Prosječna površinska temperatura Sredozemnog mora upravo je postavila novi toplinski rekord. Naime, spomenuta vrijednost je dosegnula +28,15°C. Osamnaest od dvadeset najtoplijih dana vezano uz površinu Sredozemnog mora zabilježeno je posljednjih trinaest mjeseci.
Ovo je najviša temperatura zabižena od početka sustavinih mjerenja 1982. godine. Izuzetno je vjerojatno da ovaj rekord predstavlja najvišu temperaturu za prosjek Sredozemlja u mnogo dužoj vremenskoj skali, objavljio je britanski meteorolog Scott Duncan.
No ne radi se samo o Sredozemlju. Mora sjeverne Zemljine hemisfere su iznomno topla, osobito oko Skandinavije. U ovom slučaju prosjek se uspoređuje s 30-godišnjim razdobljem od 1971.-2000. Izvor izmjerenih podataka je OISST-, što uključuje podatke sa satelita, brodova, plutača i argo plutača.
Ni Jadran nisu zaobišli rekordi. Oni su Jadransko more zabilježilo je rekordne temperature, s površinskim vrijednostima koje su u nekim područjima premašile 30°C, što je čak 4°C iznad uobičajenih temperatura. Rekorde smo bilježili 15. srpnja ove godine diljem Dalmacije.
Toga dana na službenoj mjernoj postaji na Zenti izmjerena je površinska temperatura mora od čak 29,4°C, što je najviša temperatura mora ikada izmjerena u Splitu od početka službenih mjerenja. Tako je čak za pola stupnja potučen dotadašnji rekord koji je iznosio 28,9°C, izmjeren 10. kolovoza 2017.
No, rekordima tu nije kraj. Apsolutni državni rekord po pitanju temperature mora toga dana je izmjeren u Dubrovniku. 29,7°C je bila najviša ikada površinska temperatura mora u službenoj povijesti mjerenja u Hrvatskoj, ako se izuzme temperature nekih plitkih i zatvorenih površina poput Malog jezera na Mljetu.