Prošlo je nešto više od 100 dana od stupanja na službenu dužnost novog splitskog gradonačelnika Andre Krstulovića Opare na lokalnim izborima. Bio je to svojevrsan trijumf HDZ-a u Gradu pod Marjanom jer su prvi put (samostalno) osvojili gradonačelnika na razdoblje od 4 godine, a osvoji su relativnu većinu u splitskog Gradskom vijeću. Ono je konstituirano 17. srpnja.
Iako se krajem drugog kruga kampanje za gradonačelnika suradnja HDZ-a i HGS-a činila nemogućom, baš kao što je politika opisana u jednom hitu grupe Dubioze Kolektiv, nakon izbora brzo su zaboravljena rivalstva i (pre)teške riječi iz razdoblja kampanje i ove dvije stranke dogovorile su poslijeizbornu suradnju i na gradskoj i na županijskoj razini. Da stvar ide kao po "loju", pokazuje i relativno bezbolan dogovor oko budućih upravitelja gradskih firmi i pročelnika, čija imena sve više izlaze u javnost. Ovdje ne bi bilo zgorega spomenuti da je gradonačelnik nakon izbora i prije HGS-a u razgovore za formiranje većine pozvao Pametno i Most, no obje stranke su to decidirano odbile.
Vladajuću većinu tako čine HDZ, HGS, HSLS, HSS, i nezavisni vijećnici.
Svoj najbolji rezultat do sada na razini grada ostvarila je Marijana Puljak i njena stranka Pametno koji imaju tek vijećnika manje od HGS-a i koja se profilirala kao liderica splitske oporbe. MOST je osvojio respektabilnih 5 vijećničkih mandata, SDP 3, a HNS jednoga. Bio je to potop splitskih socijaldemokrata nakon što su u prošlom sazivu imali najveći broj vijećnika. Hoće li preostala 3 SDP-ovca u Vijeću vratiti povjerenje Splićana u SDP, pokazat će vrijeme.
Javnost je kroz do sada održane četiri sjednice Gradskog vijeća mogla procijeniti "startne pozicije" pojedinih političkih opcija u Splitu, no neke su stranke izvan Vijeća bile aktivnije u političkom životu grada nego u samom Vijeću.
U Splitu tek slijedi zanimljiva politička jesen; na red je došao pokušaj uvođenja reda na nerednom Žnjanskom platou, a sklizak je to teren na kojemu svaki političar može i zaraditi i izgubiti puno političkih "punata". Slijedi imenovanje novih pročelnika, Upravnih i Nadzornih odbora, krajem godine donošenje novog proračuna, a u 2018. godini jedno od najvažnijih pitanja moglo bi biti izglasavanje novoga GUP-a.
Za razliku od prošlih saziva Gradskog vijeća, u aktualnome nema toliko "samostalnih" strijelaca, pa se stječe dojam da je i mogućnost političkih obrata, a takvi u Splitu nisu nikada nisu bili rijetkost, znatno manja nego do sada. Ipak, svjedoci smo da i velike nacionalne strake nisu imune od unutarstranačkih obračuna, a i one manje znaju preko noći promijeniti "gazdu". Hoće li se ta previranja s nacionalnog nivoa prenijeti na lokalni, tek ćemo vidjeti.
Otprilike četiri i pol mjeseca nakon lokalnih izbora za Gradsko vijeće, pitamo vas za koga biste glasovali da se danas održavaju novi izbori u Splitu. Naveli smo samo političke stranke koje su na zadnjim izborima ušle u Gradsko vijeće:
[interaction id="59d67f0e1adf740001d78d50"]