CIOFF - Međunarodno vijeće organizatora festivala folklora. CIOFF radi na očuvanju, promociji i širenju tradicijske kulture, a glavni ciljevi jesu: promocija nematerijalne baštine kroz različite oblike ekspresije kao što su ples, glazba, igre, rituali, običaji i drugi oblici umjetnosti, služenje ciljevima UNESCO-a od 1970. godine, podupiranje aktivnosti svojih članova i nevladinih organizacija koji rade u području folklora i kulturnog nasljeđa te rad u službi mira i nenasilja.
Međunarodno vijeće organizatora festivala folklora u Hrvatskoj HRCIOFF, kao dio velike svjetske mreže CIOFF-a, u Osijeku od 3. do 12. 11. 2023. godine organiziralo je 52. Svjetski kongresa CIOFF-a. Glavni ciljevi 52. Svjetskog kongresa CIOFF-a u Osijeku bili su: promocija nematerijalne baštine kroz različite oblike umjetničke i izvedbene ekspresije. Posebnu vrijednost ovog velikog kulturnog događanja prepoznalo je i Ministarstvo kulture i medija RH koje je bilo pokrovitelj ovog značajnog međunarodnog skupa.
Na zamolbu CIOFF Hrvatska, domaćina i organizatora događaja, za pomoć u organizaciji ovog svjetskog kongresa koji je okupilo preko 300 delegata iz cijelog svijeta, FA JEDINSTVO s partnerima u zasebnom programu kongresa predstavilo je dio zaštićene nematerijalne baštine s prestižnog UNESCO-vog popisa s područja Splita i Splitsko-dalmatinske županije.
"Uz FA Jedinstvo kao nositelja projekta i plesno-glazbenog dijela programa, u predstavljanju dalmatinskog nasljeđa bili su uključeni i: klapa Praska iz Podstrane, učenici i nastavnici Turističko-ugostiteljske škole Split te Viteško alkarsko društvo iz Sinja koje su predstavljali alkar Josip Gugić i alkarski momak Ivan Vitić", otkrili su iz splitskog Jedinstva.
Cjelokupno predstavljanje projekta posvećenog baštini Splita i SDŽ pod nazivom Dalmatinska večer ujedinilo je sve njegove sudionike u zasebnom dijelu kongresa koje se održalo u Hotelu Zoo u Osijeku, 9.11. 2023. Tom prigodom delegatima kongresa, pristiglih iz 48 zemalja sa svih kontinenata, uz Umijeće izrade i kulturu odijevanja dalmatinskog veštita, koje je od ove godine postalo zaštićeno nematerijalno kulturno dobro upisano u Registar kulturnih dobara RH, prezentirana su i ostala zaštićena hrvatska i dalmatinska nematerijalna kulturna dobra upisana na prestižni UNESCO Popis nematerijalne baštine čovječanstva i to:
- Nijemo kolo s područja Dalmatinske zagore,
- Sinjska alka, viteški turnir u Sinju,
- Klapsko pjevanje,
- Mediteranska prehrana na hrvatskom Jadranu, njegovoj obali, otocima i dijelu zaleđa.
Oduševljeni delegati kongresa s posebnom pozornošću su pratili bogatu audio-video prezentaciju Dalmacije koju su sjajno pripremile članice FA Jedinstvo Antea Buntić i Tea Bilić, dok su svaku pojedinu plesnu i glazbenu točku programa Jedinstva i Praske, izlazak stasitih sinjskih alkara te predstavljanje Međunarodnog festivala folklora Split u organizaciji FA Jedinstvo, ispraćali dugotrajnim pljeskom. Nakon završetka prezentacije i umjetničkog dijela programa uslijedio je vrhunac večeri kad su profesori i učenici Turističko-ugostiteljske škole Split pred nazočne iznijeli pomno pripremani gastronomski dio dalmatinskog nasljeđa kroz boje, mirise i okuse dalmatinske spize kao neizostavnog dijela mediteranske prehrane čime su delegati na kongresu u konačnici dobili priliku osjetiti cjeloviti doživljaj Splita i Dalmacije.
Nastavak aktivnosti dalmatinskih kulturnih ambasadora na 52. Svjetskom kongresu CIOFF-a u Osijeku nastavio se i sutradan 10. studenog nizom uspješnih i srdačnih razgovora s nazočnim delegatima iz cijeloga svijeta, potom posjetom ergeli u Đakovu te na koncu dana nastupom FA Jedinstvo na koncertu najboljih hrvatskih folklornih ansambala također u Đakovu.
Značaj ovog izuzetno značajnog predstavljanja splitsko-dalmatinske baštine na svjetskom nivou prepoznali su brojni pokrovitelji i donatori:
Splitsko-dalmatinska županija, Osječko-baranjska županija, Grad Split, TZ Podstrana, TZ grada Splita, TZ SDŽ, Euronautic d.o.o. - Biograd , Centaurus d.o.o. - Solin, Turističko-ugostiteljska škola Split te Slavonsko tamburaško društvo „Pajo Kolarić” - Osijek.
"Svima njima, bez kojih ne bi bilo moguće realizirati ovaj veliki projekt, kao i partnerima: CIOFF Hrvatska, Viteškom alkarskom društvu Sinj, klapi Praska iz Podstrane, Foto studiju Petrić - Osijek te naravno i portalu Dalmacija Danas, iz FA Jedinstvo srdačno i iskreno zahvaljuju", zaključili su iz FA Jedinstvo Split.