Nakon što je u ožujku, na Dan žena, uručeno priznanje "Splitski cvit", došlo je vrijeme za – "Splitski pupoljak". Riječ je o manifestaciji koja se “rodila” iz "Splitskog cvita", a u prvi plan stavlja mlade ljude. Mlade koji se ističu svojim radom, volonterstvom i doprinosom gradu Splitu.
Priznanje se dodjeljuje već nekoliko godina, u organizaciji Udruge "Naš kvart" iz Splita.
Filip Škifić, mladi, talentirani i uspješni umjetnik četvrti je u nizu nominiranih "Splitskih pupoljaka".
Rođen je 1998. godine u Splitu. Pohađao je osnovnu školu „Plokite“, završio je Opću gimnaziju Vladimira Nazora, a danas je uspješni student četvrte godine studija filozofije, hrvatskog jezika i književnosti na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Splitu.
Ovaj svestrani mladić umjetnost živi od malih nogu i ne misli stati na tome. Svakim danom neumorno živi svoje snove, a kroz svoje volontiranje i društveno aktivni rad uvelike je obogatio kulturnu scenu grada podno Marjana.
Filipe, reci nam kada je počela ljubav prema umjetnosti i kako se to dogodilo?
Od osnovne škole se bavim umjetničkim radom. Gitaru sam počeo svirati s deset godina u Kulturno umjetničkom društvu Marjan koje vodi Domagoj Mijić, a poeziju pišem od 7. razreda. U srednjoj školi sam svirao gitaru i pisao sam pjesme u psihodeličnom punk bendu „Eto“. Svirali smo pet godina i izdali dva albuma, „Mačak u prizmama“ i „Igre čuda u zemlji bluda“. Na tom drugom, akustičnom, albumu potpisujem i glazbenu produkciju kojom se također amaterski bavim.
S bendom si nastupao na brojnim festivalima i koncertima. Kako se razvijaš po glazbenom pitanju?
Trenutno radim glazbeni studio na Splitu 3 s Udrugom CCC i planiram snimiti solo album na ljeto. Moram naglasiti da sam kroz srednju školu s bendom proputovao cijelu Hrvatsku i BiH. Od značajnijih nastupa mogu izdvojiti „Demofest“ u Banja Luci, „Mostar summer fest“, finale natjecanja Glazbene mladeži na Trgu bana Jelačića i polufinale HGF-a. Veliko je to iskustvo i te trenutke nikad neću zaboraviti.
Ipak, prva i najveća ljubav ti je pisanje pjesama i romana? Gdje tvoje radove možemo pronaći, odnosno pročitati?
Poeziju i kratke priče sam objavljivao najviše u studentskim časopisima. Uskoro mi izlazi i znanstveni rad u zadarskom studentskom časopisu „Ludens“. Još nemam službeno izdanje, ali imam tri knjige u rukopisu, dvije zbirke pjesama i roman. Poeziju najviše objavljujem na društvenim mrežama.
Glavni si urednik studentskog književnog časopisa „The Split Mind“? Otkrij nam o čemu se radi?
Već dvije godine sam glavni urednik „The Split Minda“, časopisa za književnost i kulturu studenata Filozofskog fakulteta u Splitu koji postoji od 2005. godine i objavljuje mnoštvo autora, najviše iz regije, Hrvatska, Srbija, BiH, Slovenija, ali i Amerikance te Talijane.
Koliko si kulturno napredovao nakon što si se priključio „The Split Mind“ ekipi?
Uređujući časopis stekao sam veliko izdavačko iskustvo, ali sam i razvio brojne kompetencije koje najviše uključuju lekturu i korekturu. Pokrenuo sam uz podršku profesorica s germanistike i „Književni salon“ koji se održavao na Fakultetu u Splitu. Taj događaj okuplja ljubitelje književnosti i potiče stvaralaštvo, kritiku i čitanje. Održali smo nekoliko susreta dok nije korona uzela svijet pod svoje. Osim toga bio sam član organizacijskog zbora Sedmog regionalnog studentskog simpozija u Splitu koji je bio na temu „Identitet: fenomen, koncept, analiza“. Vodio sam program, ali i sudjelovao s predavanjem na temu blisku završnom radu: „Usporedba socijalnog i socijalističkog realizma kroz prizmu identiteta". Napredak je ogroman i svakim danom je sve veći i značajniji.
Jesi li odlazio na neke simpozije na kojima si se dodatno usvršavao?
Bio sam na raznim simpozijima, u Splitu, ali i u Zadru. Oni su najviše bili organizirani u sklopu projekta "InterCap". U sklopu navedenog projekta sam i radio. Surađivao sam s Udrugom "Mi", prevodio članke za web stranicu i radio intervju s volonterima u izbjegličkim kampovima i s Crvenim križem.
Vrlo si mlad, ali već imaš zapaženo glazbeno i književno iskustvo. Nakon svega ovoga, reci nam je li kultura u Splitu marginalizirana?
Mislim da je. Mislim da joj se ne daje dovoljno pažnje. Ipak, ne može se reći da se ništa ne događa i da brojni mladi ljudi nisu uključeni u kulturu i kulturni život. Ima ih, i takvi se uvijek nađu. Trebalo bi u Splitu ujediniti sve mlade kulturnjake. Oni trebaju dodatno obogaćivati ovaj grad.
Jesi li se iznenadio nominacijom za "Splitski pupoljak"?
Jesam, uistinu sam se ugodno iznenadio. Zanimljiva je ovo priča. Hvala onima koji su me pozvali, uistinu sam počašćen i sretan što mogu biti dio ove lijepe splitske priče.
Što želiš na kraju poručiti mladim umjetnicima?
Radite. To je moja glavna poruka. Nemojte se osvrtati na tržište i društvene klime, radite na sebi i rezultati će doći. Nikad se nemojte zadovoljavati mrvicama. Budite hrabri i odvažni, rezultat će doći.
SPLITSKI PUPOLJAK Marko Kumrić: "Ako se nešto želi, sve se može uskladiti"