Split je trebao biti treći grad u Hrvatskoj koji ima studij logopedije. Jedan od najtraženijih studija u zemlji ipak nije stigao u grad pod Marjanom, unatoč najavama. No, od studija se ipak ne odustaje, a kada će točno otvoriti vrata studentima u Splitu još uvijek nije poznato.
Studij logopedije postoji u Zagrebu, Rijeci, a odnedavno i u Osijeku. Split bi tako trebao biti četvrti hrvatski grad koji će školovati logopede.
Rektor Sveučilišta u Splitu Dragan Ljutić i dalje ustraje na otvaranju jednog od najtraženijih studija u zemlji.
„Mi smo zadovoljili sve kriterije. Dva načina su na koja možemo startati s logopedijom. Najbrži način je dislokacija studija iz Zagreba u Split. To je bilo najbrže i ja sam očekivao da će biti 1. listopada. Međutim, Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet je imao pismo očekivanja i do tog datuma, do 1. listopada, to nije bilo riješeno. Nije bilo do nas, nego zbog toga. Ja se nadam da će u skorije vrijeme biti riješeno i da ćemo startati.
Drugi način je da zajednički stvaramo studij, ali jedno ne isključuje drugo. Mi ćemo zajednički stvoriti studij, ali trebaju biti zadovoljeni određeni uvjeti. Kod nas nije problem prostora. Problem je kadra. Taj kadar mi moramo imenovati u nastavno-znanstvena zvanja. Mi imamo par doktora znanosti s područja logopedije, ali nemamo docenata i profesora. I onda ne možemo startati bez pomoći Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta, a oni imaju zabranu dok ne riješe problem unutar svog fakulteta i to upute prema Agenciji za visoko obrazovanje odnosno ministarstvu.
Kad oni dobiju odluku da je to riješeno, onda mogu napraviti dislokaciju i pomagati nama. Ja sam bio najveći pobornik da mi to otvorimo i otvorit ćemo. Prije nekih godinu i pol dana je bio sastanak saborskog odbora za zdravstvo i socijalnu skrb gdje su predstavnici logopedske struke došli s prezentacijom problematike logopedije u našoj državi. I na tom skupu sam istakao da mi činimo sve da bismo pokrenuli studij logopedije jer je potreba za tim velika i u našoj sredini“, kazao nam je rektor Ljutić.
Najveći broj logopeda ima Zagreb, kaže nam sugovornik.
„50 posto logopeda je u Zagrebu, 10 posto je u Splitu. Ostalih 40 posto je u ostatku države. To je veliki problem. Čak mi u Splitu ne stojimo loše, ali to su naši stručnjaci, a nemaju nastavno-znanstvena zvanja. Da bi uopće mogli studij osnovati nama trebaju stručnjaci sa nastavno-znanstvenim zvanjima. To jedino možemo moliti pomoć Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta iz Zagreba. Imamo potporu i rektora zagrebačkog sveučilišta i dekana Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta, međutim moramo proceduru poštivati“, objašnjava nam.
Koliko studenata bi upisivali?
„Uvijek startamo sa 25-30 studenata. Čak smo mislili, s obzirom da smo čekali do zadnjeg trena, da bi ponudili studentima koji se nisu uspjeli upisati u Zagrebu da dođu studirati u Split. Ali, proceduru nismo doveli do kraja i unatoč našim željama i mom osobnom angažmanu, ne preostaje nam drugo nego čekati da se to ostvari. Nadam se da će riješiti do nove akademske godine“, kazuje nam.
Pojašnjava nam rektor da je potrebno zadovoljiti sve uvjete, dok se ranije moglo osnovati studij i bez zadovoljenja svih uvjeta pa bi se oni rješavali u hodu.
Kako nam je kazao, prostor nije problem.
„Dobili smo Medils, imamo i veliku zgradu u Radovanovoj ulici, gdje je bio Ekonomski fakultet. Tamo smo mislili smjestiti komunikologiju, novinarstvo, ali smo mislili smjestiti i logopediju. Naš Kampus je krasan, međutim ja želim da naše studente vratimo u grad, a gdje ćete bolje za studente novinarstva i komunikologije nego da budu u gradu. Vi ne možete vašu profesiju naučiti samo iz knjiga. Za logopediju mi imamo zdravstveni dio, imamo Medicinski fakultet, Zdravstveni fakultet, bolnicu, ali nam trebaju stručnjaci sa znanstveno-nastavnim titulama iz logopedije da bismo mogli stvoriti studij koji traje, a ne da ga otvorimo i sutra ga moramo zatvoriti.
Doveli bi ljude iz Zagreba, platili bi da nam dođu pomoći i da startamo, a da u međuvremenu naši ljudi stječu zvanja. Kad steknu zvanja onda smo riješili problem, za 3-4 godine ćemo imati svoje stručnjake sa znanstveno-nastavnim titulama i onda ćemo se moći osamostaliti“, kaže nam rektor Sveučilišta u Splitu.
Inače, u našoj zemlji je svega jedan logoped na 6.500 stanovnika, a ta bi brojka trebala biti upola manja. Na listi čekanja je oko dvije tisuće osoba, a na prvi pregled čeka se između tri mjeseca i godine dana. Na uključivanje u terapiju čeka se i više od toga, čak do dvije godine. Studij logopedije posljednjih je godina jedan od najtraženijih studija u zemlji, a ostaje nam za vidjeti koliko će još vremena proći prije negoli se u Splitu počnu školovati budući logopedi.