Samo prošle kalendarske godine odradili su 165 predmeta, a u prva četiri mjeseca 2024. godine riješili već njih 120. Najčešći su im klijenti umirovljenici i korisnici pojedinih vidova socijalne pomoći, a za besplatnu pravnu pomoć im se javljaju uglavnom zbog ovrha, pisanja raznih zahtjeva, ali i žalbi. Oni su najbolji studenti Pravnog fakulteta u Splitu, budući suci i odvjetnici kojima je moto pomagati drugima. Volonteri su u Pravnoj klinici, smještenoj na prvom katu Fakulteta, koja dva puta tjedno otvara vrata građanima.
Unatoč brojnim obvezama na Fakultetu i tome što im rad u Klinici oduzima vrijeme "studenti kliničari", kako ih još zovu, jako se puno zalažu i ulažu svo svoje znanje samo da bi nekome pomogli. Na njih su ponosni svi na Fakultetu, ali najviše voditeljica Klinike pod čijom palicom sve štima baš kao urica. Docentica Ivana Radić kaže da su svjesni da je ljudima ta vrsta usluge potrebna, ali i ističe da uloga Pravne klinike nije samo pružanje besplatne pravne pomoći nego da studenti u okviru i za vrijeme studija steknu uvid u način rada u praksi.
- Zahvaljujući Pravnoj klinici studenti posljednjih deset godina tijekom studiranja vide tijek rada praktičara i ovom prilikom želim se zahvaliti svim kolegama s Općinskog i Županijskog sudu u Splitu, Državnog odvjetništva kao i odvjetnicima jer nam se svi apsolutno odazovu u bilo kojoj fazi ako nam nešto zatreba i to ne samo za Pravnu kliniku već općenito za bilo što na našem Fakultetu. U okviru Klinike često nam suci dolaze držati radionice za studente kliničare ili studenti odlaze na sud slušati rasprave, tako da već nakon treće godine studenti dobivaju doticaj s praksom, te mogu vidjeti gdje bi se mogli profilirati u budućnosti.
Simulirani kazneni postupak
Docentica Radić, osim samih pohvala na račun Pravne klinike koja je i bila povod našem dolasku na Pravni fakultet - najstariju sastavnicu Sveučilišta u Splitu, kao pozitivan primjer uključivanja prakse u nastavni program ističe i "svoju" Katedru za kazneno procesno pravo. Ističe kako zajedno sa svojim kolegama s Katedre već dugi niz godina u okviru redovite nastave uključuje i praksu. Tijekom kolegija Kazneno procesno pravo studenti treće godine se upoznaju s tijekom kaznenog postupka na temelju stvarnog predmeta koji se vodi pred Županijskim sudom u Splitu. Za vrijeme seminara se upoznaju sa spisom predmeta, vode simulirani kazneni postupak sudjelujući u ulogama optužbe, obrane i suda te sami sastavljaju pravne akte kao što je optužnica, presuda i žalba uz vodstvo predmetnih nastavnika. Na nastavu im dolaze i vanjski suradnici iz Županijskog državnog odvjetništva u Splitu, Županijskog suda u Splitu te odvjetnici koji su kao pravni stručnjaci i sami angažirani u rješavanju upravo onog predmeta na kojem rade studenti. Dakako, postoje i drugi pozitivni primjeri pa možemo zaključiti da prilika za stjecanje praktičnih iskustava ima za sve studente koji aktivno iskazuju interes u tom smjeru.
Ipak, docentica Radić ubrzo se vraća na Pravnu kliniku i ističe da djelovanje Pravne klinike uživa punu i svekoliku podršku cjelokupne fakultetske uprave predvođene dekanom izv. prof. dr. sc. Ratkom Brnabićem s Katedre za trgovačko pravo i pravo društava, koji je i sam prije no što je postao dekan bio voditelj Pravne klinike, svjedočeći iz prve ruke predanom radu kliničara.
Da Pravna klinika nije na ponos samo Fakultetu nego i čitavom Sveučilištu u Splitu svjedoči i činjenica da je troje bivših kliničara nagrađeno Rektorovom nagradom, da bi naposljetku i Pravna klinika kao kolektiv bila nagrađena istom nagradom.
- Kada bismo krenuli nabrajati sve vrhunske profesionalce koji su se profesionalno formirali studirajući na Pravnom fakultetu u Splitu, a kroz posljednjih 10-ak godina i volontirajući u Pravnoj klinici, umorili bismo se, ističe Radić.
Jednom kliničar – uvijek kliničar
Upravo na tom tragu, po prvi puta u novom konceptu, održan je Dan karijera koji je na jednom mjestu okupio brojne ugledne suce, državne odvjetnike, odvjetnike, korporativne pravnike, mahom alumniste našeg Pravnog fakulteta, koji su nove naraštaje studenata upoznali sa svojim profesionalnim počecima, ali i prilikama i izazovima koje studente čekaju po sticanju diplome.
- Kao voditeljica Pravne klinike osobito sam ponosna na to što je u sklopu programa Dana karijera organiziran i program pod nazivom "Razgovor s bivšim članovima Pravne klinike". Nekoć, ne tako davno, kliničari, a sada već savjetnici u pravosudnim tijelima, odvjetnici, korporativni pravnici, pravnici lingvisti na Sudu Europske unije naši su kliničari, jer jednom kliničar – uvijek kliničar, svojim mlađim kolegama i drugim studentima iz prve ruke posvjedočili što se sve može postići u svega nekoliko godina nakon završetka studija i koliko im je upravo volontiranje u Pravnoj klinici pomoglo da se brže snađu u praksi. Međutim, iz redova kliničara ne formiraju se isključivo odlični praktičari. Mi na Fakultetu među asistentima imamo već četvero bivših Kliničara, a upravo je na inicijativu jednog od njih i organiziran spomenuti razgovor s bivšim članovima Klinike, dodaje Radić.
U razgovoru sa studentima doznajemo da im se najčešće za besplatnu pravnu pomoć javljaju umirovljenici, ali i korisnici određenih vidova socijalne pomoći. Muče ih ovrhe ili određeni upravni postupci, traže da im se pomogne napisati zahtjev za invalidninu, socijalni doplatak, status njegovatelja i slične stvari. Nisu im rijetki ni slučajeva koji se odnose na suvlasničke odnose, zbog upisa u zemljišne knjige i ostalih prava koja proizlaze iz toga.
Nakon dvije godine koliko je u Pravnoj klinici studentica Lucia Radić ističe da se naravno ne može u potpunosti predvidjeti kako će pojedina stranka reagirati na ono što joj imaju za reći, ali da ona niti njezine kolege do sada nisu bile izložene nikakvom, a ponajmanje fizičkom nasilju. Štoviše, ističe kako su korisnici Pravne klinike mahom vrlo pristojni i ugodni, usprkos svim nedaćama i problemima koji ih pritišću, uz tek poneku iznimku.
Kako se nositi sa strankama
- Mi nismo tu da bi ljudima govorili što bi oni željeli čuti nego ono što mi smatramo da za njih u konkretnom slučaju, u odnosu na ono što nam pokažu i kažu, vrijedi. Naravno da je bilo slučajeva da su stranke bile nezadovoljne s onim što su od nas dobile i rezultatima onoga što smo im rekli, međutim, u svemu tome je tim više ova Klinika korisna za nas kao buduće djelatnike u pravosuđu da nas nauči kako se nositi sa strankama općenito, a i u slučajevima kada stranke znaju biti manje ili više neugodne zbog nezadovoljstva s onim što su čule. U svemu tome treba opet ostati ugodan, tvrdi Lucia po svom priznanju najvjerojatnije buduća sutkinja ili odvjetnica.
Njena kolegica Rahela Tolić je na Pravnoj klinici već četiri godine. Iskustva su joj odlična jer je ispunila sva njena očekivanja s obzirom da na njoj stječe sva praktična znanja. Priznaje da joj je u početku bilo malo stresno jer se sve previše prima srcu, nosi se posao sa sobom kući, ali nakon četiri godine može reći da je zaista zadovoljna i da je Klinika zaista dobra prilika za sve studente kojima treba više prakse.
Već godinu i pol dana na Klinici je i Karla Pavlović koja također svjedoči tamošnja pozitivna iskustva, ali i dodaje kako je lijepo znati da nekome može pomoći makar i kroz taj vid prakse. Kaže da im svaki put dolaze zanimljivi slučajevi u kojima se susreću sa svakakvim profilima ljudi, ali i sa zanimljivim pojedincima.
Sporne rajčice
- Sjećam se gospodina koji nam je došao na Kliniku tražeći da izađemo na teren i vidimo čije su rajčice posađene na polju da bi se moglo na kraju utvrditi je li to nešto što pripada njemu ili nekom drugome. Objasnili smo mu da to ipak izlazi iz okvira u kojima Klinika djeluje, prisnažuje Karla i dodaje da uglavnom pišu odgovore na određena pravna pitanja, odnosno, kako to Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći formulira, pravne savjete i opće pravne informacije.
Njen kolega Hrvoje Šarić trenutno je mentor na Ovršnom pravu, a Klinici se priključio kako bi dobio praktično iskustvo, te da kroz praksu vidi ono što uče na predavanjima i kako će to u budućnosti primijeniti u svom poslu. Uvjeren je da je Pravna klinika svim studentima, a ne samo njemu, pomogla u svladavanju praktičnih stvari i da će mlađim kolegama uveliko pomoći da teorijski dio povežu sa praksom.
"Nama često dolaze ovršni predmeti u kojim gledamo kako pomoći ljudima bilo da pišemo određeni odgovor ili im usmeno kažemo što trebaju raditi. Sve ovisi o slučaja do slučaja", kaže Hrvoje, oprezno nadodajući da svi pravni savjeti koje pruža Pravna klinika, usmeni i pisani, prolaze različite mehanizme i instance kontrole prije no što se izlože stranci.
Pri kraju studiranja je i studentica Petra Rubić koju po osobnom priznanju najviše zanima građansko i kazneno pravo, ali ističe kako joj je žao što se na Klinici ne bave i kaznenim pravom.
- S obzirom da mi studenti ne baratamo toliko sa praktičnim znanjem, jer smo još uvijek samo studenti, imamo pomoć profesora i vanjskih suradnika koji nas upućuju kod rješavanja predmeta. Sama bit Klinike je da se studenti osamostale što se tiče komunikacije sa strankama, da se sami snalazimo po pravnim izvorima, po zakonima i sudskoj praksi da zapravo naučimo kako je to stranci dati adekvatni pravni savjet, uvjerava Petra i otkriva da im često dolaze i građani nakon sukoba u obitelji koji je nastao zbog raspodjele nekretnina.
Volontiralo 150 studenata
Upravo želja da pomaže ljudima koji su zapeli u pravnim situacijama Miu Goretu je natjerala da upiše Pravni fakultet, a sada je u grupi za Građansko pravo. Fakultet je privukao i zato što je raznolik jer ima dosta različitih grana prava s kojima se može baviti, a mogućnost zaposlenja je dosta široka. Svjesna je da kada dobije diplomu Pravnog fakulteta ne treba biti vezana samo za jednu granu već je, ukoliko joj dosadi, može mijenjati. Bitno joj je da se u nečemu nađe.
- Naši besplatni pravni savjeti puno pomažu ljudima. Vidimo to na njima. Upravo je Pravna klinika mjesto na kojem ljudi mogu dobiti besplatni pravni savjet i zapravo ga dobiti iz prve ruke.
Kroz Pravnu kliniku splitskog Pravnog fakulteta posljednjih deset godina prošlo je oko 150 studenata. Otvorena je za građanstvo dva puta tjedno i to ponedjeljkom od 10 do 12 sati i četvrtkom od 17 do 19 sati. Po dežurstvu studenti mogu obraditi najviše pet stranaka. Svoj termin građani mogu rezervirati na telefon 021 393 591 svakog ponedjeljka od 9.30 do 12 sati i četvrtka od 16.30 do 19 sati, kao i putem maila (info.pravnaklinika@gmail.com)