Od sutra Gradska knjižnica Marko Marulić organizira hvalevrijednu akciju popusta pri upisu za učenike osnovnih i srednjih škola. Tome punu podršku daju i splitski SDP-ovci.
PISA (Project International Student Assesment) istraživanje, koje provodi Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj, ukazalo je na problem ispodprosječnih rezultata hrvatskih učenika u području pismenosti, s naglaskom na čitateljskoj, matematičkoj i prirodoslovnoj pismenosti. Obzirom da stupanj pismenosti utječe na kvalitetu rada, mobilnost, zapošljavanje, kasnije usavršavanje i aktivno sudjelovanje u civilnom društvu, potrebno je podržati sve akcije koje vraćaju učenike i njihove obitelji u knjižnice.
Prof. Suzana Kačić-Bartulović, srednjoškolska profesorica hrvatskoga jezika i diplomirana knjižničarka, stalna suradnica NCVVO-a koja ima dugogodišnje iskustvo s ispitima državne mature ističe kako smo nacionalno ugroženi 'nečitanjem' jer više od jedne četvrtine učenika smatra da je čitanje gubitak vremena, gotovo pola njih čita samo ako mora, a jedna četvrtina ne može mirno sjediti i čitati dulje od nekoliko minuta. Imamo problem nečitalačke nacije zbog čega je još 2014. pokrenuta nacionalna strategija poticanja čitanja. Pad interesa za knjigu i čitanje, promijenjeni načini čitanja u digitalnom okruženju i nedostatna kompetencija pismenosti dovode do toga da su današnji učenici sve oskudnijeg rječnika i sve većih problema u svakodnevnoj komunikaciji s okolinom. Kao stručnjaci u svakodnevnom radu s djecom, svjesni smo problema i godinama iščekujemo reformu koja bi trebala unijeti novine jer pristup lektiri u školi treba korjenito mijenjati, u popisu lektire moraju biti i djela koja su učenici sami preporučili i rado čitaju, a treba promijeniti inzistiranje na književnopovijesnoj i književnoteorijskoj analizi. U tome nam treba podrška šire društvene zajednice, a prije svega onih najutjecajnijih – roditelja i obitelji.
Gradski vijećnik SDP-a doc. dr. sc. Joško Markić je na prošloj sjednici Gradskog vijeća ukazao na potrebu poticanja čitanja i smanjenja cijene upisa za učenike. Razvijanje kulture čitanja dugotrajan je i zahtijevan proces u kojem veliku ulogu mogu odigrati knjižničari i lokalna zajednica u cjelini pa stoga pohvaljuje nastojanja GKMM. Gradska knjižnica Marka Marulića, izuzevši Knjižnice Grada Zagreba, najveća je mreža knjižnica koja broji 10 lokacija. Organiziranjem različitih aktivnosti nastoje zadovoljiti edukativne i kulturne potrebe naših sugrađana koje nisu više koncentrirane samo u centru grada.
- Nadam se da će gradska vlast nastaviti podržavati njihov rad. Moja želja je da osiguramo sredstva u gradskom proračunu kako bi članarina za svu djecu do 15 godina bila besplatna, što je uspjelo Zagrepčanima. Naime, Grad Zagreb omogućio je prošle godine besplatan upis u Knjižnice grada Zagreba za svu djecu do 15 godina 'u svrhu stjecanja navika čitanja, poticanja sveukupnog obrazovanja djece te radi zaštite standarda djece, učenika i njihovih roditelja u okviru ukupne demografske i pronatalitetne politike' – zaključio je Markić.
Pozivamo djecu i roditelje da iskoriste priliku i ukoliko nisu, upišu se u GKMM. Svi učenici osnovnih i srednjih škola koji se od 16. do 21. listopada 2017. učlane ili obnove upis ostvaruju pravo na popust, tako da godišnja članarina iznosi 50,00 kn, a trošak izrade članske iskaznice 15,00 kn.