Veliki četvrtak na otoku Hvaru poseban je zbog održavanja procesije “Za Križen” koja se održava svake godine već više od 500 godina.
OBIČAJ STAR PREKO 500 GODINA I ove godine se na Hvaru održava procesija “Za križen”
Tradicionalna procesija “Za Križen” na središnjem dijelu otoka Hvara počela je danas, a radi se o procesiji koja je od 2009. godine na UNESCO-voj listi nematerijalnih dobara svjetske baštine.
Biti križonoša na Hvaru je velika čast
Biti križonoša na Hvaru velika je čast. Uz križonošu je svečana pratnja, koju on sam odabire, a čine je: dva nosača svijećnjaka (kandeliri), 6 do 12 nosača teških voštanih svijeća (torci), 8 i više, čak do 30-ak nosača svečanih fenjera (ferala), dva pratioca križonoše za njegovu sigurnost na putu, dvojica glavnih pjevača Gospina plača i još 3-4 pjevača koji pjevaju (“odgovaraju”) responzorij.
Počelo je u 22 sata, vjernici pješače 25 kilometara
Procesija svake godine započinje točno u 22:00 sata istovremeno iz Pitava, Vrisnika, Svirača, Vrbanja, Vrboske i Jelse te se u 7:00 sati ujutro vrati na svoje polazište, a tijekom noći se propješači približno 25 kilometra. Križonoše se za procesiju zapisuju godinama unaprijed, neki i po 10-20 godina.
Večeras smo na Hvaru u procesiji “Za Križen” koja se održava pod strogim epidemiološkim mjerama
https://www.facebook.com/dalmacijadanas/videos/447507793183798/?__tn__=%2CO-R