Već su počele gužve na našim cestama nakon blagdana, a pogotovo onih koji su bili izvan granica. HAK javlja kako je pojačan je promet na pojedinim dionicama autocesta te na većini graničnih prijelaza s Bosnom i Hercegovinom, Srbijom i Crnom Gorom, osobito na ulasku u zemlju, a čeka se i satima. Kako god bilo, carinska uprava pazi kada se vraćate u zemlju, a mogli bi vam se malo naviriti u prtljažnik, provjeriti prenosite li cigarete, alkohol, mesne delicije...
Danas.hr. je provjerio možete li prenijeti kilogram domaćeg sira ili jedan fini komad slanine, pa i dvije, tri šteke cigareta ili dobru bocu rakije.
Što sve spada u osobnu prtljagu?
Naime, roba u osobnoj prtljazi putnika podrazumijeva osobne stvari opravdano potrebne za putovanje i izbivanja izvan mjesta stalnoga boravišta kao što su obuća, odjeća, higijenske potrepštine, prijenosni elektronički uređaji (mobilni telefon, prijenosno računalo itd.) i sl., za osobnu uporabu putnika ili članova njegove obitelji, i to u razumnoj količini. Za navedenu robu, koju uvoze putnici s boravištem izvan carinskog područja Unije, odobrava se privremeni uvoz uz potpuno oslobođenje od uvozne carine i drugih javnih davanja. Sadržaj osobne prtljage putnika podrazumijeva i ostalu robu, koja ne ulazi u navedenu kategoriju osobnih stvari opravdano potrebnih za putovanje, koju uglavnom čini trgovačka roba raznog opisa, vrste i količine kao što su npr. prehrambeni, higijenski i slični proizvodi za osobnu uporabu, predmeti opće uporabe, potrošačka elektronika, suveniri, predmeti kućanstva, luksuzni predmeti, odjeća, obuća itd.
Nadalje, roba nekomercijalne naravi, koja se uvozi u osobnoj prtljazi putnika koji putuju iz trećih zemalja, oslobođena je od plaćanja carine, PDV-a i trošarine pod uvjetom da ne premašuje ukupnu vrijednost ili količinu koja se navodi u nastavku, pri čemu narav ili količina robe u osobnoj prtljazi ne smije ukazivati na uvoz robe komercijalne naravi ili iz komercijalnih razloga. Uvoz ostale robe u osobnoj prtljazi putnika, koja ne ispunjava naprijed navedene uvjete, podliježe obračunu i naplati uvoznih davanja.
Koliko se cigareta i alkohola smije prenijeti preko granice?
Putnici u zračnom prometu mogu prenijeti 200 cigareta, 100 cigarilosa (pri čemu se cigarilosom smatraju cigare neto težine do 3 grama po komadu), 50 cigara, 250 grama duhana za pušenje. No, za putnike u cestovnom ili željezničkim prijevozu vrijede druga pravila. Mogu unijeti 40 cigareta, 20 cigarillosa, 10 cigara i 50 grama duhana za pušenje.
Što se tiče alkohola i jedni i drugi mogu unijeti 16 litara pive i 4 litre vina, te alkohol i alkoholna pića s udjelom alkohola većim od 22% vol. ili nedenaturirani etilni alkohol s udjelom alkohola od 80% vol. i više i to 1 litru, te alkohol i alkoholna pića s udjelom alkohola 22% vol. i manje u količini do 2 litre.
Što se tiče duhanskih proizvoda iz članka 94. Zakona o trošarinama i jedni i drugi mogu unijeti 50 grama grijanog duhanskog proizvoda, 10 mililitara e-tekućine, te 50 grama novih duhanskih proizvoda. Oslobođenje na gore navedene trošarinske proizvode ne može se primijeniti na putnike mlađe od 17 godina.
Što je s unosom lijekova preko granice?
Sa sobom trebate nositi samo lijekove za osobnu upotrebu, a količina koju možete prenijeti preko granice ovisi o vrsti lijeka i vašoj povijesti bolesti. Unošenje gotovih lijekova za osobne potrebe putnika moguće je u količinama potrebnim za maksimalno liječenje do mjesec dana (pod uvjetom da su odobreni od strane nadležnih tijela zemlje proizvođača) i uz posjedovanje odgovarajuće medicinske dokumentacije (medicinska isječke povijesti bolesti, liječničke potvrde).
Unos lijekova koji sadrže droge, također za osobnu upotrebu putnika, moguć je najdulje do 5 dana, također uz posjedovanje medicinske dokumentacije iz koje je potrebno preuzeti predmetni lijek (preslike recepata, povijest ili ovjerena liječnička potvrda). U slučaju osoba koje su pod zamjenskom terapijom, terapijom ovisnosti ili simptomatskom terapijom u terminalnoj fazi zloćudnih bolesti, ograničenje je 15 dana osobne uporabe.
Iznimno, osobe s prebivalištem u Republici Hrvatskoj koje putuju u države Schengena mogu posjedovati lijek koji sadrži droge u količini potrebnoj za osobnu uporabu najdulje 30 dana na temelju potvrde izdane na propisanom obrascu od strane ovlaštenog liječnika. (izabrani doktor medicine ili doktor medicine specijalist).
Više pogledajte ovdje.