Ulaskom u ljeto, osim mora, bijeg od vrućina može predstavljati odlazak u planine, a Lika i Gorski kotar u ovom dijelu godine nude pregršt mogućnosti. O Plitvičkim jezerima često se može čitati na portalima, a ovoga puta vodimo vas u južnu Liku gdje vam predlažemo dinamičan, ali dvodnevni izlet.
Do Like možete stići ili autocestom ili starom cestom preko Dalmatinske zagore, ako želite uštedjeti koji euro.
PRVI DAN: Izvor Une, Cerovačke špilje, Zir, spavanje u Lovincu
Kod mjesta Otrić skreće se prema Srbu te ćete za oko pola sata vožnje stići do ulaza u ovu prirodnu znamenitost. Vrijedi napomenuti da cesta prolazi kroz jedan od najmanje naseljenih dijelova Hrvatske, pa će vam osjećaj divljine biti popriličan. Ovaj dio Like idealan je za ljubitelje astronomske fotografije jer gotovo da i nema svjetlosnog zagađenja.
Na ulazu će vas dočekati ljubazno osoblje JU Natura Jadera, a ulaznica je 3 eura. Za 15-ak minuta hodanja uređenom stazom koja ide uzbrdo doći ćete do ovog vrela intenzivno tirkizne boje, a kada ga ugledate, zaboravit ćete na umor i vrućinu dana.
Vrelo Une
Vrelo Une nalazi se na 395,8 metara nadmorske visine u ličkom dijelu Zadarske županije, ispod padina planina Ličke Plješivice i Stražbenice, blizu mjesta Donja Suvaja u Općini Gračac. Ovo vrelo, s kanjonom dužine 150 metara, zaštićeno je kao hidrološki spomenik prirode od 1968. godine, obuhvaćajući površinu od 263 ha (2,63 km2). Veći dio toka u BiH proglašen je nacionalnim parkom.
Vrelo Une je najdublji krški izvor u Hrvatskoj i među pet najdubljih u svijetu, istražen do dubine od 248 metara, ali dno još nije dosegnuto. Na izvoru Una stvara bajkovito plavozeleno jezero okruženo šumom i strmim liticama, a prvi slap se pojavljuje već 10 metara od vrela. Jezero su istraživali speleoronioci u sklopu međunarodne ekspedicije 2007. godine, dosegnuvši dubinu od 205 metara.
Zbog izuzetne ljepote i hidromorfološke vrijednosti, jezero, kanjon i 150 metara nizvodnog toka proglašeni su zaštićenim hidrološkim spomenikom prirode. Vrelo Une, na nekoliko kilometara od bosanskohercegovačke granice, posjećuje oko 1.500 posjetitelja godišnje. Ova prirodna atrakcija udaljena je dva sata vožnje od Zadra, a često je posjećuju turisti iz dalmatinskih mjesta.
Una, rijeka osobitih prirodnih vrijednosti, izvire u Zadarskoj županiji u mjestu Donja Suvaja na 398 metara nadmorske visine. Okružena je šumama i strmim liticama. Voda izvire iz velike dubine, stvarajući mirno, modrozeleno jezero. Zbog svoje nevjerojatne ljepote i tirkizne boje, vrelo ostavlja posjetitelje bez daha, a broj posjetitelja raste svake godine.
Nakon Une, vrijeme je posjetiti najveći turistički špiljski kompleks u Hrvatskoj - Cerovačke špilje, odnosno pećine. Pripadajući ugostiteljski i administrativni objekti u blizini špilje su novi, izgrađeni EU novcima, ali da se cijeli sustav još uhodava, lako je primijetiti.
Cerovačke špilje
Cerovačke špilje smještene su na obronku južnog Velebita, na sjeveroistočnoj padini brda Crnopca, u zaštićenom području „Parka prirode Velebit“. Najbliži grad je Gračac, udaljen 4 kilometra.
Za turistički posjet su otvorene Donja i Gornja Cerovačka špilja, svaka u dužini od oko 700 metara. Obilazak jedne špilje traje oko sat pol s time da ste u samoj špilji otprilike 50 minuta. Obilazak obje špilje traje oko tri sata, u svakoj špilji ste po cca 50 minuta, ostatak vremena odlazi na hod od centra do špilja i nazad. Špilja se obilazi sa vodičem (vođenje je uključeno u cijenu ulaznice). Naravno, možete odabrati opciju da posjetite samo jednu od špilja.
Centar izvrsnosti Cerovačke špilje s parkingom smješten je na 553 m/nm odakle se laganim hodom pješačkom stazom za cca 15 minuta dolazi do Donje spilje smještene na 624 m/nm. Za dodatnih 10 minuta hoda pješačkom stazom se dolazi do Gornje spilje koja se nalazi na 671 m/nm.
Prosječna temperatura u špiljama iznosi oko 7 oC. Upravo zbog toga je za posjet špiljama potrebno imati topliju, slojevitu odjeću – tijekom cijele godine, te sportsku obuću. Ponovit ćemo, stvarno je HLADNO unutra i gotovo nema grupe koja potpuno shvaća što znači 7 stupnjeva kada u špilju ulazite u ljetnim mjesecima. U kratkim rukavima niti ne pokušavajte ući.
Vodiči su profesionalni i ljubazni i odgovorit će vam na sva pitanja koja vas zanimaju. Sve u svemu, radi se o jednoj od najljepših, ako ne i najljepšem speleološkom objektu u Hrvatskoj koji će vas sigurno oduševiti.
Avanturizma nikada dosta pa smo za posljednju destinaciju prvog dana odabrali brdo Zir. Radi se o uzvisini koju primijeti svaki vozač autoceste kroz južnu Liku, nedaleko od istoimenog odmorišta. Iako vam iz daljine može izgledati "bezazleno", popeti se na njegov vrh nekim može predstavljati izazov jer se koriste i sajle.
Brdo Zir
Zir je osamljeno brdo sa stjenovitim vrhom u sredini Ličkog polja. Gledan s autoceste Zagreb – Split, željezničke pruge ili s Ličkog polja, djeluje vrlo zanimljivo jer se čini da je nekim čudom to brdo izraslo usred ravnice. Podnožjem Zira prolazi autocesta Zagreb – Split.
Kako prići Ziru? (Izvor: planinarenje.hr)
Jedini markirani pristup na Zir počinje na cesti pokraj zaselka Trkulje. S izlaza Gornja Ploča treba nastaviti 1 km do prvog silaska s te (brze) ceste i skrenuti desno. Oko 100 metara nakon skretanja s brze ceste treba ponovno skrenuti desno na makadamski put (postoji putokaz Zir) koji u vodi u smjeru Zira i dolazi na križanje gdje se odvaja seoski put prema Trkuljama. Automobil treba ostaviti u blizini prolaza ispod autoceste, na mjestu gdje se odvaja seoski put prema Trkuljama. Odatle treba poći sporednim seoskim putom prema zaselku Trkulje istočnim pobočjem Zira i dalje kroz šumu u zapadnom smjeru.
Markacija 10' iza kuća ostavlja širi put i nastavlja blagim usponom preko livada i kroz šumarak do golemog špiljskog otvora uz stazu. Lijevo od špilje kroz šumu se stiže do hrpta i otvorenijeg terena s lijepim vidicima. Hrptom se markacija uspinje do prijevoja pod samom glavom, a zatim strmim usponom do vrha, potkraj kroz stijenu. Na dva mjesta postavljena je sajla kao pomoć pri usponu.
Pogled s vrha je zaista spektakularan - biti u središtu južne Like na 850 metara metara je iskustvo koje nećete skoro zaboraviti.
Za noćiti u južnoj Lici ima nekoliko opcije, a mi smo izabrali apartmane u Lovincu, malom i simpatičnom ličkom mjestu koja će vam pružiti autohtoni lički ambijent i prihvatljive cijene.
The gallery was not found!
DRUGI DAN: Majstorska cesta i Tulove grede
Nakon buđenja i ličkog doručka smo se spakirali i krenuli na avanturu - južni Velebit. Vožnja Majstorskom cestom posebno je iskustvo, gornji dio je makadam koji je u dobrom stanju, ali iz predostrožnosti bi bilo dobro da ga izbjegnu niski automobili.
Tulove Grede i Majstorska Cesta su fascinantni dragulji Velebita, pružajući posjetiteljima priliku za istraživanje prirodnih ljepota. Do Tulovih Greda dolazi se Majstorskom cestom koju je u 19. stoljeću izgradio Josip Kajetan Kažić po nalogu bečkog dvora. Cesta, na nadmorskoj visini od 1045 metara, otvorena je 1832. godine, povezivala je unutrašnjost Hrvatske s obalom Jadranskog mora i danas je pod zaštitom Ministarstva kulture kao povijesna cesta i kulturno dobro.
Prolazeći Majstorskom cestom, posjetitelji će uživati u šarmu prošlih vremena i mogu posjetiti Winnetouov grob. Ova mitska planina poslužila je kao kulisa za kultni njemački film. Na trasi se nalaze i dvije sakralne građevine, uključujući crkvicu svetog Franje. Duž 41 kilometra ceste vodi se do 51 spomenika iz Domovinskog rata i kapelice Damira Tomljanovića Gavrana. Na ovoj cesti, s južne strane Velebita, nalazi se rodna kuća našeg proslavljenog nogometaša Luke Modrića.
Tulove Grede, smještene u srcu Velebita, privlače avanturiste, planinare i zaljubljenike u prirodu. Ove stijene, uzdižu se na 1120 metara nadmorske visine, pružajući spektakularne panorame prema moru na zapadu i Velebitskim vrhovima na istoku. Ovo područje poznato je po narodnim predajama o zmajevima, nevidljivim velebitskim vilama i Crnoj Kraljici koja je donosila nesreću.
Automobile ćete parkirati u blizini tamošnjeg prijevoja, a uspon je umjereno zahtjevan. Ipak, gotovo do vrha može stići i netko u lošijoj kondiciji, međutim posljednjih nekoliko stotina metara izrazito je stjenovito, povremeno se koristi sajla, te se na ovaj dio ne bi trebali upuštati oni koji se boje visine. Dolaskom na vrh Tulovih greda dobit ćete najljepšu moguću nagradu, pogled koji oduševljava.
Ispod Tulovih Greda nalazi se tunel Sveti Rok, a s vrha se pruža pogled na kanjon Zrmanje te Novigradsko i Karinsko more, dok s druge strane pruža predivan pogled na Velebit.