Kao što je Dalmacija Danas već izvijestila početkom studenog, krdo divljih svinja uočeno je na brzoj kaštelanskoj cesti. Tada nam je naš čitatelj ustupio snimku na kojoj je vidljivo dvije velike ženke kako trče s mnogo mladih svinja uz cesto.
Iako su Kaštelani, prizorom divljih svinja tada bila zaprepašteni, nisu očekivali da će im stvoriti mukotrpne probleme.
Naime, posljednjih dana stanovnici Kaštel Sućurca suočavaju se oči u oči s divljim svinjama koje bez straha lutaju u urbanom dijelu mjesta i to čak usred bijela dana, a često ih vide i u svojim dvorištima.
Ova nemila situacija izazvala je nemir među stanovnicima, posebno onima s malom djecom, koji su sada prisiljeni živjeti u strahu od susreta s tim divljim životinjama.
„Djecu se bojimo pustiti vani, a ni sami se ne osjećamo sigurno“
Jedan od zabrinutih Kaštelana obratio se našoj redakciji iznoseći svoje iskustvo.
"Prije nekoliko dana, izašao sam iz svoje kuće kako bih pozvao djecu na ručak. I onda sam doživio šok, ugledao sam divlje svinje koje se slobodno kretale ispred moje kuće. Djeca su se igrala na dvorištu, a divlje svinje nisu ni reagirale na njihovo prisustvo. Ovo je postalo ozbiljan problem, jer se divlje svinje pojavljuju ne samo noću, već i usred dana“, zabrinuto će naš sugovornik.
Stručnjaci tvrde da je moguće da su se ove divlje svinje preselile iz svojih prirodnih staništa zbog gubitka prostora ili tražeći hranu. S obzirom na to da se ovo događa u gusto naseljenom urbanom području, zabrinutost među stanovnicima raste.
„Divlje svinje, slobodno se šeću našim ulicama usred dana. To nije bio izolirani slučaj - postalo je svakodnevno. Djecu se bojimo pustiti vani, a ni sami se ne osjećamo sigurno. Neću ni govoriti da su nam dvorišta izrovana i uništena“, opisuje naš čitatelj.
Također, navodi kako su se žalili i nadležnim institucijama, no uzaludno. Svinje se i dalje nonšalantno šeću dvorištima.
„Razorile su nam vrtove“
„Uputili smo apel lokalnim vlastima, ali nitko još nije reagirao, želimo brzu reakciju“, ljutito će čitatelj Dalmacije Danas koji nam je ustupio video i foto materijale na kojima je vidljivo kako se divlje svinje slobodno kreću u dvorištima kuća.
Splitska policija je također zaprimila nekoliko dojava o uništavanju povrća u vrtovima pored kuća koje se nalaze u blizini područja lovišta „Kaštela“ koji se nalazi na padinama Kozjaka.
„Obzirom da rješavanja ovo problematike nije u nadležnosti policije, o navedenom smo obavijestili lovačko društvo i lovnog inspektora“, kazali su nam iz PU splitsko-dalmatinske.
Iz Lovačkog saveza splitsko-dalmatinske županije nam kažu kako je prema Zakonu o lovstvu zabranjeno loviti u na javnim cestama i površinama te na građevinskom području, osim na neizgrađenom građevinskom području do njegova privođenja namjeni.
„Prema članku 3. Zakona o lovstvu divljač je je dobro od interesa za RH i ima njezinu osobitu zaštitu, a i ustanovljenje lovišta je u interesu RH.
Lovište se ustanovljuje prema vrsti divljači koja prirodno obitava ili se uzgaja na površinama zemljišta, prema broju divljači koja se prema mogućnostima staništa može uzgajati na tim površinama i namjeni lovišta.
Lovcima ruke zavezane
Međutim, postoje površine na kojima je propisana zabrana ustanovljenja lovišta te na takvim površinama, sukladno odredbama Zakona o lovstvu, lovoovlaštenici ne smiju vršiti nikakve lovne aktivnosti, a urbane sredine su jedne od tih mjesta“, pojašnjava nam Mate Budimir, tajnik LSŽSD.
Zanimalo nas je što se onda radi u slučajevima poput ovog, kada se divljač pojavi u gradskoj sredini, a predstavlja opasnost i štetu za građane i njihovu imovinu.
Budimir rješenje vidi u propisanom Programu za zaštitu divljači koji su neki gradovi donijeli, baš zbog učestalih slučajeva gdje se divlje životinje spuštaju u grad, no grad Kaštela, čini se nije na ovom tragu.
„Program zaštite divljači je planski akt koji korisnik površina podnosi ministarstvu nadležnom za poslove lovstva na suglasnost.
„Rješenje postoji, ali Grad ne reagira“
Dakle, Zakonom o lovstvu propisano je donošenje Programa zaštite divljači za površine na kojima je zabranjeno ustanovljenje lovišta kao što su gradovi i naselja, kako bi se slučajevi pojave divljači riješili na najprihvatljiviji i najbrži mogući način i omogućilo zakonsko opravdano uklanjanje ili istjerivanje divljači“, govori nam.
Iz Lovačkog saveza ŽSD su istaknuli kako pojava divljih svinja u Kaštelima nije neuobičajena s obzirom da gradovi ili naselja mogu predstavljati relativno povoljna staništa za neke vrsti divljači, ali isto tako mogu predstavljati ugrozu prema stanovništvu te nije prihvatljivo da na takvim površinama obitavaju.
Isto tako, naglašavaju da samo jedna jedinka divljači može prouzročiti nedopustivu štetu. No ruke su im zavezane, jer grad Kaštela nije pokrenuo Program zaštite divljači kojima bi se omogućilo zakonski opravdano uklanjanje divljači s gradskih površina, na dobrobit divljači i građana.
Upit o navedenom slučaju i o namjeri pokretanja Programa za zaštitu divljači poslali smo gradu Kaštela.
Mogu li građani Kaštela odahnut?
„Komunalno redarstvo će, u suradnji s Mjesnim odborom Kaštel Sućurac i Lovačkom udrugom Kaštilac, podijeliti Repelente za divlje svinje kućanstvima u čijoj okolini su iste viđene.
Također, pojasnit će im se način korištenja kako bi primjena repelenta bila što učinkovitija, odnosno, kako bi isti odbio divlje svinje s naseljenog područja“, odgovorili su iz Grada na upit portala Dalmacija Danas.
Građani s predloženim rješenjem nisu zadovoljni jer kako kažu, isprat će se s prvom kišom, no nadamo se da će uskoro moći odahnuti, jer iz Grada navode da izradu Programa zaštite divljači pokrenut će iza Nove godine, stoga bi se situacije poput ove trebale rješavati na brži, efikasniji i dugoročniji način.
„Izrada Programa zaštite divljači predviđena je proračunom za 2024. godinu te će se iza Nove godine pristupiti izradi istog, kao i ugovaranju provedbe navedenog Programa“, poručili su iz grada Kaštela.