Posljednjih dana brojni austrijski, njemački i slovenski mediji pišu da je Hrvatska postala preskupa za odmor. Tisuću eura po tjednu po osobi košta odmor na Jadranu, izračunali su u jednom austrijskom dnevnom listu, Slovenci na POP TV-u izvještavaju da su poskupjeli i restorani i trgovine, a njemački statističari da su od Hrvatske jeftiniji Španjolska i Portugal i Grčka, javlja N1.
“148,75 eura za dvije osobe – nevjerojatno skupo”
“Nakon inflacije, uvođenja eura i sve veće popularnosti, Hrvatska je očito postala skupa destinacija na Jadranu”, piše austrijski portal Heute, kojemu se javio Bečanin nezadovoljan cijenama u Malom Lošinju.
Naime, tijekom svog odmora na prekrasnom otoku Lošinju Bečanin se šokirao cijenom večere u jednom restoranu blizu luke, prenosi Večernji list.
“Za dvije osobe platio sam 148,75 eura, što je nevjerojatno skupo”, izjavio je. Na računu su se našli riba prve klase, dvije porcije blitve, jedna porcija pomfrita, kruh, tri Aperol Spritza i boca mineralne vode.
“Srećom, već je progutao posljednji zalogaj kad mu je dan račun”, komentira Heute, dodajući da iako muškarac nije mogao sakriti svoje iznenađenje visokim cijenama, uživao je u autentičnoj otočnoj kuhinji s lokalnim namirnicama, kako je navedeno na Facebook stranici restorana.
Drastičan pad broja turista iz Njemačke, cijela Istra je u debelom minusu
Prema podacima sustava eVisitor, ovogodišnji lipanj zabilježio je pad turističkih brojki u Istri. Ukupni broj noćenja smanjen je za 12% u usporedbi s istim razdobljem prošle godine, sa 4,766,545 noćenja u lipnju 2023. na 4,191,054 noćenja u lipnju 2024. godine.
Turisti iz Njemačke, koji tradicionalno čine značajan udio posjetitelja Istre, ostvarili su 33% manje noćenja u odnosu na lipanj 2023. godine. Njemački turisti također bilježe 20% manje dolazaka.
Pad u dolascima i noćenjima bilježe i turisti iz Austrije i Italije. Austrija bilježi pad dolazaka od 16% i noćenja od 7%, dok Italija ima 15% manje dolazaka i 12% manje noćenja u odnosu na prošlu godinu, javlja Istramet.
Međutim, zabilježen je rast dolazaka i noćenja iz nekih drugih zemalja. Turisti iz Češke ostvarili su 28% više dolazaka i 10% više noćenja, dok Poljska bilježi porast dolazaka od 28% i noćenja od 25%. Slično, turisti iz Slovačke ostvarili su 30% više dolazaka i 16% više noćenja.
Turističke zajednice u Istri također pokazuju različite rezultate. Rovinj, jedan od vodećih turističkih centara, zabilježio je pad dolazaka od 5% i noćenja od 10%. U manjim zajednicama, poput Ližnjana, bilježi se značajan rast dolazaka i noćenja (74% više dolazaka i 30% više noćenja), dok Oprtalj bilježi pad od 53% u dolascima i 46% u noćenjima.
Lipanj 2024. godine donio je smanjenje ukupnog broja noćenja u Istri, ali i različite rezultate po tržištima. Dok su neki segmenti zabilježili pad, drugi pokazuju pozitivan rast, što ukazuje na dinamičnost turističkog sektora. Nastavak praćenja i prilagodbe turističkih strategija ključan je za održavanje i poboljšanje turističkih rezultata u regiji.