Kraj rujna vrijeme je kada se uvelike priprema berba mandarina u dolini Neretve. Procjenjuje se da cijelo područje ima oko 1.3 milijuna stabala koji mogu dati do 60 tona uroda. Veliki odjek u javnosti imao je oglas jednog OPG-a iz Opuzena koji je tražio radnike za berbu mandarina.
"Hrana i smještaj osigurani, dnevnica 90 kuna" - stoji u oglasu. Oglas je naišao na brojne osude, čak i čelnika Nezavisnih hrvatskih sindikata koji tvrdi da se radi o podcjenjivanju hrvatskog radnika.
Osudama se danas priključio i splitski gradski vijećnik Martin Pauk.
"Ljudi poput antagonista ovog članka su korov društva i velika kočnica socio-ekonomskog razvoja, a vrlo često i pokazni primjer za razne fronte kad žele poduzetnike prikazati kao negativce, unatoč tomu što nam je svima jasno kako su poduzetnici nužni zamašnjaci za razvoj cijelog gospodarstva.
Osim što nudi 'motivirajuće' dnevnice od 90 kuna, ovaj veliki um u sljedećoj rečenici odmah napada Hrvate kako ne žele raditi, a onda nudi i genijalno rješenje - uvoz Bugara ili Nepalaca koji su spremni crnčiti za crkavicu.
Iz osobnog iskustva znam kako su često ovakvi tipovi upravo oni blokiraju ceste zbog poticaja i plaču zbog niskih otkupnih cijena napadajući jeftinije poljoprivredne proizvode, primjerice one iz Španjolske.
Cijela njihova prazna priča pada u vodu onog trenutka kad ih upitate kako to da je španjolska mandarina jeftinija ako je tamo voda izrazito skupa (za razliku od Bogom dane doline Neretve), ako su tamo dnevnice radnika puno veće zbog životnog standarda, a pogotovo zato što španjolski poljoprivrednik ima ogroman trošak transporta i skladištenja proizvoda na putu od 2000 kilometara od Kastilje do Splita.
Naravno, tada je kriva država, uvozni lobi, lijeni Hrvati i tako dalje. Po njemu bi najbolje bilo da kod njega nadničari rade za 90 kuna dnevno, da mu država da luđački poticaj na svaku tonu mandarina, a na kraju i da ta ista država zabrani njegovoj konkurenciji uvoz i prodaju proizvoda tako da budemo prisiljeni kupovati njegove mandarine za 20 kuna po kilogramu.
Poljoprivrednici poput ovog navedenog u članku su uglavnom glavni kočničari hrvatske poljoprivrede i razlog propadanja hrvatskog sela. Nije kriva ni 'zločesta država' ni 'lijeni Hrvati neradnici', već samo i jedino - pohlepa", napisao je Pauk.
https://www.facebook.com/martin.pauk.520/posts/2800934613563118?__cft__[0]=AZX17jVud5A7Lq7kbfSpTI6Uh8fT6dh9D1JBukD_LfW4oiq55IVhhhOkFipIX42xzMSmep0orrpC_z3cB2_UkHY1gCcbUEvISDrR-vK4pk7SVJriSmNihDNEFTULZH7MVhw&__tn__=%2CO%2CP-R