[Sivo]Za Dalmaciju Danas piše mr. spec. Žana Pavlović, prof. psihologije[KRAJ]
Vrijeme je godišnjih odmora, putovanja, opuštanja. Društvene mreže obiluju savršenim slikama s dalekih i egzotičnih destinacija. Što je s onima koji nemaju s kim provesti godišnji odmor ili financijski to ne mogu priuštiti? Njima ovo razdoblje može rezultirati povišenim stresom i doprinijeti razvoju anksioznosti i depresije. Javlja se osjećaj nepripadanja, sniženog samopouzdanja te pojačanog osjećaja usamljenosti. Prema nekim istraživanjima, usamljenost se danas smatra zdravstvenim problemom i sa sobom nosi ozbiljne posljedice te može imati veliki utjecaj na mentalno zdravlje. Emocionalna stanja koja se javljaju kod usamljenih osoba su tjeskoba, depresivno raspoloženje i osjećaj besmisla.
Često se vjeruje da usamljenost nalazi samo kod starijih ljudi, međutim sve više djece se osjeća usamljeno čak i u poznatom školskom okruženju. U svakodnevnom radu s djecom i mladima, sve više susrećem onih koji su usamljeni upravo u vrijeme kad bi trebali imati najviše prijatelja, u vrijeme djetinjstva i mladenaštva. Ponekad se ljudi izoliraju od drugih kako bi izbjegli pitanja ili slušanje doživljaja koji u njima potiču tužne emocije.
"Svima bolje nego meni"
Usamljenost se javlja kada se osoba dugotrajno osjeća izolirano od strane drugih. Ili kad je u nemogućnosti ostvariti što i njegova okolina. U vrijeme društvenih mreža koje nas obasipaju slikama i videima savršenih ljetovanja s egzotičnih destinacija zaključak može biti kako je svima bolje nego nama. To dodatno utječe na sniženo raspoloženje. Nikad više „povezanosti i prijatelja“, a nikad manje druženja.
Razmislite što je odmor za vas? Kako se želite osjećati tijekom i nakon njega te prema tome odaberite aktivnosti. Tako izbjegavate nerealna očekivanja te u konačnici razočaranje. Nemojte uspoređivati prijašnje godišnje odmore sa sadašnjim već ostanite „sad i ovdje“ i pronađite način kako sada u ovim uvjetima možete ispuniti vrijeme i osjećati se bolje.
U vrijeme društvenih mreža, gledanje sadržaja s „savršenih godišnjih odmora“ može imati nepovoljan utjecaj na vas, i zato ograničite sami sebi vrijeme koje ćete provesti gledajući ih ili ih uklonite. Ne zaboravite da na društvenim mrežama postoji utrka tko će objaviti zanimljiviji sadržaj. Sjetite se da je ta objava samo jedan trenutak iza kojeg može stajati potpuno drugačija realnost.
Odmor je stanje uma
Zbog velike prisutnosti gadgeta, društvenih mreža i raznih komunikacijskih kanala koji nam odvlače pažnju od vlastitih potreba sve je teže opustiti se na godišnjem odmoru.
Sve je više poslova s kontinuiranim obavezama te je teško postaviti granice i „nestati“ na neko vrijeme. Međutim, jako je važno dopustiti samom sebi odmor. Mnogima to ne polazi za rukom.
I na kraju, odmor je prvenstveno stanje uma pa krenite na godišnji sa svjesnom odlukom da se idete odmoriti. Ponekad užitak može biti veći s domaćim sendvičima i kavom iz termosice nego putovanje na daleke skupocjene destinacije.