Splitsko-dalmatinska županija je uz Istarsku i Dubrovačku-neretvansku županiju lani imala veći broj useljenog stanovništva od onoga koji ju je napustio. U vrijeme kada kontinuirano raste broj stanovnika koji odlazi izvan granica zemlje, pohvalno je izdvojiti županiju koja nudi nešto više kako bi ne samo zadržala, nego i dovela nove stanovnike. Provjerili smo koje su to mjere i programi zbog kojih se ljudi odlučuju za život u toj županiji uz more.
Turizam kao najperspektivnija grana privlači mnoge za život u toj Županiji. Osim u gradovima, velik broj osoba odlučuje se na život na otocima, a za što je država već ranije donijela niz mjera kojima potiče i na otocima olakšani život za obitelji. Dodatno, kroz EU program ruralnog razvoja mnogi su na otocima i drugim ruralnim područjima Županije, iskoristili bespovratna sredstva za ulaganje u nepoljoprivredne djelatnosti, ponajprije turizam i gradnju kuća za odmor, koji im donose sigurne prihode.
Kako bi postojala ravnomjerna razvijenost i Županija pojačano radi na mjerama kojima želi stanovništvo zadržati ili vratiti u ruralna područja. Zasigurno je po tom pitanju najvažnija mjera 'Tu je tvoj dom' koja uz povoljne uvjete omogućava mladim obiteljima izgradnju ili adaptaciju kuća. Pokrenuta je ove godine, kada je već i stiglo 200 prijava na natječaj, a ugovor je sklopljen nedavno s prvih 33 obitelji koje zajedno imaju 80 djece. Uskoro se očekuje potpisivanje još 60 novih ugovora, piše Župan.hr.
Lani je župan Blaženko Boban predstavio i niz mjera za poduzetnike, kojima želi zadržati stanovništvo. Tako je za poduzetnike početnike pripremljen program potpore osnivanja malog gospodarstva za što se može dobiti kredit od 20 do 50 tisuća kuna, za sve poduzetnike kreditiranje malog i srednjeg poduzetništva može se ostvariti u visini od 200.000 do pet milijuna kuna, za one koji će tek postati poduzetnici odobravaju se krediti za jačanje poduzetničkih kompetencija u iznosu do 100.000 kuna, a za jednake poduzetničke mogućnosti potiču se gospodarske zone. Uz subvencioniranu kamatu ona za krajnjeg korisnika iznosi svega jedan posto.
– Očekujem da mladima neće ostati jedino opcija da uzmu osobnu i odu preko granice, nego da će se zainteresirati za ove mjere i kroz njih prepoznati budućnost Splitsko-dalmatinske županije, a iznad svega ruralnog dijela županije – kazao je još prošle godine župan Boban.
To se je i pokazalo točnim. Kroz kreditiranje malog i srednjeg poduzetništva putem subvencioniranja kamate realizirano je 1.925 kredita vrijednih dvije milijarde kuna. Za osnivanje malog gospodarstva dano je 445 potpora vrijednih sedam milijuna kuna.
Posebno je značajna mjera za žene poduzetnice, koje su kroz prijavu za te natječaje dobile i sufinanciranje vrtića. Prema analizi našeg portala Splitsko-dalmatinska županija je prema iznosu proračunskih izdvajanja za poduzetnike i obrtnike u 2018. godini druga među hrvatskim županijama.
ICT Županije uskoro će dobiti novo sjedište, a plan je da tamo nađu mjesto etablirane tvrtke, kao i mladi s pokrenutim startupovima. Upravo se kroz tu struku želi u Županiju privući novo stanovništvo.
- IT industrija je uz demografsku obnovu i infrastrukturne projekte, neću reći treći, nego možda i prvi stup razvoja Splitsko-dalmatinske županije – rekao je nedavno župan Boban, objasnivši kako je IT sektor fina nadogradnja demografskim, prometnim i infrastrukturnim nastojanjima da se zadrže mladi stručnjaci, ali i privuku najbolji informatički stručnjaci iz cijelog svijeta, s obzirom na to da u tom poslu nema ograničenja sa sjedištem tvrtke.
Županija isplaćuje i izdašne naknade za novorođene. Na temelju analize demografskog stanja na području svake općina i grada, postoji pet grupa unutar županija, a ovisno o njima ovisi i iznos naknade. Pa tako u najmanje razvijenim gradovima i općinama unutar 1. i 2. grupe naknade su najveće i isplaćuju se do treće godine života djeteta. U ostalim grupama u prvoj godini, a i visina naknada je niža.
Prema analizi našeg portala, Splitsko-dalmatinska županija preklani je najviše od svih županija izdvojila za vrtiće iz svog proračuna, a kroz lanjsko izdvajanje za vrtiće pozicionirala se je na četvrto mjesto. U županiji je već dio vrtića uveo dvosmjenski rad. Velik je broj vrtića trenutačno u gradnji, obnovi i dogradnji. Puno se i ulaže u obrazovanje, a najznačajniji projekt na tom području je osnivanje ustanove Centra izvrsnosti. U dvije godine od kada je osnovan prvi Centar izvrsnosti broj polaznika je porastao na njih gotovo 400, a koji zajedno sa svojim mentorima usavršavaju svoje znanje. Takvo ulaganje u darovite učenike, donijelo je i velik broj državnih prvaka iz raznih predmeta. U ovoj godini SDŽ je druga županija s najviše dobitnika Oskara znanja, javlja Župan.hr.