Da osobe s invaliditetom prije ulaska u Područni ured Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom u Splitu moraju prijeći desetak stepenica prije no uđu u zgradu, ne može se ni nazvati nikako drukčije nego apsurdom.
Naime, prostorije Zavoda od 1.siječnja 2015. godine smještene su na adresu Dražanac 70 u Splitu, a navedena zgrada nema osnovne uvjete da bi joj osobe s invaliditetom mogle pristupiti. Prilaza za invalide nema, a za ulaz u zgradu moraju prijeći desetak stepenica.
Upravo zato dvadeset udruga za zaštitu prava osoba s invaliditetom s područja Splitsko-dalmatinske županije, okupljenih u "Inicijativu za pristupačno vještačenje", podnijele su kolektivni zahtjev za mirno rješenje spora zbog nepristupačnosti Područnog ureda Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom u Splitu.
Najavili su i kolektivnu tužbu deset udruga za zaštitu prava osoba sa invaliditetom protiv Republike Hrvatske u slučaju da se spor ne uspije riješiti. Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti.
Od početka ove godine dvadeset udruga za zaštitu prava osoba sa invaliditetom sa područja Splitsko-dalmatinske županije, okupljenih u Inicijativu za pristupačno vještačenje, upozorava medije i nadležne institucije o problemu nepristupačnosti Područnog ureda Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom u Splitu (dalje u tekstu Zavod).
Da podsjetimo, prostorije Zavoda, kao tijela osnovanog radi rješavanja problema osoba sa invaliditetom i centralnog tijela za osobe i djecu sa invaliditetom iz cijele Splitsko-dalmatinske županije, smještene su od 1. siječnja 2015. godine u zgradu na adresi Dražanac 70 u Splitu. Navedena zgrada nema elementarno riješenu pristupačnost osobama sa invaliditetom i osobama smanjene pokretljivosti budući da ulazu u zgradu prijeći deset stepenica bez da je osiguran drugi prilaz osobama sa invaliditetom.
Unatoč uloženom trudu i naporu navedenih udruga da se apeliranjem na institucije pa i putem medija, ovaj sramotan problem počne rješavati u što kraćem roku, do sada nismo dobili konkretan odgovor kada i na koji način će se početi rješavati pristupačnost Zavoda.
Kako neosiguranjem pristupačnosti Zavoda Republika Hrvatska krši brojne konvencijske, zakonske i podzakonske norme, te izravno i teško diskriminira osobe i djecu sa invaliditetom iz cijele Splitsko-dalmatinske županije, deset udruga članica Inicijative, putem punomoćnika podnijele su dana 29. lipnja 2017. godine Županijskom državnom odvjetništvu u Splitu zahtjev za mirno rješenje spora radi rješavanja ovog problema putem pravosudnih tijela.
U zahtjevu za mirno rješenje spora, kao obveznom pravnom institutu koji prethodi bilo kojoj vrsti tužbe protiv Republike Hrvatske, iznosi se činjenična i pravna osnova buduće tužbe koja će uslijediti ukoliko Republika Hrvatska u zakonskom roku od tri mjeseca putem mjerodavnih tijela državne uprave, na primjeren način, reguliran mjerodavnim propisima i u skladu sa pravilima struke ne izvrši potrebite radnje radi uklanjanja diskriminacije, odnosno da u navedenom roku:
- ili izvrši odgovarajuće građevinske radove na postojećoj zgradi sjedišta Zavoda,
- ili pak osigura drugi odgovarajući objekt koji će udovoljavati propisanim i očekivanim uvjetima pristupačnosti.
Napominjemo da se u ovom slučaju radi o prvom kolektivnom zahtjevu za mirno rješenje spora koje su podnijele udruge za zaštitu prava osoba sa invaliditetom zbog povrede prava na pristupačnost, utemeljenim na pravilima udružne (kolektivne) tužbe iz Zakona o suzbijanju diskriminacije.