Koncert Marka Perkovića Thompsona, koji će se održati 5. srpnja, rasprodan s više od pola milijuna prodanih ulaznica, čime je postao najprodavaniji koncert na svijetu. E sad, mnogi će potegnuti iz svih krajeva Hrvatske do Zagreba, a isto tako i zaljubljenici u Thompsona iz inozemstva.
Thompsonovi fanovi dolaze iz čak 45 zemalja i više od 5000 gradova. 85 posto svih posjetitelja dolazi iz Hrvatske, a slijede Njemačka s 5.3 posto, Austrija s 4.3 posto, BiH s 2.4 posto, Švicarska s 1 posto te Slovenija s 1 posto. Iz Hrvatske, najviše ljudi dolazi iz Zagreba i okolice (33 posto), Zadra (2.9 posto), Splita (2.5 posto), Rijeke (2.3 posto) i Osijeka (1.35 posto). Gradovi izvan Hrvatske s najvećim brojem kupaca su München, Beč, Mostar, Graz, Široki Brijeg i Stuttgart.
Ako isključimo stanovnike Zagreba, svi drugi posjetitelji koncerta, morat će negdje prespavati. O ponudi smještaja smo već pisali, ali što je s prometom? Može li glavni grad 'progutati' toliko količinu vozila?
Kada se očekuje pritisak na promet?
Prometni stručnjak Željko Marušić za Dalmaciju Danas komentira koje bi točke mogle biti kritične te savjetuje što bi posjetitelji i organizatori trebali napraviti da se izbjegne prometni kaos, iako, kako kaže, bit će ga teško izbjeći.
„Dolazak nekoliko stotina tisuća posjetitelja i nekoliko stotina tisuća vozila u Zagreb povodom koncerta Marka Perkovića Thompsona 5. srpnja mogao bi izazvati ozbiljan prometni kolaps. Poseban prometni pritisak očekuje se u razdoblju od poslijepodneva 4. srpnja do prijepodneva 6. srpnja, a promet će biti otežan i u kretanju i u mirovanju.
Može se očekivati prometni kaos i bit će ga teško izbjeći, pogotovo ako se već sada ne počnu provoditi ozbiljne pripreme državnih i gradskih institucija te samih građana“, ističe Marušić.
Kako bi se izbjegle najgore posljedice prometnog zagušenja, prometni stručnjak smatra kako je potrebno hitno izraditi plan posebne regulacije prometa u vrijeme dolaska posjetitelja.
Kako izbjeći prometni kaos?
„Treba pripremiti posebnu regulaciju prometa u terminima očekivanog dolaznog val posjetitelja, a ključno je odmah napraviti plan za osiguranje dodatnog privremenog parkirališnog prostora. U području oko Velesajma, Hipodroma i uz Savski nasip treba privremeno osigurati dodatan parkirališni prostor. To bi moglo biti i u okviru samog Zagrebačkog velesajma, po cijeni od 10 eura na dan. U suradnji s MUP-om potrebno je osigurati dodatne parkirne mogućnosti u svim kvartovima“, navodi Željko Marušić.
Zagrebačke gradske vlasti, poručuje stručnjak, trebale bi hitno povećati učinkovitost javnog prijevoza s većim brojem tramvaja i autobusa, ali i poboljšanim sustavom održavanja unutar ZET-a. Ali, velika odgovornost je i na posjetiteljima i građanima.
„Posjetitelji koncerta koji dolaze izvan Zagreba trebali bi čim više doći javnim prijevozom, odnosno organizirati se kako bi što više osoba došlo jednim vozilom. Kako se dosta dolazaka očekuje iz Dalmacije, HŽ bi trebala uvesti izvanredne vlakove na liniji Split Zagreb.
Evo što možete napraviti
Građani Zagreba tih bi dana trebali izbjegavati korištenje osobnih vozila, odnosno iskoristiti ih za odlazak izvan Zagreba. Komunikacija i promet neposredno i poslije koncerta trebala bi čim više biti pješice. Kombinacijom svih mjera moći će se ublažiti povećanja gužvi na cestama, posebice zbog problema parkiranja“, zaključuje naš sugovornik.
Prema zasad dostupnim informacijama, organizirano je i nekoliko stotina autobusa.
„Možemo reći da će biti nekakva troznamenkasta brojka“, kazao je Tomica Drvar-Trtinjak za HRT.
Tako su se društvenim mrežama počeli širiti oglasi u kojima se nudi organizirani prijevoz iz Dalmacije prema zagrebačkom Hipodromu a cijene se kreću između 50 i 80 eura.
U jednom oglasu stoji kako je polazak na dan koncerta iz Benkovca-Biograda- i Zadra. Cijena po osobi je 80 eura. Druga agencija pak nudi prijevoz i cijele Dalmacije.
Dubrovnik – 90 eura
Metković – 85 eura
Makarska – 80 eura
Split – 60 eura
Šibenik – 55 eura
Zadar – 50 eura
Iz Vela Luke i Orebića također možete busom na koncert za 86 eura.
Dolazak iz Dalmacije: Gdje je najpovoljniji prijevoz za Thompsonov koncert?
Organizirani autobusni prijevoz nudi komforno putovanje bez brige o cesti, parkiranju i vožnji natrag, ali cijene variraju ovisno o polazištu. Usporedili smo troškove putovanja automobilom uzimajući u obzir potrošnju goriva (7 l/100 km), cijenu goriva (1,50 €/l), povratne udaljenosti do Zagreba te cestarine. Trošak je izračunat za cijeli automobil i zatim podijeljen na tri osobe što je realan scenarij za većinu koji putuju s ekipom.
Izračuni pokazuju da se najviše isplati putovati automobilom ako se troškovi dijele među putnicima. Razlika u cijeni po osobi ide i do 30 eura u korist automobila, osobito kod udaljenijih destinacija poput Dubrovnika, Metkovića i Makarske.
Autobus i dalje ostaje opcija za one koji žele putovati „mirne glave“.