U okviru projekta „Funkcionalna integracija Sveučilišta u Splitu, PMF-ST, PF-ST te KTF-ST kroz razvoj znanstveno-istraživačke infrastrukture u Zgradi tri fakulteta (KK.01.1.1.02.0018)“, nabavljena je suvremena znanstvena oprema ukupne vrijednosti 5,7 milijuna kuna - Kemijsko-tehnološki fakultet u Splitu (KTF) je dobio uređaj Empyrean Series 3 koji predstavlja najnoviju treću generaciju XRD uređaja proizvođača Malvern Panalytical, dok je na Prirodoslovno-matematički fakultet (PMF) stigao suvremeni uređaj za termoforezu.
Naime, KTF je kao partner u provedbi ovog projekta dobio XRD uređaj, a riječ je o nabavi kapitalne opreme u vrijednosti od 4,6 milijuna kuna. Nova serija uređaja je temeljena na redefiniranom konceptu višenamjenskog difraktometra s novim dizajnom MultiCore Optics-a koji omogućava najveću raznolikost mjerenja. Empyrean ima jedinstvenu sposobnost mjerenja svih vrsta uzoraka - od praha do tankih filmova, od nanomaterijala do čvrstih predmeta i to na jednom instrumentu.
Tehnike i metode mjerenja koje se mogu primijeniti na ovom uređaju omogućavaju njegovo korištenje u znanstveno istraživačkom radu u različitim područjima i poljima znanosti te ujedno uređaj predstavlja izvrstan potencijal za pružanje podrške različitim industrijama bilo da je riječ o praćenju kvalitete sirovine, poluproizvoda i gotovih proizvoda u postojećim proizvodnim procesima ili razvoja novih proizvoda. Kemijska, prehrambena i farmaceutska industrija bi mogle imati značajan interes za primjenom ovakve opreme u njihovim poslovnim aktivnostima i to ne samo u Splitsko-dalmatinskoj županiji nego i šire.
Za PMF ukupna vrijednost nabave uređaja za termoforezu iznosi 1.101.562,50 kuna. Uređaj za termoforezu koristi se za brzu i preciznu kvantifikaciju biomolekulskih interakcija. Tehnikom se prati gibanje molekula u gradijentu temperature putem kovalentno vezane fluorescentne boje, fluorescentno obilježenih fuzijskih proteina ili intrinzične fluorescencije biomolekule. Budući da se ovi eksperimenti provode u otopini bez potrebe za imobilizacijom biomolekula, tehnikom je moguće istraživati interakcije s liposomima, nanodiskovima te membranskim proteinima. Instrument mjeri interakciju neovisno o veličini molekula te nije potrebno imati pročišćeni biološki uzorak, već se mogu koristiti stanični lizati što osigurava mjerenje interakcije u nativnim uvjetima. Zbog svega navedenog instrument nalazi široku primjenu u medicinskoj kemiji, biomedicini, farmaciji, kemijskoj tehnologiji i biotehnologiji.
Uređaji su financirani bespovratnim EU sredstvima putem Europskog fonda za regionalni razvoj kroz Poziv za dostavu projektnih prijedloga ''Ulaganje u organizacijsku reformu i infrastrukturu u sektoru istraživanja, razvoja i inovacija'' u okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija.
Realizacijom predmetne nabave dostiže se i opći cilj projekta „Funkcionalna integracija Sveučilišta u Splitu, PMF-ST, PF-ST te KTF-ST kroz razvoj znanstveno-istraživačke infrastrukture u Zgradi tri fakulteta (KK.01.1.1.02.0018)“ koji predstavlja funkcionalnu integraciju sastavnica Sveučilišta u Splitu, posebno svih triju partnera ovog projekta na području znanstveno-istraživačkog rada i pametne specijalizacije s naglaskom na predviđena područja zdravlja, održivog okoliša i energije, inženjerstva, biotehnologije i bioekonomije.
Projektom su predviđena i istraživanja u koja će biti uključeni i dionici iz gospodarstva, stoga će jedan od dugoročnih rezultata projekta biti doprinos razvoju gospodarstva u sveučilišnom okruženju, što je u skladu sa Strategijom Sveučilišta u Splitu za razdoblje 2015.-2020.
Ukupna vrijednost projekta iznosi 85.142.157,88 kuna, od čega je iznos koji je sufinanciran EU bespovratnim sredstvima 82.870.870,38 kuna. Razdoblje provedbe projekta je od 01. rujna 2018. do 01 . travnja 2021. godine.