitelji trinaestog praseta. Sretna i uspješna 2025. godina, puno sreće, zdravlja, ljubavi i svega blaga ovoga svita žele vam Sandra & Dane. A vaše trinaesto prase jedva je preživilo Božić, a onda je moralo u emigraciju jer bi me za Novu sigurno maznili. I zbog toga je bilo neizbježno novo lito dočekat na sigurnoj lokaciji.
Dubai.
Kratki sat povijesti
Žitelji Dubaija bili su pod "pokoroviteljstvom" Velike Britanije, tada mahom siromašni ribari koji su preživljavali od ribolova, a od Velike Britanije su bili čuvani od napada pirata i drugih opasnosti. Velika Britanija više nije mogla pratiti ovaj pustinjski dio balote zemaljske te su ih "oslobodili" svog prisustva. Tih godina dolazi do pronalaska nafte na ovim područjima i do naglog razvoja. Svjesni da neće vječno imati nafte, jer samo Hajduk živi vječno, odlučili su razvijati i druge grane gospodarstva. Jedna od njih je turizam. Impozantne građevine koje možete vidjeti u UEA mislim da teško možete igdje. Najviša građevina na svijetu nalazi se u Dubaiju – Burj Khalifa.
Kako je u ljetnim mjesecima neizdrživo vruće, život se doslovno preseli u shopping centre. OK, luksuzni dućani i restorani nisu nikakva novost, ali akvarij koji se proteže kroz tri kata u jednom, te skijalište u drugom shopping centru, nisu nešto što se može sresti svaki dan. Skijaški dio centra počinje s dućanima koji prodaju skijašku opremu, dijela gdje možete istu tu opremu i iznajmiti, te onda pristupate dijelu koji je namijenjen za skijanje. Žičare rade, ljudi se veselo skijaju, a vani je bilo u prosjeku 25-26 stupnjeva. U akvariju na tri kata, na najdonjoj etaži vozite se brodićem i imate prilike gledati sve te ribe u akvariju. Mo’š mislit’ ludila da se u sred shopping centra voziš brodićem.
Svoje hrane baš i nemaju, ipak su u pustinji pa im je hrana mahom iz uvoza. Veliki su izvoznici ribe i datulja.
Ali imaju jednu drugu stvar – veliku i izraženu želju da imaju najveću građevinu, najbrži lift, najveći kotač. Sve im mora biti "naj". Stalno žive i ganjaju takvu vrstu izvrsnosti. Neki bi rekli da tako liječe komplekse, a drugi da pokazuju veliku nadmoć. Ne mogu se mjeriti ljepotom Starog kontinenta, ali su to nadomjestili ovim "naj" kombinacijama. Trenutno su u Abu Dhabiju imali najduži vatromet za doček Nove godine – 54 minute, kako bi ušli u Guinnessovu knjigu. Stari rekord držao je Dubai. Dakle, stalno su pod pritiskom "naj, naj".
Kad je gastronomija u pitanju, ni tu baš nemaju neku svoju kuhinju, ali zato u raskoši svega zastupljena je kuhinja iz cijelog svijeta. Ima svega i svugdje. Ljekarne, samoposluge, restorani, kafići – sve je otvoreno 0/24. I sve radi.
I naravno, nikako ne smijemo zaboraviti Dubai čokoladu – čokolada punjena pistacijom i kadaifom. Cijena čokolade je oko 7 do 10 eura. Ima jedna specijal opcija – njena cijena je 20-ak eura, a rok trajanja joj je samo 3 dana. Sve u svemu, lipa čokolada, i ništa više od toga.
Recept za hummus
Jelo, tj. namaz od slanutka, poznato je na cijelom Bliskom istoku. U danima nakon blagdana ovaj namaz dobro će doći kao osvježenje i lagana hrana za tijelo "napaćeno" od odojka, sarme, francuske, pršuta i svega onoga što ove dane čini tako posebnima za stolom.
Uz hummus gastro hitove Bliskog istoka predvode:
Tabouleh (fantastična osvježavajuća salata od pšenice, mente, mladog luka i ostalog povrća, limunovog soka).
Ovu koju smo mi konzumirali, a vjerujte mi, bila je fantastična i odličan dnevni obrok kada su velike vrućine, bila je obogaćena šipkom te sušenim brusnicama, što joj je uz limun i mentu davalo dodatnu svježinu.
Pokušajte se zaigrati kod kuće s ovakvim salatama – rezultati su odlični.
Bez recepta složite salatu za ručak: rikula, pšenica, šipak, brusnica, paprika, mladi luk, menta, korijander, limunov sok, maslinovo ulje.
Falafel – pržene kuglice na bazi slanutka, luka, začina.
Naan i druge varijacije pita kruha. Pita kruh je vrsta peciva, takva lepinjica bez pupe, tanko tijesto koje ima fenomenalan okus. Služi se gotovo uz sva jela.
Evo, pokušali smo vam donijeti neke jednostavne ideje s trpeza Dubaija – sve lagana spiza koja se lako priprema. Jedan od hitova je i kofta. Ona se radi i u Dubaiju, i u Turskoj, i u još jako puno zemalja. Mi smo sada konzumirali onu od junećeg mesa, ali u jednoj od idućih kolumni donijet ćemo recept za one od janjećeg mesa.
Za sam kraj, još nekoliko zapažanja: Standard u Dubaiju je dobar, ali kao i svugdje, postoje oni super bogati i oni super siromašni. Pa ipak, školstvo i zdravstvo su potpuno besplatni, radi se i gradi na svakom koraku. Nekretnina se može kupiti već za stotinjak i nešto tisuća dolara, ali državljanstvo se teško dobiva. Imaju i Ministarstvo sreće – kažu da se tamo možete javiti čak i ako financijski zaglibite, pa onda oni gledaju kako riješiti taj vaš problem.
Eto, dragi naši, šaljite svoja pitanja i nedoumice na info@zorabila.com. Na najzanimljivije pitanje sigurno ćemo odgovoriti u sljedećoj kolumni.
Bez zadrške i bez zaprške čitajte "Trinaesto prase"!