Sjedinjene Američke Države optužile su Kinu da ugrožava sigurnost regije nakon što je Peking započeo drugi dan vojnih vježbi usmjerenih prema Tajvanu, simulirajući blokadu i napad.
Narodnooslobodilačka vojska Kine (PLA) neočekivano je u utorak ujutro pokrenula združene vojne vježbe, rasporedivši 76 zrakoplova i više od 20 brodova mornarice i obalne straže, uključujući i nosač zrakoplova Shandong, na položaje oko glavnog otoka Tajvana. Vježbe su u srijedu nastavljene u središnjim i južnim dijelovima Tajvanskog tjesnaca, a kineske snage simulirale su napade na ključne luke i energetsku infrastrukturu. Za razliku od utorka, PLA je najavila upotrebu bojeve municije, iako tajvansko Ministarstvo obrane nije zabilježilo ispaljenja u blizini svog teritorija.
"Vježbe su fokusirane na identifikaciju i provjeru, upozoravanje i istiskivanje, kao i presretanje i zadržavanje, kako bi se testirale sposobnosti snaga u reguliranju i kontroli područja, združenoj blokadi te preciznim udarima na ključne ciljeve," navodi se u priopćenju kineske vojske, piše The Guardian.
Međunarodna osuda kineskih poteza
Američki State Department osudio je kineske vojne aktivnosti i naglasio svoju potporu Tajvanu i saveznicima u regiji.
"Još jednom, agresivne vojne aktivnosti i retorika Kine prema Tajvanu samo pogoršavaju napetosti i ugrožavaju sigurnost regije i svjetsku stabilnost. Sjedinjene Američke Države podržavaju mir i stabilnost u Tajvanskom tjesnacu te se protive jednostranim promjenama statusa quo, uključujući one putem sile ili prisile", stoji u izjavi američke administracije. Zabrinutost su izrazili i Japan te Europska unija. Glasnogovornik EU-a naglasio je važnost očuvanja statusa quo u Tajvanskom tjesnacu, istaknuvši da se Unija protivi bilo kakvim jednostranim potezima koji bi ga promijenili silom ili prisilom.
Peking tvrdi da je Tajvan unutarnje pitanje
Kinesko ministarstvo vanjskih poslova odbacilo je kritike i istaknulo da je Tajvan unutarnje pitanje Kine. "Čvrsto se protivimo takvim komentarima. Tajvan je kineska unutarnja stvar, i bilo kakvo uplitanje stranih sila nije prihvatljivo", izjavio je glasnogovornik Guo Jiakun.
Istovremeno, kineska pomorska sigurnosna uprava objavila je zabranu plovidbe u dijelu istočne provincije Zhejiang zbog vojnih vježbi, koja će ostati na snazi do četvrtka navečer. Tajvanski vojni dužnosnici naveli su da je ta zona izvan njihove "zone odgovora".
Povećane napetosti uoči mogućih daljnjih sukoba
Nakon završetka vježbi u srijedu, kineska vojska izvijestila je da je oko Tajvana rasporedila 23 broda mornarice i obalne straže te 36 vojnih zrakoplova. Peking smatra Tajvan odmetnutom pokrajinom koja mora biti "ponovno ujedinjena" s kopnom, ne isključujući pritom upotrebu sile.
Analitičari smatraju da PLA još nije sposobna izvesti invaziju velikih razmjera, no rutinski koristi tzv. "sive zone" taktike, koje uključuju vojne vježbe, ekonomski i pravni pritisak, kibernetičke napade i dezinformacijske kampanje.
Kineski dužnosnici tvrde da su vježbe usmjerene protiv "separatističkih aktivnosti" tajvanskog predsjednika Laija Ching-tea, koji je prošlog mjeseca Kinu proglasio "neprijateljskom stranom silom" i najavio 17 mjera za suzbijanje kineskog utjecaja i obavještajnih operacija.
Peking je vojnim vježbama dao kodno ime "Strait Thunder-2025A", sugerirajući da planira dodatne vježbe tijekom godine. Kineski državni mediji, uključujući nacionalistički tabloid Global Times, izvijestili su da su ovakve vježbe sada "potpuno normalizirane".
Uz vojne aktivnosti, kineska propagandna mašinerija pojačala je kampanju protiv Tajvana, objavljujući videozapise koji simuliraju napad na otok te političke karikature koje prikazuju tajvanskog predsjednika u ponižavajućem kontekstu.
Lai Ching-te zauzeo je čvršći stav prema Pekingu od svog prethodnika, dok tajvanska javnost u velikoj većini odbacuje mogućnost kineske vlasti nad otokom. Iako se vodeće tajvanske stranke razilaze oko načina očuvanja mira, obje se protive vladavini Komunističke partije Kine, javlja The Guardian.
Peking, s druge strane, tvrdi da ima povijesni suverenitet nad Tajvanom i da većina ljudi - uključujući 1,4 milijarde stanovnika Kine - podržava "ponovno ujedinjenje". Napetosti u Tajvanskom tjesnacu i dalje rastu, a međunarodna zajednica poziva na smirivanje situacije kako bi se izbjegao potencijalni sukob koji bi mogao imati dalekosežne posljedice za globalnu sigurnost i ekonomiju.