Joško Kalilić, član Povjerenstva za Marjan uputio je poziv za petu volontersku akciju na Marjanu. Na taj poziv odgovorio je Srđan Marinić, predsjednik Društva Marjan i član Povjerenstva za Marjan. On je naglasio kako ga nitko nije upoznao s planom održavanja volonterske akcije te je upozorio kako se Povjerenstvo zadnji put sastalo 14. ožujka. Njegovu poruku prenosimo u cijelosti:
Poštovani,
dana 29.04.2019. dobio sam poziv za održavanje Pete volonterske akcije na Marjanu u kojem se navodi da će volontere dočekati članovi Povjerenstva za Marjan između kojih sam naveden i ja. Međutim, sa mnom o tome nitko nije razgovarao, niti sam uopće prethodno bio upoznat s organiziranjem volonterske akcije čišćenja 04.05.2019.
Napominjem da sam do sada sudjelovao na sve 4 prethodno organizirane volonterske akcije te sam kao član Povjerenstva za Marjan slobodan skrenuti pozornost, kako članovima Povjerenstva za Marjan, tako i svima ostalima kojima je upućen poziv za održavanje Pete volonterske akcije na Marjanu, na nekoliko činjenica važnih za volonterske akcije na Marjanu.
Povjerenstvo za Marjan sastalo se zadnji put 14. ožujka 2019., dakle prije više od mjesec i po dana, što smatram nedopustivim s obzirom na aktualnu situaciju na Marjanu.
Nadalje, po pitanju volonterskih akcija želio bih da se prethodno razjasne neke nejasnoće u izvođenju volonterskih radova.
U Operativno-dinamičkom planu suzbijanja potkornjaka na području PŠ Marjan (u privitku), prema kojem bi se morali izvoditi svi radovi u PŠ Marjan dok traje opasnost od elementarne nepogode na str. 11. navodi se:
"Fizičke osobe koje se angažiraju na radilištu moraju biti pod stručnim nadzorom zaduženih zaposlenika Javne ustanove za upravljanje Park šumom Marjan."
Poučen iskustvom s do sada održane 4 volonterske akcije jasno je da volonteri izvode radove bez stručnog nadzora, kako zaduženih zaposlenika Javne ustanove za upravljanje Park šumom Marjan tako i bilo kojih drugih stručnih osoba šumarske struke.
Stoga se nameće pitanje jesu li volonterski radovi gubljenje vremena i energije volontera s mogućim šetnim posljedicama za PŠ Marjan?
Što stvarno treba izvlačiti iz šume?
Izvode li možda volonteri radove za koje su plaćeni i koje je trebao obaviti izvođač Matima Project ili djelatnici Javne ustanove PŠ Marjan?
Sve su to pitanja za koje ja nemam odgovora i koja postavljaju, kako volonteri tako i zainteresirani građani i mediji.
Držim da se bez jasnih uputa i nadzora od strane ovlaštene stručne osobe šumarske struke ne bi smjele izvoditi volonterske akcije.
Svjedok sam da se volonterski radovi izvode s puno srca i ljubavi prema Marjanu, ali nažalost bez stručnog šumarskog nadzora, a često i bez ikakvog nadzora tako da se volonteri samoorganiziraju radeći ono što misle da je najbolje za Marjan.
Takvo postupanje nije u skladu s Operativno-dinamičkim planom suzbijanja potkornjaka na području PŠ Marjan te bi takvu praksu trebalo hitno promijeniti ukoliko se želi nastaviti s volonterskim akcijama.
Mora se znati, imenom i prezimenom, koja ovlaštena stručna osoba šumarske struke organizira i nadzire volonterske radove.
Također, držim da bi se trebala voditi evidencija svih volontera koji pristupe radovima, kao i evidencija o količini i vrsti izvedenih voloterskih radova.
Stoga molim sedmeročlano Koordinacijsko tijelo (u privitku) koje je nadležno i odgovorno za sve aktivnosti u PŠ Marjan dok traje opasnost od elementarne nepogode da pruži jasne i nedvosmislene odgovore na svako od prije postavljenih pitanja te da za buduće volonterske akcije osigura stručni nadzor ovlaštene osobe šumarske struke s javno obznanjenim podacima te osobe.
U protivnom, postavlja se pitanje smisla organiziranja volonterskih akcija.
Nadalje, u Operativno-dinamičkom planu na str. 13. navodi se i izvješćivanje javnosti putem medija o izvedenim radovima.
Nažalost, ni ja kao član Povjerenstva nemam informacije za koje držim da bi na tjednoj osnovi trebale biti dostupne, kako članovima Povjerenstva, tako i građanima Splita i volonterima, medijima, kao i cjelokupnoj zainteresiranoj javnosti koja s velikim zanimanjem prati i želi biti informirana o radovima na Marjanu.
Zbog toga predlažem da se svakog petka javno obznane sljedeći podaci:
- Ukupna dosadašnja i tjedna količina posječene drvne mase (deblovina i granjevina) od početka radova 13.02.2019. u metrima kubnim i broju stabala;
- Ukupna dosadašnja i tjedna količina samljevene i iznesene drvne mase iz PŠ Marjan u metrima kubnim;
- Ukupan broj doznačenih stabala (stabala predviđenih za sječu) u metrima kubnim i broju stabala;
- Broj potkornjaka uhvaćenih u feromonske klopke u prethodnom tjednu;
- Podaci o broju angažiranih volontera na volonterskim akcijama kao i podaci o količinama i vrsti izvedenih radova.
Svi navedeni podaci se sukladno Operativno-dinamičkom planu suzbijanja potkornjaka na području PŠ Marjan na tjednoj osnovi moraju dostavljati koordinatoru tako da nema razloga da ti podaci ne budu i javno objavljeni.
Slijedom navedenog, još jednom molim Koordinacijsko tijelo da pruži odgovore na postavljena pitanja te da se izjasni hoće li ubuduće, počevši od ovog petka, izvješćivati javnost o predloženim podacima?
Unaprijed zahvaljujem,
Srđan Marinić
član Povjerenstva za Marjan
predsjednik Društva Marjan
Moja reakcija na članak je...