Današnji dan obilježilo je pretežno vedro vrijeme s umjerenom burom koja je tek na trenutke i mjestimice na Jadranu bila jaka, a rijetka su naselja u kojima je bilo olujnih udara. Tako se najjači splitski udar današnje bure jedva dobacio do 65 km/h.
Bura je imala fenski učinak pa je dan bio natprosječno topao. O toplini dovoljno govore izmjerene najviše dnevne temperature zraka. 20°C je službeno izmjereno u Hvaru, Dubrovniku, Makarskoj, Pločama, Čilipima i Kaštelima.
Današnji dan nije iznimka, jer nas toplina prati od početka mjeseca. Na grafu kretanja temperature zraka na DHMZ postaji Split Marjan vidi se da je temperatura zraka samo jedne noći bila niža od 8°C, a da su najviše dnevne temperature zraka u svim danima bile iznad 12°C.
Današnju buru, zbog svoje slabosti, teško možemo nazvati marčanom burom. Što je zanimljivo, do kraja mjeseca nisu na vidiku nikakve značajne bure niti zahlađenja. Naprotiv, od nedjelje će zapuhati jugo koje će nas potom pratiti danima te će donijeti novu kišu i novo razdoblje toplog nestabilnog vremena.
Tri datuma pučkog meteorologa
Pučka vjerovanja uz ožujak vezuju tri “marčane bure” – što ima temelja u činjenici da je ožujak jedan od najvjetrovitijih mjeseci na Jadranu, a bura najčešći vjetar. Pučki meteorolog čak predviđa i tri datuma u ožujku u kojima se bura javlja, ali su oni različiti u pojedinim krajevima. Osobito često se navode 7., 17. i 27. ožujka, a ponegdje – na srednjodalmatinskim otocima – 7., 14. i 21. ožujka. Te “prognoze” treba uzeti s rezervom jer se dogodi da tih dana bura uopće ne zapuše, pa i da izostanu sve tri marčane bure. Klimatolozi DHMZ-a napravili su verifikaciju datuma pojave bure (objavljeno u meteorološkom časopisu Jadranska meteorologija) koje spominje pučku meteorolog, no utvrđeno je da pri nadnevci stvarnog pojavljivanja bure ne odgovaraju datumima pojave bure koje spominje pučki meteorolog, odnosno da nema dovoljno pravilnosti.
Jer, ožujak je razdoblje složenog prijelaza zime u proljeće, a lokalna gibanja u sklopu opće atmosferske cirkulacije nisu jednaka svake godine. Inače, na širemu splitskom području bura prosječno najčešće i najjače puše u prvoj dekadi ožujka, a najrjeđe u drugoj. Opet je česta krajem treće dekade, kad se jave jača, ali kratkotrajna zahlađenja.
Ove godine, u dosadašnjem tijeku ožujka, bilo je jedva nekoliko dana s burom od kojih niti jedna ne može dobiti "titulu" marčane. Tako je još jednom pobijeno vjerovanje da se pučke "tri marčane bure" moraju dogoditi. Kao što se nije dogodio hladan ožujak nakon tople zime, tako ožujak bez bure i hladnoća ne znači da će ostatak proljeća biti prohladan i nestabilan. Ipak, zadnjih smo godina u drugom dijelu proljeća znali "zaglaviti" u nestabilnom vremenu, a nije posve isključeno da će tako biti i ove godine.