Kulturno umjetničko društvo „Branimir 888“ užurbano radi na pripremi dvodnevne, jubilarne, 20. međunarodne smotre folklora „Stara je škrinja otvorena“ za dječje i odrasle skupine, koja će se održati od, 14. do 15. srpnja s početkom u 20 sati na sportskom igralištu Radača (Muć). Smotra „Stara je škrinja otvorena“ međunarodnog je karaktera i uvrštena je u CIOFF-ov kalendar. CIOFF je međunarodno vijeće za organizaciju folklornih festivala.
Program smotre odvija se na otvorenom, na pozornici sportskog igrališta Radača, a ulaz je slobodan za sve posjetitelje.
Na dječjoj smotri koja se odvija 14. srpnja, većina grupa su iz Hrvatske te iz Bosne i Hercegovine, a ugostit će 13 dječjih društava, koja će nastupiti s 15 plesnih točaka. Očekuje se, sudeći po prijavnicama, 350 malih folkloraša iz Dalmacije, Slavonije i Bosne i Hercegovine.
Smotri za odrasle, 15. srpnja, prethodi mimohod svih sudionika kroz centar Donjeg Muća. Mještani pred svojim kućama dočekuju folklorne skupine te ih časte hranom i pićem. Smotra folklora jedini je društveni i kulturni događaj koji se u ljetnim mjesecima odvija u općini Muć, stoga je od velikog značaja za same mještane, ali i za ljubitelje folklora i tradicije iz cijele zemlje.
Interes za sudjelovanjem na smotri je velik, što potvrđuje više desetaka grupa iz Hrvatske te deseci inozemnih grupa koje su tijekom ovih 20 godina nastupile na smotri. Osim grupa iz Europe (Češka, Mađarska, Slovačka, Makedonija, Bosna i Hercegovina, Turska, Italija, Rusija, Ukrajina, Litva, Portugal…) Za nastup na ovogodišnjoj smotri već je potvrđen dolazak grupa iz Meksika, Portugala i Rumunjske, Bosne i Hercegovine te domaća društva iz Dalmacije, Like i Slavonije.
Osim u bogatom kulturno-umjetničkom programu svi posjetitelji moći će uživati i u zabavnom programu nakon nastupa KUD-ova, kupiti suvenire koje će za ovu priliku izraditi Udruga Pokret Zagore, a sve uz neizostavnu ponudu hrane i pića.
Kulturno umjetničko društvo „Branimir 888“ osnovano je 1998.g. s ciljem očuvanja i promicanja kulturne baštine i običaja Mućkog kraja. Ove godine društvo, koje djeluje u više sekcija, obilježit će 25 godina od osnutka. Dvije dječje folklorne skupine koje broje preko 40 djece (mlađa za uzrast do 10 godina, te starija 10-14 godina te odrasla folklorna skupina koja okuplja 28 članova od 15 do 40 godina, muški i ženski pjevači ojkavice te mandolinski orkestar.) na ponos su ovog dijela Zagore.
Društvo uz financijsku pomoć Ministarstva kulture radi i na obnovi, rekonstrukciji i otkupu nošnje Mućkog kraja, te posjeduje bogatu zbirku zavičajnih nošnji. Uz to društvo posjeduje nošnje i iz drugih dijelova Hrvatske (Splita, Korčule, Slavonije, Međimurja i Vrlike).
Trenutno se vrijedno radi na snimanju materijala za izložbu o svjetskoj nematerijalnoj kulturnoj baštini koja će biti postavljena u muzeju Saline royale d'Arc-et-Senans u Francuskoj.
O izložbi u muzeju Saline royale d'Arc-et-Senans u Francuskoj.
Izložba pod nazivom Centre de lumieres ili Centar svjetala, posvećena svjetskoj baštini otvorena je u muzeju Royal Saltworks of Arc-et-Senans u Francuskoj.
Izložba je multimedijalna i koncipirana je u dva dijela. Prvi dio posvećen je svjetskoj materijalnoj baštini i u njemu se prikazuje 8 filmova (sfinge i piramide u Egiptu, Palmyra u Siriji, grad Angkoru u Kambodži,itd).
Drugi dio izložbe u kojem se prikazuje i naš video, prikazuje se u tradicijskom paviljonu, gdje se vrti 5 filmova o različitim tradicijama, svjetskoj nematerijalno baštini.
Između capoeire iz Brazila, plesa Taskiwin iz Maroka, Kraljevskog baleta iz Kambodže, ceremonije Mevlevi Sema iz Turske prikazuje se i film o Nijemom kolu u izvedbi našeg KUD-a „Branimir 888“.
Video je snimljen tehnikom 360⁰, od strane Darna Zagreb, kojima zahvaljujemo na odličnoj suradnji i finalnom izgledu videa. Također hvala Elina Thoumieux iz agencije Iconem koja nas je preko Ministarstva kulture pronašla i omogućila da sudjelujemo na ovakvom svjetskom projektu.
Sama izložba bit će postavljena u muzeju sljedećih 5 godina, a muzej svake godine posjeti oko 150 000 posjetitelja. Iako ne možemo fizički otići na izložbu, možemo vidjeti kako to izgleda kroz snimake iz samog paviljona i uživati u odličnom video uratku na Youtubeu.