Bunari na Rajčici, jedan od najljepših prirodnih fenomena Kliške zagore, nedovoljno je poznat javnosti kako zbog svoje nedostupnosti tako i zbog mističnosti i činjenice kako nisu dovoljno istraženi. Općina Klis je sredstvima financiranim iz Europske unije svojedobno rekonstruirala traktorski put na šumskoj cesti koja spaja Brštanovo, Nisko i Matase u Lećevici i time učinila dostupnijim ovaj komadić raja svekolikom pučanstvu.
Tako je 10 prirodnih bunara okruženih suhozidima, koji su nematerijalna hrvatska kulturna baština, postalo nezaobilazna turistička atrakcija i uz uređenja staza, odmorišta i vidikovaca Klis, Solin, Kaštela, Lećevica i Klis zaokružilo biciklističku rutu u Splitsko – dalmatinskoj županiji.
O bunarima Rajčica danas se zna malo, a prema legendi postojali su čak i u ilirsko doba, prije dolaska Rimljana te nikada nisu presušili. Ovi bunari impresioniraju ne samo svojom poviješću, već i načinom izgradnje. Sagradili su ih od suhozida i gotovo su simetrični. Opremljeni su stepenicama koje olakšavaju pristup vodi, a dubina im se kreće od jednog do osam metara.
Što se tiče povijesti, ona, nažalost, ne pruža mnogo odgovora. Nisu provedena značajna istraživanja pa ostaje nejasno tko je i kada sagradio te bunare. Također, nije poznato ni kako su dobili svoje ime – jesu li nazvani po rajčicama ili raju.
Mještani ovih krajeva tvrde da bunari imaju tursko porijeklo i da su imali ključnu ulogu u svakodnevnom životu lokalnog stanovništva. Koristili su ih za opskrbu kućanstava vodom i za napajanje stoke.
Kako god bilo bunari su tu, intrigantni su i potrebno je temeljito istražiti cijelu povijest i priču oko bunara. No ovo vrelo života u jednom od najsušnijih dijelova Dalmatinske zagore, svakako ima svoju priču koju treba zaštititi, očuvati i ispričati.
KAKO DO BUNARA?
Da bi došli do bunara Rajčice morate stići do Niskoga, ako dolazite automobilom. U Niskom se uključujete na makadam koji je u dobrom stanju i može ga se proći i "niskim" automobilom. Kada auto parkirate na putu, odnosno uz njega, imate tek koju minutu pješaćenja do bunara.
Auto parkirajte na točki koju smo označili na sljedećoj karti:
Općina Klis uložila dva milijunska sredstava iz EU fondova u rekonstrukciju traktorskog puta koji spaja Brštanovo, Nisko i Matase sve je više znatiželjnika i zaljubljenika u prirodu koji dolaze posjetiti ovo fascinantno skriveno blago Kliške zagore.
Na samom izletištu postoje betonsko stol i dvije klupe, balotaški zog i kamin za izletnike.
Ako još niste bili na bunarima Rajčice, bit će vam jasno zašto bi upravo ovaj lokalitet mogao postati novi biser kulturnog turizma Zagore.
Travanj je idealan mjesec za posjetiti bunare, vode još ima u izobilju, a još nisu nastupile vrućine. Prirode se tek bude i sve je u svijetlo zelenim tonovima...