U ponedjeljak i utorak održat će se 4. sjednica Gradskoga vijeća Grada Splita. Splitski gradski vijećnici vraćaju se u Banovinu nakon ljetne stanke. Predloženi dnevni red ima čak 57 točaka. Najvažnije je sigurno izglasavanje proračuna Grada Splita za 2017. godinu, a prijedlog ove točke sadrži i projekciju proračuna za 2018. godinu.
Nakon što je Split u lipnju dobio novog gradonačelnika i novi saziv Gradskog vijeća, izvjesnim izglasavanjem proračuna grad pod Marjanom i formalno će završiti političku krizu koja ga prati od neizglasavanja proračuna u mandatu gradonačelnika Ive Baldasara.
U sadržajnom dnevnom redu 4. sjednice GV-a, mnogo bure je podigao prijedlog ukidanja dodatka od 100 kuna za kategoriju umirovljenika s mirovinama od 1500 do 2000 kuna, a mnoge je obradovala najava izdašne financijske pomoći za treće i svako sljedeće dijete.
Gradsko vijeće će razriješiti i imenovati vodstva i članova brojnih gradskih Odbora, a stranke se osobito raduju točki br. 15 po kojoj će se raspodijeliti sredstva za političke stranke zastupljene u Gradskom vijeću Grada Splita za razdoblje od 17. srpnja 2017. do 31. prosinca 2017. godine
U javnosti je najviše kontroverzi izazvala najava povećanja prireza na porez na dohodak, a ta točka će se naći 19. na dnevnom redu.
Također, gradska poduzeća predat će godišnja izvješća o svome poslovanju.
Tijek sjednice možete pratiti uživo na našem portalu od 9 sati.
09:00 - 4. sjednicu Gradsko vijeća otvorio je presjedavajući Jure Šundov. Konstatirao je da je prisutno 34 vijećnika od 35. Prvo je riječ dao gradonačelniku Andri Krstuloviću Opari koji je izvijestio o stanju autonomnog vodovoda u Žrnovnici.
-Koristim ovu prigodu za izvjestiti na neispravnost u autonomnom vodovodu u Žrnovnici zbog kiša koje su nanijele pepel u vodovod. Mi smo već jutros uputili cisterne s pitkom vodom i tako će biti do daljnjeg. Sa službama obavljamo analize, te ćemo tijekom jutra i do kraja dana dobiti analizu pitkosti vode. Molim građane da se suzdrže od korištenja ovog autonomnog vodovoda. Nema razloga za veliku zabrinutost, ali ih svakako molim da ne koriste ovu vodu. - kazao je gradonačelnik.
Potom je zatražio izmjenu dnevnog reda da se raspravi prvo o vijećničkim naknadama.
-Vidjeli ste u prijedlogu proračuna da smo donijeli prijedlog o smanjenju naknada. S obziorm da su potrebne predradnje molim da se i to uvrsti u dnevni red. - naglasio je gradonačelnik te dodao prijedlog i za osnivanje povjerenstva za koncesije na pomorskom dobru. To bi značilo da Grad omenuje jednog predstavnika za koncesijska odobrenja u županiji.
09:10 - Šundov je na glasanje stavio točku o smanjenju vijećničkih naknada, a za riječ se javio Jakov Prkić iz stranke Pametno, koji tvrdi da se ista ne može izglasati mimo poslovnika bez pisanih materijala. Potom se za riječ javila Aida Batarelo iz SDP-a.
-Molim da se točka o prirezu stavi iza dvije točke koje je na raspravu stavio gradonačelnik. - kazala je na što joj je Šundov potvrdio da je to već učinjeno. S istim prijedlogom se javio i Petar Škorić.
Izglasano je odlučivanje o smanjenju vijećničkih naknada i imenovanje povjerenika za koncesijska odobrenja na pomorsko dobro. Promijenjen je redoslijed dnevnog reda, pa će se o prirezu odlučivati nakon prethodno navedenih točaka.
09:15 - Predsjednici klubova vijećnika izašli su raspraviti o tome kako će formulirati smanjenje vijećničkih naknada s obzirom da nemaju pisane materijale za ovaj prijedlog.
09:28 - Predsjednici klubova su se vratili u vijećnicu nakon rasprave. Odbor za imenovanje povjerenstva je donio jednoglasnu odluku o odluci o smanjenju vijećničkih naknada i izboru predstavnika u povjerenstvu za koncesijska odobrenja pri županiji. Tako su se i te dvije točke uvrstile na dnevni red.
Objavljeno je i da je Ivica Grubišić Gire stavio mandat u mirovanje, a zamijenit će ga Ante Jukić. Također isto je objavljeno i za Krešimira Budišu, kojeg će zamijeniti Ljubica Vrdoljak. Svi oni dolaze s HDZ-ove liste s lokalnih izbora. Jukić i Vrdoljak su potpisali vijećničku prisegu.
09:33 - Usvojen je novi dnevni red za današnju i sutrašnju sjednicu jednoglasnom odlukom. Počinje se s prvom točkom o vijećničkim pitanjima i odgovorima.
09:35 - Prvo pitanje uputio je Božo Zadro.
- Jeste li prilikom sagladavanjem proračunskih sredstava uočili neke stavke koje su se propustile naplatiti i kakvo smo stanje zatekli u Gradu po pitanju komunalnog reda? - pitao je Zadro.
- Cijeli mandat će trebati za odgovoriti na ovo pitanje. Postavili ste mi zapravo 6 pitanja i mogu vam napraviti elaborat po tom pitanju. Savjetnički tim kojeg nisam formirao u cijelosti, se bavi analizom i skeniranjem postojećeg stanja. U blagajni smo naišli na cijeli niz nepravilnosti. Ovim vatrogasnim proračunom ćemo donijeti neke izmjene. Također ćemop uvesti i red u komunalni red po pitanju korištenja i javnih površina koje se koriste na 3 i 5 godina, a sada će se koristiti na godinu dana. Činjenica je da smo uočili i stavku, a to je da ukoliko netko plaća svoje obveze dobiva 20 posto popusta. Što se tiče propusta naplate zbog nedostatka hardwarea i softwarea imamo milijunske iznose za naplatu. Na Žnjanu ćemo uputiti opomene svim korisnicima bivših koncesijskih odobrenja uputit ćemo zahtjeve da plate dug za 2015. godinu. - kazao je između ostalog gradonačelnik Krstulović Opara te za podrobniju analizu pozvao savjetnika Brtana.
Brtan je otkrio da se koncesijska odobrenja iz 2015. i 2016. nisu još uvijek naplatila.
09:44 - Slijedeće pitanje postavio Joško Markić iz redova SDP-a. Njegovo pitanje za gradonačelnika bilo je vezano uz zdravstvenu skrb na području istočnih dijelova Splita.
- Budući da ste vi stručnjak na ovom području volio bi čuti i vaš prijedlog. Otvaram svoja vrata i spreman sam za sve vaše prijedloge. Napušteni prostor u GK Pujanke smo obišli nekoliko puta i planiramo ostvariti ambulantu na tom dijelu. Opet ponavljam molim vaš prijedlog s obzirom na to da ste najavili biti konstruktivna oporba. - odgovorio je Opara.
Markić je zatražio i pisani odgovor te naveo da Grad Split od najamnina dobije 500 tisuća kuna te naveo da bi se ta sredstva mogla iskoristiti za otvaranje ambulanta na istočnom dijelu grada. Gradonačelnik je odgovorio da će dobiti pisani odgovor te zatražio i pisani prijedlog.
09:48 - Aida Batarelo pitala je o ugovoru Grada sa Sveučilištem.
-Zatekli smo ugovor iz 2014. godine i dugovi su narasli. Došli smo u situaciju da Grad ovo Sveučilište smatra neprijateljem. Naš Grad mora pokrenuti Sveučilište, a brojne parnice su pokrenute za vrijeme vašeg mandata. Nama nije ništa preostalo nego to ispraviti. S dobrom suradnjom mi možemo to podignuti. Zamislite ovaj Grad bez studenata. - odgovorio je između ostalog gradonačelnik te dao riječ savjetniku Budiši.
Budiša je pričao o koracima koje Grad poduzima po rješavanju spora sa Sveučilištem. Kazao da Grad i Sveučilište traže sredinu i kompenzaciju kojom će se naći rješenje po ovom pitanju.
Batarelo je djelomično zadovoljna odgovorom te podsjetila da je Grad dao i zemljište Sveučilištu. Navela je i kako se ministarstvo mora primarno brinuti o Sveučilištu te predložila gradonačelniku da rješenje odnosa pokuša naći u ministarstvu.
09:55 - Vijećnik HDZ-a Tomislav Prljević pitao je zamjenicu što je sa školom na Pujankama i u kojoj je fazi završetak škole.
Zamjenica gradonačelnika Jelena Hrgović odgovorila je kako su tijekom izgradnje nastali finacijski problemi koji su usporili izgradnju škole. Također je navela kako će Grad naći financijsku konstrukciju kojom bi se došlo do konačne izgradnje. Spomenula je i kako je Grad napravio prve korake kao što je čišćenje ovog terena i podizanje sigurnosti. Kazala je i kako je ovo kotar s mlađom populacijom i obiteljima koje se sele iz ovog kotara zbog nedostatka škole. Zaključila je kako grad mora dobro analizirati sve potrebe u školstvu Grada te da će raditi na rješenjima ovih situacija u svim kotarevima.
10:04 - Na pitanje vijećnice HDZ-a Marije Čizmić, o funkcioniranju javne uprave gradonačelnik je kazao da u Gradu između ostalog trenutno ima 450 zaposlenih, a po staroj sistematizaciji ih je bilo 680. Naveo je i kako će se ići u novu sistematizaciju, a vijećnica Čizmić je bila zadovoljna odgovorom.
10:06 - Gradonačelnik je odgovarao i na pitanje o stanju na opožarenom području koje je zadesio katastrofalan požar u srpnju. Kazao je kako je stanje loše i podsjetio kako je i jutros započeo sjednicu s obavijesti o neispravnoj vodi za piće u Žrnovnici.
- Angažirana su komunalna poduzeća. ŽUC je dao kamione za sanaciju, a Čistoća zemlju s Karepovca. Uklonjeni su oštećeni rasvjetni stupovi, Cestar je očistio kanale uz cestu i ceste. Parkovi i nasadi su s Cestarom uklanjali stabla s ceste koji bi ugrozili sudionike u prometu. - kazao je Ivica Grubišić Gire između ostalog o zahvatima na opožarenom području. Gire je naveo i da su Prakovi i nasadi spriječeni od Hrvatskih šuma u čišćenju nekih dijelova jer su Hrvatske šume inzistirale da ti dijelovi pripadaju njima za sanaciju. Naveo je kako će se to rješavanje morati bolje iskomunicirati s Hrvatskim šumama.
10:15 - Vijećnik stranke Pametno Branimir Urlić upitao je što je s ilegalnim parkingom na mjestu gradilišta Small Mall-a.
Gradonačelnik je odgovorio da se radi na rješavanju tog problema i pojasnio kako takav sustav nije primjeren gradu i da se radi na uklanjanju tog problema i sustava ilegalne naplate. Također je naveo da će vijećnik dobiti pisani odgovor. Zamjenik gradonačelnika Nino Vela obrazložio je i ugovor koji Grad ima s izvođačem te naveo da se radi na rješavanju problema. Vijećnik Urlić je zadovoljan odgovorom.
10:27 - Vijećnik Tonći Blažević upozorio je na odluku kojom autobusi, osim Prometovih, ne smiju stajati na stajalištima Grada Splita. Kazna za stajanje svakog prijevoznika na gradska ugibališta iznosi 2 tisuće kuna, a regulacija pripada prometnom redarstvu. Predložio je prometno redarstvo i konstantno naplaćivanje kazni za one koji nemaju odobrenje za stajanje na gradskim ugibalištima. Pitao je gradonačelnika što misli napraviti po tom pitanju.
Gradonačelnik je kazao da će dostaviti pisani odgovor jer ovaj problem ne može riješiti bez suda. Naveo je kako se njegov zamjenik bavio ovim pitanjem i prikupio podatke, koji će biti djelomičan odgovor na ovo pitanje.
Vela je kazao kako je bilo 90 postupanja prema linijskim prijevoznicima i da su ti predmeti na sudu. U daljnjem vremenu će odrediti kako će organizirati i urediti ovaj problem. Prijedlog je da jedno stajalište za linijske prijevoznike bude kod bolnice na Firulama i drugo u ulici Domovinskog rata.
Blažević je kazao kako nije problem u izlasku putnika, već u ulasku i da će kao vijećnik koalicije koja je na vlasti inzistirati na rješavanju ovog pitanja.
10:33 - Jakov Prkić se prisjetio problema koji je intrigirao javnost ovoga ljeta. Radi se o dodjeli poslovnog prostora u Dioklecijanovoj ulici Darku Miladinu koji na tom mjestu radi hotel. Prostor je pripadao udruzi AAA koja je pokrenula niz prosvjeda protiv Miladina.
Gradonačelnik je pozvao pročelnika Pavića da odgovori na ovo pitanje.
- Što se tiče ovog problema ja ga ne vidim kao problem jer Split nije vlasnik tog prostora. Udruga koja koristi prostor je svim sredstvima pokušala ishoiditi ovaj prostor. Grad nije htio sudjelovati u trgovini između ove dvije strane. DORH je istražio slučaj i zaključio da je Grad čist. Država je dobila prije dva mjeseca ovaj prostor od 30-ak kvadrata i sada je u vlasništvu RH. Mogao bi dugo pričati o problemu vezanom za tu udrugu, ako koga zanima imamo cijelu kronologiju napisanu pa je može preuzeti. Predsjednik udruge je prizano trgovinu s Miladinom, a mene optužio za trgovinu. - kazao je Pavić.
Prkić je zatražio rješenje Državne uprave i kazao kako je Grad trebao bolje upravljati svojom imovinom koja je bila u njegovom vlasništvu.
10:39 - Vijećnicu MOST-a, Ivanu Ninčević Lesandrić je zaintrigirala činjenica da u Gradu nema nijedan izdan projekt s građevinskom dozvolom. Zanimale su je i konstatacije da nema spremnih projekata u Gradu te je zatražila od gradonačelnika odgovor po tom pitanju.
Na pitanje je odgovorio Krešimir Budiša koji je naveo da će drastično raditi na rješavanju tog pitanja i kako je na EU fondovima radilo samo 3 zaposlenika. Lesandrić je replicirala kako poznaje neke općine i gradove s manje zaposlenika koji su ostvarili kapitalne projekte preko EU fondova.
11:05 - Vijećnička pitanja su gotova. Gradonačelnik će dostaviti odgovore vijećnicima, a vijećnik stranke Pametno Renato Čupić predložio je da se odgovori stavljaju na web stranicu Grada. Usvojen je i zapisnik s 3. sjednice jednoglasno.
11:07 - Petar Škorić uputio je u smanjenje vijećničkih naknada. Naknade bi se trebale smanjiti na 1600 kuna.
Za raaspravu se javio Ante Čikotić u ime kluba MOST-a.
-Pozdravljamo smanjenje, smatramo da se treba i smanjiti naknada za politički rad strankama i smatramo da je to puno veći prostor za racionalizaciju troškova. Predložit ćemo da se smanji naknada za politički rad. To opet neće konkretno racionalizirati finacije, već nas građani moraju prepoznati po projektima koji će donijeti prosperitet Splitu. Znači s manje populizma i više se posvetiti projektima. MOST će glasati za ovaj prijedlog, ali tražimo i smanjenje naknada za politički rad. - kazao je Čikotić
Potom je riječ uzeo Tonći Blažević koji je pitao da se smanje i naknade u radu u Nadzornim odborima. Poslije njega se javio Jakov Prkić koji pozdravlja odluku, ali napominje da će ona donijeti možda 5-6 posto uštede i da bi bilo dobro da se smanje troškovi administracije.
-Kad bi smanjili 10 posto administraciji uštedili bi sveukupno 40 milijuna kuna godišnje- kazao je Prkić.
-Možete nazivati ovo kako oćete, ali ja sam rekao da ću napraviti uštedu u uredu u kojem ja radim. Otvorite stranicu pa ćete vidjeti da je smanjen trošak za pola milijuna kuna u uredu gradonačelnika. - kazao je Opara.
Potom je replicirao Prljević.
-Ova današnja odluka je samo simbloični čin i poruka koju želimo poslati svim ustanovama i firmama. Cilj našeg programa je racionalizirati poslovanje. Ovaj princip će ići kroz novu sistematizaciju koja će porezne obveznike manje koštati. - kazao je Prljević.
Replicirao je i Prkić gradonačelniku kako podržava smanjenje i kako to treba slijediti, ali da se povećavaju plaće u gradskoj upravi.
-Vijećnici u ovom Gradskom vijeću proglašeni su vijećnici koji primaju najveću naknadu. To treba demistificirati, ali uspoređujući s primanjima u drugim gradovima njihove naknade se penju dvostruko više nego u Splitu. Ako želimo se kvalitetno spremati onda to košta, evo i danas imate 60-ak točaka dnevnog reda. U početku smo mandata i nismo čarobnjaci, ali šaljemo poruku ovim smanjenjem i siguran sam da ćemo smanjiti gdje god treba. Nemojmo se samo voditi populizmom. Svatko se svoje naknade može odreći i dobrovoljno. - kazao je Petar Škorić u replici Prkiću.
Prkić je odgovorio kako je htio kazati kako bi se svi trebali onda odreći dijela. Potom se Čikotić javio za repliku Prkiću.
- Plan za 2017. bio je 66 milijuna, a za plaće 60 milijuna kuna. Imamo stavku od 68 prekovremenih sati kod više zaposlenika. Državna uprava je to ocijenila protuzakonitim. Ima elemenata za sistematizaciju. - kazao je Čikotić te podsjetio gradonačelnika kako je najavio kako će oni koji rade dobro biti nagrađeni za isvrsnost, kao i oni koji rade loše da budu nagrađeni za nerad.
Batarelo je replicirala i naglasila kako podržava odluku. Potom se osvrnula na spomenute prekovremene sate za koje tvrdi da su prouzrokovani neizbježnim situacijama i kako nisu plod ne rada.
11:26 - Šundov je zatražio da se vijećnici drže teme rasprave i da se ne raspravljaju o stvarima na koje Grad ne može utjecati. Potom je riječ dobio Renato Čupić iz stranke Pametno.
- Svi ćemo glasati za ovo i to je put kojim grad mora ići. - kazao je Čupić.
33 vijećnika su izglasali smanjenja vijećničkih naknada.
11:35 - Gradonačelnik predstavlja prijedlog proračuna i stavku o povećanju stope prireza. U prezentaciji se nalaze projekcije za razdoblje od 2018. do 2019., kao i postojeće stanje gdje se najviše ističe odliv stanovništva u Solin i Kaštela. Naglasio je kako stopa prireza od 15 posto zahvaća samo prosječnu plaću u gradu Splitu, koja iznosi 5200 kuna, i veću. Središnja misao je i kako se neće uzimati onima koji nemaju, te je povukao paralelu s razvojem turizma u Gradu, a u blagajni Banovine je i dalje manjak bez rasta.
Povećanje od 15 posto prireza neće osjetiti preko 60 posto Splićana, naglašava Opara. Pitao se i kako je moguće da Split koji je imao razvoj turizma za 375 posto(broj noćenja) nije povećao gradski proračun.
Poslije predstavljanja za raspravu se javila Marijana Puljak koja je ovaj potez citirala riječima priopćenjima HDZ-a prošle godine kako je on manjak socijalne osviještenosti. Kazala je kako 50 posto proračuna ide na zaposlene i da je to neprihvatljivo. Smatra da se racionalizacijom može doći do rješenja i smanjenjem nameta građanima. Kaže kako vlast umjesto racionalizacije ide na lakši način što pravda socijalnim mjerama.
-Ovo je spin. To je 5 posto povećanja prireza svima. Znači svi će plaćati 50 posto više. Najviše će se opteretit mlade bez djece, one koje želimo da ostanu. Sad ih opterećujemo većim prirezom. - rekla je Puljak između ostalog.
11:56 - Ovo će platiti građani da sigurno, samo oni s većom plaćom. Racionalizacija također da, samo ona iziskuje vrijeme. Grad nema vremena od godinu dana za tako nešto, zato ovu mjeru gledam hrabrom. Ako Split želi bolje to košta. - kazala je Vrdoljak u replici Marijani Puljak.
Puljak je ponovila kako će ova mjera "udriti po džepu sve građane" i smatra je nepristojnom da se u prvoj mjeri okrene prema građanskom džepu.
-Prilikom inicijative bivšeg gradonačelnika i okolnosti koje su se promijenile potrebno je sagledati kada govorite o promjeni našeg stava. Bivša vlast se potpuno pogubila i nije znala kako funkiconirati.- započeo je Škorić u replici Puljak i napomenuo kako su stavovi donešeni u različitim okolnostima, te ponovio obrazloženje gradonačelnika za uveđenje mjere povećanja prireza.
12:01 - Kažete da su se okolnosti promijenile. Naravno da jesu. HDZ je sad na vlasti. Očekujemo da vam se na sličan način okolnosti promijene kod izmjene GUP-a. Rekli ste da nedostaje 20 milijuna kuna u proračunu, a prvu stvar umjesto racionalizacije uprave vi ste uhvatili u džep građana. - odgovorila je Puljak Škoriću.
Potom se za riječ javio vijećnik Stanišić koji je zakuhao atmosferu u vijeću. Kazao je kako je gradonačelnik sve predstavnike klubova pozvao na sudjelovanje u izradi proračuna te kako je "naknadno pametna u kritici kao i uvijek". Te riječi HGS-ovog vijećnika uvrijedile su Puljak, a Šundov smatra da nisu uvrjedljive.
Škorić je nastavio raspravu i napominje kako ova mjera ide za socijalno ugrožene, posebice za besplatne udžbenike. Istaknuo je i kako je to plod koalicije HDZ-a i HGS-a predvođenog Željkom Kerumom i da ovime šalju jasnu poruku.
12:10 - Mene je strah idućeg popisa stanovništva. Radio sam analizu zadnja dva i u Splitu nedostaje 22 tisuće ljudi, a istovremeno se povećala populacija Podstrane i Solina. Podstrana i Solin imaju bolje uvjete za djecu. Ljudi odlaze iz objektivnih razloga koji imaju bolje uvjete. Vaše obrazloženje ima dobrih stvari, ali mi se ne sviđa što kažnjavamo vrijednije koji su radili više, obrazovali se,... Mislim da postoje druge mjere kojima možemo podignuti pronatalitetnu politiku. - kazao je Marin Pauk iz MOST-a u replici Škoriću.
Škorić je kazao kako se slaže u većini izrečenog. Potom je replicirao Čikotić koji se referirao na Škorićevu rečenicu kako se Split nalazi na 22. mjestu po oporezivanju i da želi da bude zadnji na toj ljestvici i ostvari bolje uvjete za žiovt u Splitu.
-Pohvaljujem sve mjere koje povećavaju natalitet koje je naveo gospodin Škorić. Ono što me zasmetalo u vašem izlaganju je da se izdvajaju veća sredstva za stanovnike treće i četvrte dobi. Mislim da to nije tako i trebali bi pomagati njima što više i pokazati veću brigu za njih. Trebamo se truditi da njihova starost bude što bolja moguća, kao i mladost kod mladih. - kazao je Markić u replici Škoriću, na što je on odgovorio kako se za umirovljenike izdvaja četiri puta više nego za mlade.
12:19 - Čikotić je u ime MOST-a predložio amadman kojim će se izbrisati odlučivanje o prirezu, a prijedlog da se smanje troškovi u gradskoj upravi od 1,7 milijuna kuna. Smatra da za to nije potrebna detaljna analiza i da se to može postići još ove godine. Amadman će priložiti prije glasanja.
- Mi doalzimo u spiralu smrti. Poručujemo investitorima ovim mjerama da nisu dobrodšli u Grad. Više ćemo uprihoditi smanjenjem poreza, a ne povećanjem. - kazao je Čikotić.
Zaključio je s prijedlogom ukidanjem odluke o povećanju prireza i da smatra da alternativa postoji, a to je u naplaćivanju potraživanja od 400 milijuna kuna. Želi dati i gradonačelniku priliku od nekoliko mjeseci da se pregrupira i da pošalje poruku poduzetnicima da su dobrodošli u Split. Gradonačelniku je predao amadman.
Čikotićevom pozivu se pridružila i Ivana Lesandrić Ninčević. Navela je kako su 5 dana analizirali proračun po 24 sata i smatraju da se može proć bez povećanja prireza i rezanjem troškova gradske uprave. Smatra da se treba pustiti poduzetnike da prodišu jer oni će biti ti koji donose sredstva u proračun.
12:30 - Moja kritika će biti kratka. Svaka intervencija u plaće gradske uprave treba biti u suradnji sa sindikatima. - kazala je Batarelo u replici Čikotiću. On smatra da se može pronaći prostora za smanjenje i da je na gradskoj upravi da se izbori za to.
-Moram se ponovno osvrnuti na prekovremene sate. Oni pripadaju vatrogascima i vozačima tako da bi trebalo redefinirati priču o prekovremenim satima. Vratit ću se sada ponovno na prirez. SDP će biti protiv ovoga, kao i u prošlom mandatu. Bit ću poštena kao bivša zamjenica Baldasara i kazati da ga je dočekalo tada preko 500 milijuna kuna nenaplaćenih i da vas neće dočekati isto. - kazala je Batarelo u svom izlaganju, a gradonačelnik je odgovorio da ga je dočekalo. Kaže kako je ranije otpisaono 58 milijuna kuna i kako smatra da gradonačelnik od ružnog pačeta pokušava napraviti labuda od ove mjere.
-Kažete da turizam raste ali se nepovećava proračun. To se nerješava dizanjem prireza već rješavanjem sive ekonomije, a to nije u nadležnosti Grada. - govori Batarelo te je ponudila suradnju u rješavanju određenih problema ukoliko će biti kooperativni u naplati gradskih potraživanja. Pita se što ako vidi da mjera nije dovela do populacijske politike i smatra kako se kod prireza ne može dogoditi da bude nenaplaćen jer je stalni prihod pa ga i zato pokušava uvesti.
Za repliku se javila Natalija Tafra Bazina iz stranke Pametno.
-Moram priznati da mi je interesantno slušati kritike od nekoga ko je direktno sudjelovao u vlasti. Osvrnula bi se na gradove koji ostvaruju veće prihode od prireza koji se navode u ovim tablicama. Npr. Opatija i Dubrovnik imaju manje prireze, a ostvaruju veće prihode. Znači radi se o učinkovitosti naplate prihoda. - rekla je u replici te navela kako se u turizmu dosta prihoda ne prijavljuje i smatra da bi se te stvari pravilnom regulacijom mogle riješiti.
Batarelo je ponovila svoje prethodne riječi u odgovoru.
12:41 - Blažević je istaknuo kako prirez nije problem. Smatra da je potrebno slijediti smjer u rješavanju problema. Primjer je izvukao u micanju kupole na Kašteletu, spomenuo je i komunalni nered, smiješne cijene štekata koji se svakodnevno šire, te ponovio problem javnog prijevoza i da će podržati povećanje prireza.
Puljak je u replici kazala kako smjer treba pokazati u početku, a ne naknadno. Blažević kaže da je na gradonačelniku da pokaže da je njegova odluka ispravna.
Iduću repliku uzeo je Sučić koji tvrdi da postoji smjer i da iz Banovine ne smije više izać nijedan nenaplativ ugovor. Blažević je odgovorio da se slaže.
Pauk je u replici kazao kako smo imali 500 tisuća turista, a da Grad nije znao kapitalizirati resurs Dioklecijanove palače. Naplatom na svim ulazima s cijenom ulaznice 10 kuna neće se potjerati turiste, a donijelo bi gradu oko 10 milijuna kuna godišnje. Paukova ideja je razrađena način da se na 8 punktova naplaćuje ulaz i da se zaposle tjelesni invalidi na tim punktovima, te smatra da bi na ovaj način se više uprihodovalo nego preko prireza.
Čikotić je u replici Blaževiću kazao kako i dalje stoji pri tome da se ova popuna koju prirez donosi može naći na drugi način. Četitao je i državi na povećanju cijene struje i podsjetio da je HEP Blaževićev poslodavac. Blažević se pitao koliko je HEP vratio u državni proračun.
Prkić se u svojoj replici pitao što se promijenilo od prošle godine u odluci o prirezu. Kaže da se kod njega u promišljanju o toj mjeri nije ništa promijenilo. Prkić se podsjetio da u programu ni HDZ-a, HGS-a nije bilo povećanja prireza već mostovi, tuneli. Potom je kazao da se MOST u vijećnici spominje samo kad netko od njihovih vijećnika dobije riječ. Smatra potez dizanja prireza neshvatljivim.
Potom je riječ dobio Škorić koji tvrdi da bi svakako vladajući dobili kritike bez obzira kakav proračun predložila te zamolio na strpljenje u projektima.
12:55 - Vijećnici su otišli na pauzu.
13:34 - Nekolicina gradskih vijećnika i nekolicina građana je danas zvala zbog gnjusnog četničkog natpisa na spomeniku 4. gardijskoj brigadi. Policija je postupala i vjerujemo da će policija odraditi svoj dio posla. Molimo građane da ne poduzimaju ništa. Gradske službe su odradile svoj dio posla. - kazao je gradonačelnik van sjednice prije nastavka.
Prvi riječ ima Marin Pauk iz MOST-a, kojeg je Šundov najavio kao novopečenog mladoženju. Netko se sjetio i rođendana Ljubice Vrdoljak, koja kaže da je bio ranije ali se slavi 4 dana kao slavonska svadba. Nakon malo vesele atmosfere nastavila se sjednica.
Pauk je naglasio da mu se nesviđa smjer politike s dizanjem prireza. Napomenuo je i kako mu je drago da je brzo riješen problem s gnjusnim šaranjem spomenika 4. gardijskoj brigadi. Potom je ponovio kako je dao prijedlog za druge izvore financiranja.
Replicirao mu je Urlić koji smatra da se naplata u Dioklecijanovu palaču ne može naplaćivati ulaz, već samo na pojedine dijelove palače. Pauk mu je odgovorio kako se u Dubrovnik i Monte Carlo naplaćuje ulaz, te se ulaz za domaće stanovnike riješiti posebnim iskaznicama.
13:41 - U raspravu se uključio Renato Čupić koji smatra da uvođenje prireza nije pošteno prema građanima. Smatra kako se javno trebaju objaviti dužnici koji duguju komunalni dug i uvesti se ažurniji sustav naplate potraživanja. Figurativno je objasnio kako bi ovaj potez Oko sokolovo okarakteriziralo kao crveni karton.
Potom se u raspravu uključio Markić koji je pohvalio gradonačelnikovu intervenciju oko oskrvnjenja spomenika 4. gardijskoj brigadi. On također drži stav SDP-a i smatra da postoje druge mjere kojima se može poboljšati proračun osim dizanjem prireza.
Potom je gradonačelnik nadopunio informaciju o uklanjanju natpisa na spomeniku. Kazao je kako su naptis uklonili pripadnici 4. gardijske brigade i pripadnici Torcide u dogovoru s komunalnim službama.
13:48 - Mirna Kovačić je u ime HSS-a kazala da podržava odluku o povećanju prireza. Smatra da će građani vidjeti benefite te mjere uskoro. Smatra je socijalno dobrom mjerom i za mlade jer su besplatni udžbenici mjera za mlade, kao i porodiljne naknade.
Replicirao joj je Čikotić.
- Vi kao predstavnica HSS-a trebali bi imati više prijedloga mjera za populaciju koju zastupate. Ja ih od vas nisam vidio. Govorite da će udžbenici biti besplatni, ali neće biti jer opet posežete u džep građana. - kazao je Čikotić.
Kovačić mu je odgovorila da njena stranka nije samo u ruralnom prostoru i da se bave svim područjima. Napominje kako je Stjepan Radić uvijek zagovarao obrazovanje i socijalno osjetljive i da ona zastupa te ideje. Što se tiče udžbenika rekla je da smatra da roditelji ovom mjerom više dobivaju nego što im se uzima.
Potom je replicirala Ivana Lesandrić Ninčević. - Ako se namjenski diže prirez da kupite udžbenike, kako mogu biti besplatni?- pitala je i napomenula još jednom da nije besplatno.
Kovačić je odgovorila da se više puta imalo prilike čuti odgovore na to pitanje.
13:54 - Vijećnica Vidan pitala je Kovačić ima li primjer gdje je vidljiv prirodni prirast u gradovima gdje je postoje mjere s besplatnim udžbenicima. Kovačić je za primjer izvukla okolne općine koje imaju veliki prirodni prirast i prenapučene škole.
Rasprava je završena, a gradonačelnik nije prihvatio amadman MOST-a. Amadman nije prikupio ni dovoljan broj glasova vijećnika, a amandmanom se tražilo i smanjenje na 9 posto.
Na glasanju o povećanju prireza 19 vijećinka glasalo je za(HDZ i HGS), dok je protiv bilo 16 vijećnika.
14:05 - Na dnevnom redu je točka o socijalnim mjerama koju je prezentirala pročelnica Romana Škrabić.
Za raspravu se javio Joško Markić, koji je priložio amadman kojim bi se djeci s poteškoćama osigurao prijevoz uz pratnju. Smatra da je to bitno zbog sigurnosti djece i manje odgovornosti na vozačima.
-Ugovorom s prijevoznikom je definirano da se djeca voze s pratnjom. Tako da nemate cjelovitu informaciju. - odgovorila je Škrabić, Markić je odgovorio da ostaje pri amadmanu da se ugradi u odluku.
14:11 - Slijedeća se za raspravu javila Aida Batarelo. Ona se pita kakva je socijalna mjera oduzimanje 100 kuna umirovljenicima. Pozdravlja odluku za treće dijete, ali ne može podržati da ona na tri godine iznosi 55 tisuća kuna jer smatra da Grad neće biti u stanju ispunjavati te uvjete. Mišljenja je da se građanima treba osigurati adekvatne uvjete za život, pa između ostalog poslove.
Odgovorila je zamjenica gradonačelnika Jelena Hrgović. Tvrdi da će se na 2 mjeseca obustaviti isplata umirovljenicima, a ako se radi o teškim socijalnim slučajevima ona neće biti obustavljena. Za drugi dio smatra da 55 tisuća kuna ne može biti motiv za rađanje djece, ali je pokazatelj socijalne osjetljivosti prema građanima.
14:17 - Kristina Vidan iz stranke Pametno se javila za raspravu. Smatra da ove mjere socijalne politike nisu dobar smjer. Mišljenja je da se udara na najosjetljivi sloj stanovništva oduzimanje naknade umirovljenicima. Želi predložiti amadman kojim će se invalidnina sa 150 kuna podignuti na 300 kuna mjesečno. Smatra da 150 kuna mjesečno nije doprinos Grada pomoći invalida. Kaže da Grad treba pokazati pravi smjer, a ne se opredijeliti deklarativno.
Za repliku se javio Pauk koji kaže da staje u obranu mladosti. Sviđa mu se mjera od 55 tisuća kuna, ali mišljenja je da neće nitko zbog tih novaca samo "pravit dicu". Mišljenja je da se treba gledati na dugoročno. Također napominje kako je to dobar smjer vraćanja ljudi iz okolnih općina.
Vidan mu je odgovorila da se i njoj to sviđa, ali da nisu tu da donose odluke na temelju toga već činjenica. Navela je primjere država koje su povećale prirodni prirast raznim mjerama i smatra da to treba uzeti za primjer. Vidan je nakon odgovora priložila amadman.
Potom se za repliku javio Prljević koji tvrdi da se ništa neukida trajno već privremeno. Vidan je odgovorila da nigdje ne stoji da će se privremeno revidirat već da se ukida.
14:28 - Čikotić smatra da se ne smiju raditi podjele u dodjeli besplatnih udžbenika te kako je kuna uložena u obrazovanje vraćena 7 kuna. Vidan je odgovorila da nije rekla da je protiv besplatnih udžbenika, već da se ne smije uzimati socijalno ugroženih 2 milijuna kuna da se dođe do ove mjere.
Za riječ se javio i Kotur iz SDP-a koji podržava amadman stranke Pametno.
14:33 - Usvojen je amadman Joška Markića uz nadopunu "ako je pratnja potrebna". Amadmane stranke Pametno zamjenica Hrgović nije prihvatila, a na glasovanju amadmani nisu prikupili dovoljan broj glasova vijećnika.
Prijedlog izmjena i dopuna o socijalnoj skrbi je usvojen s 19 glasova vijećnika i 15 protiv.
14:41 - Opara je došao na ideju da uruči splitsku zastavu Stipi Božiću koji sutra ide na ekspediciju na Himalaju. Božić će tako uz Hajdukovu i nacionalnu zastavu, na Himalaju donijeti i zastavu Splita.
14:45 - Na redu je rasprava o projektima izgradnje komunalne infrastrukture. Glavni projekt je kružni tok na križanju Velebitske i Bračke ulice.
Prvi za raspravu se javio Sani Mardešić iz stranke Pametno koji je htio ranije uložiti amadman na ovaj projekt. Kao primjedbu ističe da bi se trebalo više raditi u komadu, a manje na krpanju cesta. Naveo je niz drugih prijedloga za zelene površine, parkinge i drugu komunalnu infrastrukturu. Spomenuo je i izgradnju besplatne Wi-Fi mreže, koju je primjerice Šibenik jeftino izgradio. Uložio je amadman da se kotar Žnjan čisti svako drugi dan i da ulazi u višu kategoriju, tj. iz četvrte u treću kategoriju.
Ovaj prijedlog za čišćenje Žnjana se uzeo u obzir za 2018. godinu.
Markić je kazao kako 130.000 kuna za održavanje dječjih igrališta- apeliram da se pojačano vrše kontrole i prijeko potrebne zamjene kako ne bi bilo problema.
15:00 Prijedlog programa održavanja uređenoga građevinskog zemljišta za 2017. godinu s projekcijom za 2018. i 2019. godinu je izglasan.
Za ovu točku dnevnog reda je glasovalo 17 vijećnika, te je ona prihvaćena.
Damir Babić koji je predstavljao prijedlog programa je kazao kako se ovdje se radi o programu koji će učiniti da Grad bude održavaniji. Stručne službe moraju pojačati nadzor i u tom smjeru trebamo krenuti preko komunalnog redarstva, a i tvrtki koje kontroliraju iste. Ovo je program, a ne realizacija. Planiramo održavanje dječjih igrališta, ali realizacija ovisi o nama, angažmanu, tvrtkama i koncesionarima.
15:15 Renato Čupić predstavio je Prijedlog programa o gradnji objekata i uređaja komunalne infrastrukture. Kazao je da se nada da će novi zakoni o gradnji zasigurno pomoći u izgradnji prometnih pravaca koji paraliziraju grad. Ako nešto odredimo strateški, onda se to može riješiti, najbolji primjer za to je Karepovac. Bilo bi dobro imati na web stranici Grada sve navedene projekte taksativno. Da ljudi znaju u svakom trenutku što se u gradu događa od spomenutih projekata. Istočni dio grada je zaostao u izgradnji cesta, najbolje se to očitovalo dok je bio požar u Splitu. Vatrogasci ne mogu pristupiti požarima. Ne može proći vatrogasno vozilo, logično je da će vatra onda doći do zgrada. Inzistiram na transparentnosti i ključnim prometnim pravcima. Ne mogu vjerovati da se u Lovrinačku ulicu ulazi kao u pirju.
15:30 Na ovaj prijedlog replicirala je Vidan (Pametno) kazavši kako stavljaju amandman zbog nepostojanja brojnih prilaza za osobe s invaliditetom, te zatražila projekt od 70.000 kuna za pristup Hrvatskom narodnom kazalištu.
Ljubica Vrdoljak je upozorila kako replike koje su vijećnici naveli govore o Proračunu koji se može izglasati tek u 2018. godini.
Pazdigradska ulica je pitanje koje zanima vijećnike Pametnog. Navodi se da za spomenuti rotor traže do kud je došao, koji su planovi i koliko se do sada napravilo. Obzirom da je rotor vrlo bitan za novoizgrađenu školu Pazdigrad, tržni centar Plodine itd.
Urlić (Pametno) je govorio o tvrđavi Gripe. - U projektu piše da će se izgraditi idejni projekt uređenja tvrđave. Postoji potreba preuređenja tvrđave kao i bedema tvrđave Gripe. Zanima nas hoće li 700.000 kuna biti upotrijebljeno za nove programe na tvrđavi Gripe, a neće se raditi na sanaciji?- upitao je.
Kotur (SDP) je upitao tko je odgovoran za hidrantsku mrežu u Park šumi Marjan, te poručio kako bi bilo u redu da se ubuduće takve stvari preciziraju.
15:42 Zamjenik gradonačelnika Nino Vela pokušao je odgovoriti na pitanja vijećnika. Vela je kazao kako pojedina vijećnička pitanja ne spadaju u domenu komunalne infrastrukture.
O Lovrinačkoj cesti je kazao da se treba razvijati i obzirom na novootvorenu školu Pazdigrad. Taj kotar je kotar slijepih ulica.
- Radit ćemo intenzivno na spomenutom rotoru na Pazdigradu i čim prije ishoditi građevinsku dozvolu - kazao je Vela.
Tvrđava Gripe i spomenuti novac je dio EU fondova na kojima će se još raditi, odnosno odlučiti za što su namijenjene. Vijećnik Urlić je negodovao da ne razumije odgovor, no novi nije dobio.
15:53 Vela nije prihvatio amandman vijećnice Pametno Kristine Vidan o prilazima osobama s invaliditetom kazavši kako ne spada u komunalnu infrastrukturu, ali je zanimljiv kao prijedlog. Obratit će se službi za kulturu.
O 150.000 kuna za park u perivoju Ane Roje, odnosno za uređenje dječjeg igrališta koje su tražili vijećnici Pametno, Vela je kazao kako tamo postoji imovinsko-pravni problem u povratku.
- Kako koji projekt za igralište bude spreman, tako ćemo i reagirati na ovakve prijedloge - kazao je Vela. Amandman se povlači.
16:00 Rasprava je zaključena i Prijedlog programa o gradnji objekata i uređaja komunalne infrastrukture je stavljen u glasovanje. 19 ZA, 9 PROTIV i 4 SUZDRŽANA. Prijedlog je usvojen.
Na dnevni red je uvršten Prijedlog programa socijalne skrbi i zdravstvene zaštite Grada Splita za 2017. godinu
16:10 Romana Škrabić je kazala kako je unutar ovog Prijedloga predloženo 55 milijuna za socijalnu skrb i socijalnu zaštitu, te zaštitu osoba s invaliditetom.
16:20 Čikotić je kazao da ulažu amandman i upozoravaju na program prilagodbe grada i Dioklecijanove palače za invalide. - Ovaj projekt bi trebao imati bezrezervnu podršku gradske vlasti. Izrada rampi za invalidne osobe, te prilagođavanje centra grada invalidnim osobama - kazao je Čikotić. 500.000 kuna MOST traži za ovaj prijedlog amandmana.
Pametno smatra da ne postoji jasna socijalna vizija u gradu Splitu. - Grad mora imati jasnu sliku socijalne politike, te obratiti pažnju na ostvarivanje jednake kvalitete života i povećanje nataliteta - kazala je Vidan. Uložen je amandman da se smanji konto 9000 božićnica za iznos od više od 6 milijuna kuna i da se preusmjere na predškolski odgoj i obrazovanje.
- Tu ne pripada obrazovanje kao ni naknade za zapošljavanje, a ni prilagodbe osobama s invaliditetom - kazala je pročelnica Škrabić na dio predloženih amandmana.
Zamjenica gradonačelnika Jelena Hrgović zahvalila se vijećnicima što su iskazali interes za socijalnu politiku i probleme osoba s invaliditetom, te poručila da će zajedno raditi na ovakvim projektima.
Hrgović je prijedlog Pametnog o božićnicama odbila, a vijećnici Pametnog ga stavili u glasovanje. 7 vijećnika glasovalo je ZA, te on nije prošao.
Na MOST-ov prijedlog o reorganizaciji centra grada za osobe s invaliditetom, Hrgović je kazala da na tome već rade, te zamolila kolege da projektni prijedlog pošalju pismenim putem za 2018. godinu. Riječ je o naručenom projektu koji je već plaćen. MOST-ovci su kazali da povlače amandman ukoliko je zaista riječ o prihvaćenom prijedlogu za 2018. godinu.
Ministarstvo kulture i konzervatorski odjel također odlučuju o tome, kazala je Hrgović, stoga je nužno predstaviti projektni prijedlog.
Prijedlog programa socijalne skrbi i zdravstvene zaštite Grada Splita za 2017. godinu je prihvaćen s 19 ZA, 8 PROTIV i 5 SUZDRŽANIH.
16:44 850.000 kuna se predlaže za Prijedlog programa javnih potreba u predškolskom odgoju Grada Splita za 2017. godinu o kojem je izvijestila pročelnica Ines Milina Ganza.
Vidan je uložila amandman kazavši da olakšice za roditelje znače da samo ako su djeca istovremeno u vrtiću imaju pravo na istu, što je nedopustivo. Uložen je amandman i na činjenicu o nedostatku osobnih pomoćnika u predškolskim ustanovama, te se za iste traži dodatnih 500.000 kuna.
Pomoćnika u dječjim vrtićima nema jer isti nisu određeni Zakonom, odgovorila je pročelnica na spomenuti amandman Pametnog. Vidan joj je odgovorila kako pomoćnici postoje u Solinu i Podstrani te odgovor nije istinit, a ni dostatan. Ovaj amandman je stavljen na glasovanje te s 14 glasova ZA nije usvojen.
Ni drugi amandman Pametnog nije prošao obzirom na broj prisutnih.
Za Prijedlog programa javnih potreba u predškolskom odgoju Grada Splita 20 osoba glasovalo je ZA, 13 PROTIV. Prijedlog je usvojen.
17:00 Na dnevnom redu je i Prijedlog programa javnih potreba u obrazovanju i tehničkoj kulturi Grada Splita za 2017. godinu.
Dvorane, te osnovne škole Mertojak, Dobri, Pujanke i Kamen-Šine moraju biti prioritet u sklopu ovog Prijedloga programa, mišljenja je Puljak, te su upozorili da se sredstva za školstvo ne smiju smanjivati obzirom na spomenute projekte koji čekaju na realizaciju.
Pametno i MOST predložili su objedinjavanje svoja dva amandmana ukoliko Grad iste uzme u obzir.
Hrgović je vijećnicima odgovorila da su financijske prostorne mogućnosti prilično ograničene, te poručila da dio prijedloga vijećnika ostaje otvoren za sljedeće Proračune.
Potpora znanstveno istraživačkom radu s 50.000 na 55.000 kuna, jedan od amandmana koji su tražili vijećnici SDP-a, odbijen je. 14 od 32 vijećnika glasovalo je ZA, stoga je amandman pao.
Povećanje sredstava za dječje prometne poligone koji je također bio jedan od amandmana SDP-a, Hrgović je odbila. Na glasovanju amandman ne prolazi.
Nijedan amandman vijećnika ne prolazi.
17:24 Prijedlog o kojem se raspravljalo a 7. je točka dnevnog reda prikupio je 19 glasova ZA, 10 PROTIV i 4 SUZDRŽANA. Usvojen je Prijedlog programa javnih potreba u obrazovanju i tehničkoj kulturi Grada Splita za 2017. godinu.
Slijedi pauza od 10 minuta.
17:45 Na dnevnom redu je Prijedlog programa javnih potreba u sportu Grada Splita za 2017. godinu
Prije rasprave gradonačelnik je kazao kako je Grad Split odlučio da se Proračun poveća za 6 milijuna kuna za stavku sport. Prvenstveno za dokapitalizaciju KK Split i Omladinsku školu HNK Hajduk.
Ovaj prijedlog sastoji se od 7 glavnih programa i 33 podprograma i sastoji se od nešto više od 33 milijuna kuna. Akrap je obrazložio da ne postoji Zakon koji se bavi isključivo financiranjem sporta nego je ponajviše riječ o donacijama.
Ante Zoričić je replicirao kako se bar milijun kuna da se vrati klubovima koji grcaju u dugovima. Umjesto 16 milijuna KK Splitu i HNK Hajduk nek im se dostavi 14 milijuna kuna, a 2 milijuna preusmjere u druge klubove.
Čupić je replicirao kako Grad Split mora potpomagati Omladinsku školu Hajduka, te stavio komparaciju koliko Grad Zagreb daje Dinamu. Svoju repliku završio je rečenicom "Sve za Hajduk".
18:00 905.000 kuna prošle godine je bilo izdvojeno za Omladinsku školu HNK Hajduk, a sada je povećano na 5 milijuna kuna. - KK Split iz prošlogodišnjeg proračuna imao je 2 milijuna, a sada su povećana na 3 milijuna kuna, dok su ostali klubovi ostali uskraćeni- Zoričić je zatražio da mu se pojasni ta matematika.
Blažević je Čupiću kazao kako nema svetih krava, na njegovu repliku Zoričiću kada je kazao "Sve za Hajduk", te prokomentirao njegovu rečenicu da Grad Split nije prošle godine dao novac Hajduku kazavši kako je Grad platio travnjak.
18:15 Gradonačelnik je preuzeo riječ i kazao kako je Zoričić politički neprimjereno reagirao kada je rekao da je on uzeo od ostalih sportaša, a dao Hajduku. To je obrazložio činjenicom da je ovo neoolimpijska godina, te se određena sredstva koja su se davala prošle godine, ove godine nemaju kome ni dati.
- Sva sredstva koja neće ići klubovima, neće ići samo iz razloga jer je kraj godine - kazao je Krstulović Opara.
Zaključak je počeo iznositi Hrvoje Akrap. - Neuređen je Zakon o sportu, a ja odgovorno tvrdim da je splitski sport najsređeniji. Imali smo poneke sukobe, ali su oni riješeni. Do zadnje lipe su opravdana sredstva. Nelogičnosti i nepravilnosti koje se ovdje stavljaju, ne postoje, to odgovorno tvrdim.
18:33 Na glasovanje je stavljen Prijedlog programa javnih potreba u sportu Grada Splita za 2017. godinu. 18 vijećnika je glasovalo ZA, 10 PROTIV, 5 je bilo SUZDRŽANO.
Siniša Kuko izvijestio je o Prijedlogu programa javnih potreba u kulturi. Kuko je kazao da je Proračun većinom zadan, te da većih oscilacija u usporedbi s prošlom godinom nema. Određeno je nešto više od 82 milijuna kuna za javne potrebe u kulturi.
Opara je kazao da su unatoč zadanom Proračunu uspjeli izvojiti sredstva za tvrđavu Gripe i Dioklecijanove podrume. Naglasak će biti na traženju okvira za financiranje unutar EU fondova. Posebice za Dioklecijanovu palaču i zidine na koje će se izdvojiti 900.000 kuna, te dodatnih 400.000 za pristup istoj.
Gradonačelnik je kazao kako na kulturu otpada 13% gradskog Proračuna, te naglasio potrebu da ide u još boljem smjeru.
18:45 Vidan iz stranke Pametno je još jednom ponovila amandman o dodavanju novog konta na kojem bi se na godišnjem nivou planirala prilagodba prilaza javnim ustanovama grada Splita. Te da se iskoristi 80.00 kuna za prilagodbu zgrade HNK za osobe s invaliditetom.
Vijećnici SDP-a zatražili su i izgradnju spomen sobe Miljenka Smoje kao jednu od bitnijih stavki vezanih uz kulturu.
O pristupu invalidima Kuko je kazao da u Odsjeku za staru gradsku jezgru stoji da su aplicirali u EU fondove i još očekuju rezultate. Prokurative, Srebrna i Zlatna vrata trebale bi biti preuređene za osobe s invaliditetom ukoliko program prođe.
O spomen sobi Miljenka Smoje gradonačelnik i Kuko su izjavili kako je ideja dobra, no skidanje sredstava s financiranja hidranta u Park šumi Marjan kako bi se to realiziralo, nije moguće. No ideja kao takva ostaje.
SDP amandmane stavlja na glasovanje, no oni ne prolaze.
19:04 Amandman Pametnog o prilagodbi prilaza osobama s invaliditetom također se odbija. On ide na glasovanje i sa 14 glasova ZA pada.
Za Prijedlog programa javnih potreba u kulturi Grada Splita 20 glasa ZA,8 PROTIV, a 7 SUZDRŽANIH. Prijedlog se usvaja.
Zdravko Parčina izvještava o Prijedlogu programa suradnje s braniteljima i braniteljskim udrugama. Radi se o dvije stavke. Izvršavanju zakonskih obveza prema braniteljima, stambenih objekata sa 17 stanova za ratne vojne invalide i obitelji smrtno stradalih, a druga stavka je podizanje kvalitete života hrvatskih branitelja, te realizacije na projektima braniteljskih udruga.
Izražena je nada da se usvoji Proračun i potpiše ugovor za izgradnju stambenih objekata za 17 obitelji hrvatskih branitelja.
19:13 Prijedlog programa suradnje s braniteljima i braniteljskim udrugama za 2017. godinu u glasovanju prolazi s 32 ZA i 2 SUZDRŽANA. Prijedlog se usvaja.
Na dnevnom redu je i točka Prijedloga programa javnih potreba za obavljanje djelatnosti Stanice HGSS-a na području Grada Splita za 2017. godine.
Zoričić upozorava na starost vozila, te kaže kako će se o tome možda razmišljati kad nekog ministra ugrize zmija, pa pomoć dođe prekasno.
Ovaj prijedlog se usvaja jednoglasno s 34 glasa ZA.
19:18 Na dnevni red došao je i Prijedlog Proračuna Grada Splita za 2017. godinu s Projekcijama za 2017. i 2018. godinu. Opara izražava žaljenje što se Proračun za 2017. godinu donosi u rujnu.
- Novi Proračun je napravljen da se stane na kraj grupama koje prijete financijskom kolapsu našeg grada. Tri glavne točke karakteriziraju ovaj dokument.
- Proračun je trebao je biti donesen prije 10 mjeseci i prouzročio je nered. Stanje u Proračunu se vidi i na situaciji u Gradu. Novi smjer kojeg želimo napraviti mora razriješiti dugo ignorirane probleme. Želimo konačno sve izvući iz škafetina, staviti u raspravu i ponuditi rješenje - kazao je gradonačelnik.
- Sanacija Karepovca je ključna točka i oko nje se svi slažemo. Koliko god imamo malo prostora, odvajamo 12 milijuna kuna za dovođenje Karepovca u red - kazao je Opara.
Treća točka je socijalna osjetljivost koju žele dići na veći nivo, naglasio je Opara, te nastavio govor o pronatalitetnoj politici. Spomenuo je i udvostručenje roditeljske naknade, te naknadu za treće i četvrto dijete.
- 9 i pol milijuna kuna određeno je za otkup i 2 milijuna kuna za sanaciju Karepovca, jedan je od najznačajnijih točaka Proračuna - kazao je Opara te naglasio da o samom Proračunu može govoriti još dugo, pa pozvao vijećnike da dobro razmotre dokument pred njima.
19:30 Proračun kreće u raspravu.
U ime kluba SDP-a javila se Aida Batarelo kazavši da je Proračun planiran neobavezno i neplanirano, pa i nepoduzetnički spomenuvši da nema riječi o izgradnji novih vrtića i škole Kamen-Šine koja radi u tri smjene.
Marijana Puljak je u ime kluba Pametno kazala da je vizija pametnog Splita 2013-2021 kao najkvalitetnijeg grada u Hrvatskoj s izvrsnim prilikama za sve građane možda i vizija gradonačelnika, ali Proračun kazuje kako nema racionalizacije gradskih tvrtki,uprave i administracije i umjesto toga se povećavaju nameti građanima. Još je jednom kazala kako u HDZ ne treba imati povjerenje, te kako je jedino što znaju nabujavanje administracije i povećanje nameta.
19:43 U ime kluba MOST-a progovorio je Čikotić. Kazao je da je Proračun poprilično naslijeđen, te gotovo jednak Baldasarovom. - Trebaju se smanjiti rashodi i sagledati kako se mogu povećati prihodi. Kroz sljedeći Proračun moramo naći dodatni prostor za smanjenje rashoda- kazao je. Uložili su i amandmane na OPG-ove, te izrazili želju za razvijanjem ovog dijela poduzetništva.
20:11 O Proračunu je progovorio i Zoričić. - Dio Proračuna za sport doživio je drastično povećanje, ali su se oni u cijelosti prelili na nogomet i košarku, dok su ostali sportovi zakinuti- rekao je, te dodao kako su sredstva grubo prelivena na samo dva sporta.
Čestitao je "sretnim dobitnicima", a ostalim sportašima poručio- više sreće drugi put. Zoričić je pri tom uložio amandman na ovaj dio proračuna.
20:23 U raspravu se uključila i Ivana Ninčević Lesandrić i kazala kako se poticaj poduzetnicima početnicima treba povećati na milijun kuna. Pozvala je Grad da građanima iznad 30 omogući stručno osposobljavanje.
20:30 Gradonačelnik je preuzeo riječ. Obratio se vijećnicima koji su se osvrnuli na Proračun i odgovorio na primjedbe Aide Batarelo da je proračun neoprezan i neobvezan. Poručio joj je da je Proračun ona trebala donijeti kada je bila dogradonačelnica.
-Smanjivanje zaposlenika je nemoguće -, kazao je na primjedbe Marijane Puljak o nabujaloj administraciji. -Površno, populistički i neoprezno ste pristupili čitanju Proračuna, jednako kao i politici- odgovorio je Opara čelnici stranke Pametno i kazao da prihoda od poreza na nekretnine nema u Proračunu za 2017. godinu, a ni za 2018. i 2019.
Opara je odgovorio i Ivani Ninčević Lesandrić i kazao da će razmotriti prijedlog MOST-a o poticanju mladih poduzetnika.
Amandman na sport je komentirao riječima kako će veliku pažnju usmjeriti na to u Proračunu za sljedeću godinu, i bit će to pravi putokaz. Ipak ovaj je amandman odbijen.
Zoričić je tražio glasovanje. ZA je bilo 8 vijećnika, te amandman ne prolazi.
20:45 O amandmanu za stručno osposobljavanje mladih između 30 i 40 godina gradonačelnik kazuje da je odbijen. Na glasovanju je bilo 14 glasova ZA, te je odlučeno da amandman ipak ne prolazi.
Od ponuđenih MOST-ovih amandmana, gradonačelnik prihvaća jedan i to za poticaj mladim poljoprivrednicima, osobito onima koji su stradali u nedavnim požarima u okolici Splita.
Ne prolazi ni amandman stranke Pametno o povećanju sredstava za udruge mladih.
Amandman na spomen sobu Miljenka Smoje, gdje će se hidrantskoj mreži Marjan smanjiti iznos sredstava, gradonačelnik također ne prihvaća. U redovnoj proceduri glasovanja amandman se ne prihvaća.
Ni amandman SDP-a o sredstvima za školu Kamen-Šine nije prihvaćen. Na glasovanju amandman ipak ne prolazi.
Od 4 ponuđena amandmana SDP-a nijedan se ne prihvaća, ali ni ne prolazi redovnu proceduru.
21:03 Prijedlog proračuna Grada Splita za 2017. godinu s Projekcijama za 2017. i 2018. godinu je stavljen na glasovanje. 20 ZA, 14 PROTIV bez suzdržanih.
20 je glasovalo ZA, a 14 PROTIV za Prijedlog odluke o izvršavanju Proračuna grada Splita za 2017. godinu
Projekcija proračuna za 2018. godinu je 908 milijuna kuna, a za 2019. oko 890 milijuna.
Nastavak sjednice je sutra u 9 sati ujutro.