Vijest o arheološkim istraživanjima u Stobreču odjeknula je čak i Grčkoj. Kako i ne bi kada se samo dva metra ispod površine tla pronašao helenistički bedem u jako očuvanom stanju i impresivnih dimenzija. Ne samo to, pronađeni su i vrijedna arhitektura i predmeti, zatim ostaci prapovijesnog naselja čija će se točna starost tek utvrditi, ali možda nas ne bi trebalo pretjerano iznenaditi ako se objavi da se radi o naselju delmatskog plemena koje seže čak u brončano dobra. Bilo kako bilo, u zemljama u kojima se povijesni gradovi i prvorazredni arheološki nalazi ne zatrpavaju, ovome bi se posvetila maksimalna pozornost, uključujući i onu financijsku, no kod nas su stvari vrlo često upravo suprotne.
Stambena zgrada ili buduća senzacija pod zaštitom UNESCO-a?
Iako nemamo službenu informaciju, iz pouzdanih izvora doznajemo da je investitor koji na ovom čudesnom lokalitetu planira izgraditi stambenu zgradu, a možemo biti sigurni da bi njeni budući žitelji osim skupih temelja možda imali pogled i ljepši nego ga nudi splitska villa Harmony, naredio obustavu radova na istraživanju. Nema sumnje da je sada na potezu država koja ima moralnu dužnost napraviti sve da bi se u cijelosti provela zaštita lokaliteta, a investitora pošteno obeštetilo. Jer sve dosad iskopano, a nije iskopano ni blizu sve, Stobreč bi uvrstilo u kartu prvorazrednih svjetskih arheoloških lokaliteta, a Hrvatska bi gotovo sigurno proširila listu objekata pod zaštitom UNESCO-a. Benefite bi dugoročno osjetio cijeli Stobreč - od porasta cijena nekretnina, preko cjelogodišnjeg turizma do općeg podizanja kvalitete infrastrukture.
Prilično razumljivo, struka ne smije komentirati recentna događanja. Stoga smo komentar zatražili od Grada Splita, čiji je Stobreč sastavni dio, Konzervatorskog odjela u Splitu te samog Ministarstva kulture i medija.
Nedavna promjena u splitskom Konzervatorskom odjelu osnažila je optimizam dijela struke da bi se u Stobreču konačno mogla dogoditi prava stvar, a to je adekvatno vrednovanje ovog arheološkog nalazišta, njegovo očuvanje i u konačnici trajna dostupnost javnosti. Zvuči kao SF koji Salona ili Ad basilicas pictas mogu samo sanjati.
Optimistično je da je prije mjesec i pol dana ministrica Nina Obuljen Koržinek osobno posjetila lokalitet, među ostalim, poručivši:
"Arheolozi moraju vidjeti vrijednost nalaza, onda se razgovara s vlasnicima i onda se traže rješenje kroz postojeće mehanizme. Ne sumnjam da će i ovdje to biti slučaj. Kroz informacije koje dolaze do mene, imam osjećaj da su građani ovog dijela Splita jako zainteresirani i ponosni na sve ovo".
Ministarstvo poslalo prijedlog Gradu Splitu
Iz neizravne komunikacije s Ministarstvom doznajemo da je ministrica šokirana današnjim zbivanjima u Stobreču te da se prema Gradu Splitu poslao prijedlog da se u promjenama GUP-a lokalitet proglasi arheološkim parkom od najvećeg značenja. "Nema niti jedne osnove da netko lopatom makne na ovom nalazištu bez odobrenja konzervatora", informacija je koja je neslužbenim, ali pouzdanim kanalom stigla iz nadležnog ministarstva.
Puljak: Predlažemo zaštitu cijelog područja
Vrlo optimistični tonovi stižu od splitskog gradonačelnika Ivice Puljka. Ako se ne dogodi kakav salto mortale, Stobreč ima razloga nadati se da će dobiti arheološki park.
"Grad Split je poslao primjedbu na izmjenu GUP-a da se zaštiti ovo područje. Ministarstvo je također poslalo primjedbu da dođe do proširenja zaštite, ali da ne ulazim u detalje, Grad će sugerirati da se uvaži dopis Ministarstva. Dapače, Grad Split će žrtvovati prvotnu namjeru da na lokaciji napuštenog restorana napravi vrtić, te će se proširiti zona zaštite i budućeg arheološkog parka na znatno šire područje.
Grad na više lokacija gradi nove vrtiće. Želimo da Stobreč dobije veliku arheološku zonu, jako nam je stalo da se takvo što realizira", otkrio je Puljak za Dalmaciju Danas naglasivši da su ovi prijedlozi u fazi procedure, a da da se nada njihovoj realizaciji.
U nastavku pogledajte video objavljen na YouTube kanalu "Koordinacija", a u ulozi voditelja je Matej Sunara.
Ako ste nedavno bacili đir Stobrečom, mogli ste naići na arheološka istraživanja na svega nekoliko metara od glavne pješčane plaže.
Voditeljica arheoloških istraživanja u Stobreču i znanstvena suradnica Instituta za arheologiju Marina Ugarković kaže da je dokazano da su - i prije Grka na tom lokalitetu živjeli ljudi.
"Po prvi puta su se dokumentirali nalazi iz prapovijesnog razdoblja, odnosno oni po prvi puta dokazuju da je naselje tu postojalo i prije dolaska Grka, o čemu se prije samo spekuliralo", kaže Ugarković te potvrđuje da je Stobreč postao najatraktivniji arheološki lokalitet u Hrvatskoj.
"Najvažniji je helenistički bedem u dužini 70 metara, što je impresivno, i visine od preko 3 metra, što ga čini najbolje sačuvanim helenističkim bedemom na teritoriju RH. Osim bedema s unutarnje strane su bile skladišne i proizvodne prostorije, zatim imamo niz prostorija stambenog tipa koje se šire prema ostatku nalazišta, iz helenističkog, rimskog, kasnoantičkog i prapovijesnog perioda.
Pronađeni su i ostaci kanalizacije iz rimskog perioda, zatim fontana iz kasnoantičkog...ukratko, svega dva metra ispod zemlje pronađena je prvorazredna prvorazredna arheološka atrakcija.