Danas izlazi Vodič za studente s invaliditetom koji na jednom mjestu sadrži sve informacije bitne za osobe s invaliditetom, a za njega su zaslužni Udruga Liberato na čelu sa Stipom Margićem, Sveučilište u Splitu, Studentski zbor Sveučilišta u Splitu i Županijska udruga slijepih Split.
Stipo Margić student je primjenjenog računarstva na Sveučilišnom odjelu za stručne studije u Splitu. Završio je 3 godine studija, a zatim odlučio nastaviti dalje. Sa svojim invaliditetom živi posljednjih 10 godina, a za vrijeme svog studentskog staža već je učinio važne stvari. Jedna od njih je već spomenuti vodič.
Sa Stipom smo razgovarali upravo na fakultetu gdje vrijedno studira i radi na poboljšanju uvjeta života osoba s invaliditetom. Naime, Udruga Liberato odgovorna je i za Liberato Maps - digitalnu interaktivnu mapu s označenim pristupačnim mjestima za osobe s invaliditetom radi njihova lakšeg kretanja u gradu Splitu.
Stipo je u kolicima završio u vrijeme kada je završavao srednju školu.
"Završio sam u kolicima 2012./ 2013. godine. Imao sam teški prijelom potkoljenice i imam tešku neizlječivu neurološku bolest. Kad sam slomio nogu, bio sam par mjeseci u gipsu, pa sam pokušao stati na noge, ali sam se preforsirao. Dobio sam srčane probleme, pa su mi rekli da su za mene najbolja kolica. Već sam 10 godina u kolicima", kaže nam.
Nije odmah nakon srednje škole upisao fakultet. Spriječili su ga zdravstveni razlozi.
"Upisao sam tek 2018. godine, sa 25 godina. Sad sam 4. godina. Bit ću specijalist primijenjenog računarstva kad završim, a sad sam prvostupnik inženjer informacijske tehnologije", kaže nam Stipo koji je dobio izravnu rektorovu nagradu za Liberato Maps.
Liberato Maps
"Kad sam upisao fakultet upoznao sam Miju i par kolega. Bili smo aktivni i stalno izlazili vanka, a kako nismo znali kuda možemo, odlučili smo spojiti svoje znanje kao programera s mojim problemom i napraviti interaktivnu mapu grada Splita sa mjestima gdje možemo ulaziti. To smo napravili 2019. i čim smo to predstavili voditelju ureda za studentski standard i voditelju ureda za studente s invaliditetom, odmah su nas podržali i predložili me za nagradu. Rektor se složio s njima i tako sam dobio rektorovu nagradu".
Mapa za sada pokriva tri grada - Split, Omiš i Trogir, ali plan im je pokriti mapom područje cijele Hrvatske.
"Do kraja godine nadamo se da ćemo pokriti još pet gradova - Makarska, Rijeka, Šibenik, Zagreb, Sinj i Solin", otkriva nam sugovornik.
Zanimalo nas je koliko je na splitskom području lokacija na koje osobe s invaliditetom ne mogu pristupiti.
"Ima ih dosta, ali popravlja se. Stvar je u tome što netko misli da kad postoje stepenice, da ja to mogu napraviti. Ja recimo mogu, ali netko s električnim kolicima ne može. Netko tko nema potporu prijatelja, jako teško to može napraviti. Ali moram reći da je u zadnje vrijeme sve bolje i bolje. Sad je Sveučilište sve prilagodilo, svaku sastavnicu. Kako smo dio EU, imamo regulative i građevine moraju biti prilagođene, ali sve ove starije stvari su teško prilagodljive. Npr. u gradu Trogiru se ništa u centru ne smije dirati jer je pod zaštitom UNESCO-a. Inače, dosta se radi na prilazima na ulicama, dok privatni subjekti ovise o dobroj volji vlasnika", pojašnjava nam sugovornik.
A kakva je situacija sa školama?
"Dio je prilagođen, za razliku od onoga kad sam ja išao u srednju školu. Tada je bila možda jedna škola, ali sada je situacija daleko bolja. Kolege i ja radimo u sklopu projekta s udrugom dosta predavanja i slično tako da nam je jedan od uvjeta da se održi predavanje da nam je prilagođeno, jer ako nije prilagođeno, ne mogu doći na odjel".
Inače, ništa slično Liberato Mapi nije postojalo na hrvatskom tlu, a za tu su aplikaciju mladi Splićani dobili i novčane nagrade. Primjerice, od SC-a 25.000 kuna, od Sveučilišta nešto manje od 90.000 kn, od Grada Splita 50.000 kuna, a sav dobiveni novac uložili su u daljnji razvoj svojih projekata.
Grad im tako primjerice nije mogao pomoći sa podacima o svim pristupačnim mjestima za osobe s invaliditetom jer jednostavno - nisu imali sve podatke, ali su zato dobili koordinate svih parkirnih mjesta za osobe s invaliditetom od Split parkinga.
Zanimalo nas je ima li u gradu Splitu dovoljno parkirnih mjesta za osobe s invaliditetom.
Stipo nam je pojasnio da na svakom parkiralištu, od ukupnog broja parkirnih mjesta, njih 5 posto bi trebalo biti osigurano za invalide.
"Kad bi se malo bolje kontroliralo, mislim da bi bilo dovoljno mjesta jer ne idu sve osobe s invaliditetom u istom trenutku u grad, bilo bi doboljno mjesta samo da je bolji način kontrole".
Koliko je na splitskom Sveučilištu osoba s invaliditetom?
"Ima oko 50 studenata koji su prijavili. Još postoji stigma kod studenata pa neki boje prijaviti da imaju invaliditet. Brojka bi sigurno bila i veća. Inače, sve ovisi o dobroj volji profesora hoće li izaći studentima u susret.
Ja sam primjerice, kad sam pisao maturu, tražio duže pisanje i pisanje na računalu. I dan danas koristim tu beneficiju. To ne bi trebalo biti individualno, nego bi studenti trebali prijaviti da su osobe s invaiditetom kako bi samo sveučilište i sastavnice imali bolji uvid, i načine kako prilagoditi nastavni proces."
Zanimalo nas je i što Stipe planira kada završi fakultet.
"Htio bi ostati u struci, u IT-u ili u socijalnom poduzeću, bila da je riječ o udruzi ili poduzeću koje je društveno odgovorno. Vjerojatno ćemo nastaviti u ovom smjeru. Planiramo mapom pokriti cijelu Hrvatsku.
Što se tiče programiranja, većina je odrađena. Kad je bila korona dosta smo vremena uložili u infrastrukturu. Zamolili smo fakultet da nam da kabinet pa smo stavili server. Sad sa kolegama provodimo jedan projekt stručne prakse gdje kolege s računarstva doći vidjeti kako funkcioniraju serveri, mreže i slično. Carnet nam je izašao u susret, dobili smo potrebnu mrežu, infrastrukturu, da možemo razvijati znanja, ne samo za studente s invaliditetom. Ja uvijek kažem da ako netko voli IT, to je pravi izbor za studente s invaliditetom."
Velika podrška radu Udruge su dr. sc. Petar Pepur, pročelnik odjela za stručne studije i mr. sc. Ivona Jukić, voditeljica studentskog poduzetničkog inkubatora Kopilica.
Podsjetimo, danas izlazi vodič za studente s invaliditetom gdje će biti sve upute, obveze i način kako doći do svojih prava na pojedinim sastavnicama.
"Tu smo stavili projekte koje smo radili, a koji su vezani za studente s invaliditetom. Ostavili smo i sve kontakte povjerenika za studente s invaliditetom. 19.4 planiramo prvi interaktivni panel za osobe s invaliditetom koji će imati ugrađenu mapu u sebi i biti potpuno solarno napajan. Nadamo se da ćemo do 22. 4 to uspjeti ostvariti. Pomogli su nam profesori, a za to je zadužen kolega Mijo Matijević, dopredsjednik udruge Liberato", kazao nam je za kraj Stipo Margić.