Proljetni vikend za nama bio je kao stvoren za izlete, a članovi udruge Žrvanj odradili su zanimljiv jednodnevni izlet koji je sadržavao nekoliko odredišta. Prva točka izleta bili su bunari Rajčice koji se nalaze pored Niskog, u dubokom zaleđu općine Klis. Potom su posjetili sinjsku Tvrđavu, a nakon nje su se spustili u sam grad gdje su posjetili Muzej Sinjske alke.
U popodnevnim satima uslijedio je posjet ranču Mustang u Glavicama, a posljednji dio izleta uključivao je uvijek lijepe izvore Rude i Graba, kao i sam Grab.
O Bunarima rajčica, te izvorima Rude i Graba bit će riječi u sljedećim nastavcima "Šta'š doma", a sada vas vodimo u uvijek lijepi Sinj.
Posjet Sinju krenuo je s tvrđavom Grad. Stara tvrđava poznata kao Grad, koja je nekoć štitila sinjsku varoš od turskih najezdi, danas čuva uspomenu na bogatu povijest Sinja. Nakon višestrukih potresa i napada, od tvrđave nije mnogo ostalo, ali crkvica sagrađena 1887. godine na njenim ostacima simbolizira odanost Sinjana prema Majci Božjoj. U znak te odanosti, 2008. godine postavljen je brončani kip Gospe Sinjske, rad akademskog kipara Josipa Marinovića. Planira se obnova zidina tvrđave i proslava tristote godišnjice obrane Sinja, dok su tvrđava i pripadajuće groblje pod zaštitom Ministarstva kulture Republike Hrvatske.
Najbolje se parkirati uz samo groblje, a već za 10-15 minuta hoda stići ćete do vrha tvrđave odakle seže prekrasan pogled na cijeli Sinj, ali i na Cetinsku krajinu, te planine Dalmacije - Kamešnicu, Dinaru, Svilaju, Mosor, Biokovo...
Nakon uživanja u panoramama silazimo u grad te posjećujemo Muzej Sinjske alke. Samo prošle godine ovaj muzej posjetilo je oko 25.000 posjetitelja, a kada tome pridodamo oko 14.000 posjetitelja Muzeja Cetinske krajine, jasno je da je interes za upoznavanjem povijesti ovog kraja sve veći. Tamo su nas dočekali voditelj muzeja Boris Filipović Grčić kao i direktorica TZ grada Sinja, Monika Vrgoč. U jednosatnom obilasku ovog modernog zdanja članovi udruge su doznali više o Sinjskoj alci, a uvijek radoznali članovi Žrvnja dobili su sve odgovore na postavljenja pitanja. Osobito je bilo zanimljivo slušati o alkaru koji je najviše puta u povijesti bio slavodobitnik. Naime, Alku je najviše puta dobio Nikola Cerinić koji ju je osvojio čak 12 puta, a natjecao se od 1867. do 1899. godine. On je inače bio rođeni Bračanin čiji je otac došao u Sinj kad je Nikola imao četiri godine. Iako su stari alkarski propisi dozvoljavali sudjelovanje u Alci samo onima rođenim na prostoru Sinjske krajine, Cerinić je mogao trčati Alku na temelju domicila, odnosno činjenice da je 20 godina neprekidno živio u Sinju.
Ovaj muzej oduševit će sve istinske ljubitelje povijesti i tradicije i neizostavna je točka prilikom posjete Sinju.
Sredinom popodneva napuštamo centar grada i odlazimo u Glavice u tamošnji ranč Mustang. Ranč je ujedno ugostiteljski objekt pa smo tamo ručali ukusnu domaću spizu - juhu, arambašiće i peku. Posjetitelji imaju mogućnost jahanja konja, a s obzirom na dio godine, potrebno je rezervirati svoje mjesto na vrijeme.
U nastavku pogledajte fotogaleriju Žrvnjevog posjeta Sinju i Muzeju Sinjske alke, a iza toga možete pročitati tekst o samom muzeju objavljen na stranicama turističke zajednice.
Muzej Sinjske Alke
Alkarski dvori s Muzejom Sinjske alke, smješteni su u jednom od rijetko čuvanih mletačkih kvartira (vojarna za smještaj konjice) sačuvanih u Dalmaciji. Oblikovanjem Alkarskih dvora u starom baroknom Kvartiru, konačno su se stekli uvjeti da viteška igra Sinjska alka dobije svoj reprezentativni muzejski okvir koji će 365 dana u godini biti potpuno otvoreni javnosti, namjernicima, ekskurzijama i prije svega samim Sinjanima.
Muzej je svečano otvoren 8. kolovoza 2015. godine u sam osvit proslave velike obljetnice. Tako je ozračju 3 stoljeća slavlja postojanja Viteško alkarsko društvo i Muzejski fundus starih alkarskih odora i opreme našao mjesto pod primjerenim krovom i u sugestivno uređenom ambijentu.
Muzej Sinjske alke svojim stalnim postavom doseže najviše muzejske standarde, prezentacijske i tehnološke, te tako staje uz bok ostalih vrhunskih muzeja u Republici Hrvatskoj. Sam prostor je inkorporiran u centralni dio Alkarskih dvora, kao poveznica od ulaza Petrovac na jugu do Vojvodinih prostorija na sjeveru.
Muzejski postav uključuje mnoštvo odora, opremu i oružje sinjskih alkara te alkarske statute i pravilnike koje donosi u suvremenoj digitalnoj formi. Posebnu atrakciju postava predstavlja prikaz alkarske povorke načinjen u prirodnoj veličini a prikazana je i rekonstrukcija bitke pod Sinjem iz 1715. gdje će posjetitelji u multimedijalnom okruženju moći doživjeti tu slavnu bitku.
Priča koju će vam ispričati svojom arhivskom građom nezamjenjiv je dio povijesti i grada Sinja i Cetinske krajine i Republike Hrvatske, a osnovna misao vodilja je da se svakom posjetitelju približi ova nezamjenjiva kulturna baština koju je prepoznao i UNESCO.
Realizacijom Muzeja Sinjske alke Republika Hrvatska je dobila modernu muzejsku ustanovu koja javnom prezentacijom vodi računa o strukturi svojih posjetitelja, i koja čuva, štiti i restaurira naslijeđenu građu u skladu s današnjim vremenom i suvremenim promišljanjima o muzejima kao prvenstveno kulturnim, a onda i znanstvenim i pedagoško-edukativnim institucijama.
Nikad dosad nije bilo moguće sve o Sinjskoj alci doživjeti u jednome prostoru, a upravo je to ono što Muzej Alke nudi.