Rita Duratović prije sedam je godina dobila novo srce. Djevojčica iz Siska tada je imala četiri godine i srce je dobila u posljednji tren. Kamere RTL-a bile su s njom na proslavi njezina "srcorođendana".
Reporterka Kristina Čirjak tim povodom razgovarala je s liječnikom KBC-a Rebra koji je transplantirao srce Riti i koji se danas sjeća dramatičnih trenutaka operacije koja je bila vrlo posebna.
Liječnički tim koji je vodio hitnu operaciju bio je uistinu velik. I tog zahvata se još svi sjećaju. Ona je prva djevojčica u Hrvatskoj kojoj je ugrađeno mehaničko srce.
Dr. Daniel Dilber, jedan od Ritinih liječnika, prisjetio se tog dana:
"Rita je tada bila djevojčica od četiri godine koja je bolovala od teške srčane bolesti kod koje smo iskoristili sve metode liječenja. Transplantacija srca obično je zadnja metoda koju koristimo za nadomještanje srčane funkcije. Tako je i Rita bila na listi za transplantaciju srca. Međutim, kod Rite je bolest neumoljivo išla ka pogoršanju, stanje se neumoljivo pogoršavalo i morali smo joj ponuditi neku dodatnu metodu liječenja. Tada je to bila spasonosna metoda liječenja, i Rita je prva pacijentica koja je dobila mehaničku potporu srca. To je uređaj koji glumi pumpu, zamjenjuje srce i omogućava cirkulaciju koja omogućava život", otkrio je detalje dr. Dilber za RTL.
Kaže, uslijedila je dramatična situacija jer samo nekoliko sati nakon što je mehanička pumpa počela raditi, dobili su dojavu da se našao pogodan donor za djevojčicu.
"Rita je dobila srce u novom operacijskom zahvatu", rekao je. Sedam godina nakon toga, ponos je tu.
"Naš posao je takav da zbilja svakodnevno spašavamo živote, ali ovo je jedan dramatičan i zbilja slikovit slučaj gdje u jednom trenutku dobiješ novu šansu, novi život, i život kakav živi danas, živi ga gotovo punim plućima", rekao je dr. Dilber.
Dodao je kako je transplantacija srca zadnja metoda kad se sve ostalo iscrpi. U Hrvatskoj se obavlja od 2012. godine, i godišnje se u prosjeku transplantira pet srca, što je dovoljno za naše potrebe.