Recikliranje podrazumijeva skupljanje, odvajanje i preradu raznih vrsta otpada, koje se mogu ponovo vratiti u upotrebu. Važnost recikliranja jest u tome da preradom ili prenamjenom reciklabilnih materijala podržavamo kružno gospodarstvo te štedimo prirodne resurse i energiju. Svatko od nas već u svom domu donosi odluku hoće li otpad postati smeće ili sirovina i to pravilnim odlaganjem u nove polupodzemne spremnike u Splitu.
Prvi korak u ovom procesu jest pravilno odvajanje otpada. Odvajanjem smanjujemo količinu miješanog komunalnog otpada koji višestruko negativno utječe na naše zdravlje - onečišćuje zrak, tlo i podzemne vode, a štetne tvari kroz hranidbeni lanac tako ulaze u naš organizam. Čistoća d.o.o. Split ulaže značajne napore kako bi svim građanima Splita omogućila jednostavno odvajanje otpada u svakom kvartu i kako bi se na taj način povećala količina recikliranog otpada.
Staklo i metal imaju najveći potencijal ponovne iskoristivosti
Riječ je o materijalima koji se mogu reciklirati nebrojeno puta te pritom ne gube svoja svojstva. Tako će se od 100 kilograma otpadnog stakla, proizvesti 100 kilograma recikliranog stakla jednake kvalitete. Pri tome će se uštedjeti značajna količina energije - trošak energije pada za 2% do 3% za svakih 10% udjela starog stakla u smjesi. Recikliramo li metalni otpad, u proizvodnji će se koristiti preko 40% manje vode, 85% manje energije te će se za isti postotak smanjiti količina ispušnih plinova tvornica.
View this post on Instagram
Za razliku od stakla i metala, papir i plastika ne mogu se beskonačno reciklirati. Štoviše, plastična se ambalaža može preraditi samo jednom ili dvaput, a papir četiri do šest puta, ovisno o vrsti papira, prije nego što se potpuno raspadne. S obzirom na to, bilo bi dobro pokušati smanjiti proizvodnju ovih vrsta otpada. Umjesto svakodnevne kupovine plastičnih boca, kupite višekratnu staklenu, a umjesto plastičnih, koristite platnene vrećice. Što se tiče papira, razmislite koliko vam je nužno nešto isprintati te provjerite mogućnosti dobivanja računa za troškove kućanstva u elektroničkom obliku.
Što s biootpadom?
Kompostiranje je najstarija tehnika recikliranja. Kako biste počeli proizvoditi vlastito organsko gnojivo, biootpad odlažite u sjenoviti kutak u blizini vrta, a ako nemate dvorište, uz poseban spremnik, kompostirati možete čak i na balkonu. Na taj će način biootpad dobiti dodatnu vrijednost, a gotovo besplatno ćete obogatiti zemlju u vrtu, cvjetnjaku ili lončanici.
Kako bi reciklabilni otpad bio na dobrom putu da postane sirovina, a preostali otpad bio pravilno zbrinut, potrebno ga je odložiti u odgovarajući polupodzemni spremnik. Takvi spremnici okosnica su novog sustava gospodarenja otpadom u gradu Splitu. Na svakoj lokaciji, građani mogu odložiti četiri vrste otpada. Spremnik s crnim poklopcem namijenjen je za miješani komunalni otpad, žuti za plastiku, metal i tetrapak, plavi spremnik predviđen je za odlaganje papira i kartona, a smeđi za biootpad.
Sve dodatne informacije o odvajanju otpada možete potražiti na web-stranici "Odvoji, lako je", a informirati se kontinuirano možete i na Facebook i Instagram stranici Čistoće d.o.o. Split.